Prima pagină » Informații utile » Bianca Adăscăliței, despre importanța hobbyurilor: „Oamenii uită sau nici măcar nu știu că pot să și trăiască, nu doar să supraviețuiască”

Bianca Adăscăliței, despre importanța hobbyurilor: „Oamenii uită sau nici măcar nu știu că pot să și trăiască, nu doar să supraviețuiască”

21 oct. 2025, 14:39,
Redacția BZI în Informații utile

Bianca Adăscăliței, psihoterapeut a vorbit în cadrul #PodcastBZI despre importanța hobbyurilor și modalitatea în care poți găsi ceea ce te pasionează cu adevărat.

O pasiune nu este doar o activitate plăcută, ci o adevărată sursă de energie, motivație și sens. Atunci când faci ceea ce iubeși, îți cultivi încrederea în tine, îți descoperi potențialul și îți regăsești echilibrul emoțional.

Iată ce trebuie să știi despre importanța hobbyurilor

Invitata din cadrul podcastului a menționat cum îi ajută pe clienții săi să își dea seama ce pasiuni au pornind de la copilăria lor.

„Când lucrez cu clienții mei, tot timpul merg la vârsta copilăriei, la ce le plăcea să facă atunci, să se joace cu bățul în nisip, să vedem plastilina, să vedem ceva de construit. Chiar dacă zic că sunt prea mari să facă lucrurile astea, da, trebuie făcute, pentru că de aici, ușor, ușor, începi să te duci la ceva ce are sens pentru tine acum. Job-ul e job, meseria e meserie, nu ne atingem de ea, dar pasiunea trebuie să fie ceva ce te duce în zona creativa foarte, foarte mult fără presiunea performanței”, explică psihoterapeutul.

De asemenea, a atras atenția asupra faptului că dacă singura activitate este munca, ceva nu este așezat cum trebuie.

„Părerea mea este că dacă doar muncești înseamnă că ceva nu funcționează, ceva nu este așezat cum trebuie, ori nu îți dai voie să te îndrepți spre un domeniu care poate să te plătească mai bine, poate stilul de viață pe care îl ai solicită un angajament financiar mult prea mare și viața devine doar despre a satisface acel stil de viață, dar fără să te bucuri de ea, undeava, ceva, nu funcționează dacă nu ai timp și de tine. Ce mai înseamnă viața dacă tu doar mergi în a munci, a întreține un stil de viață de care nu te bucuri?”, mai spune Bianca Adăscăliței.

Află din alt podcast și cum pute păstra o relație de cuplu autentică.

Când munca poate fi și o pasiune?

Psihoterapeutul a menționat și faptul că munca poate fi o pasiune, în momentul în care are o înclinație foarte puternică în direcția respectivă.

„Cred că un om care doar muncește și e prins doar în muncă, depinde și cât de pasionat este, pentru că s-ar putea ca munca lui să fie pasiunea lui, să aibă o înclinație foarte puternică în acea direcție și el este satisfăcut acolo, dar dacă vorbim despre cazurile în care nici nu este satisfăcut la locul de muncă, care este scopul? M-aș bucura să aflu că este familia, că își sacrifică cumva propria bunăstare din punctul acesta de vedere pentru că se bucură foarte mult de familia pe care o are, dar sunt situații în care nici măcar acesta nu este răspunsul”, menționează Bianca Adăscăliței.

În același timp, a mărturisit care a fost motivația din spatele deciziei de a deveni psiholog și a-i ajuta pe oameni să își găsească echilibrul interior.

„Oamenii uită sau nici măcar nu știu că pot să și trăiască, nu doar să supraviețuiască. Propria poveste, propria bătălie cu depresie a influențat foarte mult decizia de a face psihologie pentru că nu am vrut ca oamenii să treacă prin ce eu am trecut. Chiar dacă ei trec prin acest proces, eu îi pot înțelege foarte bine care sunt etapele, cu ce se confruntă, cum îi pot sprijini astfel încât să se simtă înțeleși și să știe că nu trebuie să rămână acolo, că există lumină după acea parte întunecată și asta a contat destul de mult în dorința mea de a face psihologie mai departe”, mai spune psihoterapeutul.

Pentru a afla toate informațiile referitoare la informațiile importanța hobbyurilor, accesează și vizionează podcastul integral AICI.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
17 decembrie 2025
17 decembrie 2025
Articole similare
Telefonul unui celebru interpret de muzică populară, dispărut după ce a cerut șoferului Bolt să-l pună la încărcat! Cristian Harhătă: „Am pierdut toată munca din ultimii 6 ani”
02:00
FOTO Telefonul unui celebru interpret de muzică populară, dispărut după ce a cerut șoferului Bolt să-l pună la încărcat! Cristian Harhătă: „Am pierdut toată munca din ultimii 6 ani”
„Prietenii lui Moș Crăciun” au mers și la Valerica Grăunte, o femeie care trăiește mai mult în întuneric. Bătrâna, imobilizată la pat, primește curent electric doar câteva ore pe zi
02:00
FOTO „Prietenii lui Moș Crăciun” au mers și la Valerica Grăunte, o femeie care trăiește mai mult în întuneric. Bătrâna, imobilizată la pat, primește curent electric doar câteva ore pe zi
Discuții aprinse între afacerist și director
02:00
Discuții aprinse între afacerist și director
Prietenii lui Moș Crăciun au poposit în casele bătrânilor din comuna Mironeasa. Zamfira Grigore, femeia izolată la marginea pădurii: „Vă mulțumesc din suflet că nu m-ați uitat”
02:00
FOTO Prietenii lui Moș Crăciun au poposit în casele bătrânilor din comuna Mironeasa. Zamfira Grigore, femeia izolată la marginea pădurii: „Vă mulțumesc din suflet că nu m-ați uitat”
Ion Turlara a izbucnit în lacrimi la vederea prietenilor lui Moș Crăciun. Bărbatul, imobilizat în scaun cu rotile, a împodobit bradul în așteptarea darurilor: „Vă rog să veniți și anul viitor, pentru că vă iubesc”
02:00
FOTO Ion Turlara a izbucnit în lacrimi la vederea prietenilor lui Moș Crăciun. Bărbatul, imobilizat în scaun cu rotile, a împodobit bradul în așteptarea darurilor: „Vă rog să veniți și anul viitor, pentru că vă iubesc”
După tragedia din Baza 3, polițiștii au „vânat” șoferii care nu dau prioritate pietonilor în municipiul Iași
02:00
FOTO După tragedia din Baza 3, polițiștii au „vânat” șoferii care nu dau prioritate pietonilor în municipiul Iași
Peste 10 milioane de lei cheltuie Primăria Podu Iloaiei pentru reabilitarea și eficientizarea termoenergetică a Colegiului Tehnic „Haralamb Vasiliu”
02:00
Peste 10 milioane de lei cheltuie Primăria Podu Iloaiei pentru reabilitarea și eficientizarea termoenergetică a Colegiului Tehnic „Haralamb Vasiliu”
Comuna Valea Lupului va beneficia de un sistem de supraveghere ultramodern! O parte dintre camere vor putea recunoaște plăcuțele de înmatriculare ale mașinilor
02:00
FOTO Comuna Valea Lupului va beneficia de un sistem de supraveghere ultramodern! O parte dintre camere vor putea recunoaște plăcuțele de înmatriculare ale mașinilor
Un bărbat din Iași a rămas fără laptop după ce l-a pus în easybox-ul Sameday din Alexandru cel Bun. „Sunt camere, au văzut cine l-a luat”
02:00
FOTO Un bărbat din Iași a rămas fără laptop după ce l-a pus în easybox-ul Sameday din Alexandru cel Bun. „Sunt camere, au văzut cine l-a luat”
Spitalul Clinic de Boli Infecțioase din Iași va cumpăra materiale sanitare și consumabile de peste 5,9 milioane de euro
02:00
Spitalul Clinic de Boli Infecțioase din Iași va cumpăra materiale sanitare și consumabile de peste 5,9 milioane de euro