Babele bârfitoare încheie rubrica de astăzi cu una din lumea finansurilor, unde angajații stau în stendbai pentru că e rost de cașcaval în perioada următoare. Lucrurile stau cam așa: de anul viitor vor fi scoase la concurs mai multe posturi în Finansuri, dar și la vamaioți. Nimic deosebit până aici. Însă finanțiștii sunt atrași de posturile de la vamă și ar cam vrea să strângă pile ca să fie transferați acolo.
La vamă, un post similar cu cel din finansuri este remunerat cu multe sute în plus. Așa că la turn este o atmosferă de lucru de o tai cu cuțitul. Nimeni nu știe ce decizie să ia. În schimb, babele au fost lămurite că treaba nu e așa bună. După ce vameșii s-au despărțit de finansuri, au cam rămas cu nădragii pe vine, nu au suficient personal, de aici și organizarea concursurilor. Ce nu se știe e că sesiunea de concursuri e o mare vrăjeală. De fapt, vamaioții au umflat cu pompa nevoia de posturi ca să primească buget de la Bucale. Nu este exclus ca posturile să fie ocupate de ochii lumii și mai apoi să fie desființate, iar fraierii să rămână cu buza umflată. Fraierii asta pățesc, dar nu și ăia care pregătesc de pe acum plocoanele și șpăgile pentru posturile visate. Cam așa stau lucrurile, dar rămâne de văzut cine va trage lozul. Ca să nu uite, babele mai spun că toată treaba asta depinde și de intrarea în Șenghen, așa că vor fi și alte episoade de povestit.