Prima pagină » Local » Caz șocant la o școală din Iași! Elev băgat în spital de colegii de clasă, în timp ce profesorii erau pe hol

Caz șocant la o școală din Iași! Elev băgat în spital de colegii de clasă, în timp ce profesorii erau pe hol

18 mai 2026, 22:10, 8 ,
Redacția BZI în Local

Un caz grav de violență școlară a zguduit comunitatea din Iași, unde un elev de 14 ani a ajuns la spital după ce a fost bătut de doi colegi de clasă.

Incidentul s-a petrecut în timpul unei pauze, în școală, în condițiile în care doi profesori erau prezenți pe coridor, dar nu au intervenit. Agresorii, doi elevi de 15 ani, și-au instruit victima să mintă, spunând că a căzut pentru a justifica urmele loviturilor. Scenele șocante au fost surprinse pe telefonul unui alt elev, care a filmat bătălia din buzunar, de teamă.

Victima a încercat să se apere, însă a fost doborâtă la podea și lovită în continuare, în timp ce colegii din clasă încurajau agresorii.

După incident, elevii au încercat să șteargă urmele violenței, inclusiv sângele de pe podea, și au ajutat victima să se spele, deși situația a fost extrem de tensionată. Poliția din Iași a deschis un dosar penal, iar cei doi agresori, având 15 ani, pot răspunde penal pentru faptele lor.

Semnalul de alarmă tras de sprecialiști

Acest caz nu este izolat, iar violența în școli rămâne o problemă serioasă. Unul dintre agresori fusese deja consiliat de școală, însă ședințele de consiliere nu sunt obligatorii, iar elevul a refuzat să mai participe.

Pe lângă violența fizică, un alt subiect sensibil este presiunea financiară asupra părinților la finalul anului școlar. În Capitală, părinții elevilor de clasa I se confruntă cu costuri ridicate pentru petrecerile de sfârșit de an, care pot ajunge până la 600 de lei de persoană. Aceste petreceri includ mâncare, tort, băuturi răcoritoare și cadouri pentru copii, iar mulți părinți consideră suma exagerată, mai ales în contextul salariilor actuale.

Specialiștii atrag atenția că astfel de cheltuieli pot pune o presiune serioasă pe bugetele familiilor și pot crea riscul marginalizării copiilor care nu pot participa la astfel de evenimente. Profesorii recomandă organizarea petrecerilor în sălile de clasă sau în sălile de festivități ale școlii, considerând că acestea sunt suficiente pentru a marca încheierea anului școlar.

Administratorii de restaurante confirmă că cererea pentru petrecerile de sfârșit de an la clasele mici este în creștere, acestea fiind mai mult despre socializare și joacă decât despre baluri sau dansuri.

Anul școlar se încheie oficial pe 19 iunie, conform calendarului Ministerului Educației, cu terminarea cursurilor pentru elevii de clasa a XII-a pe 29 mai și pentru cei de clasa a VIII-a pe 12 iunie.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Eugen Tomac anunță că ar putea urma scăderi de taxe: „Există zone unde putem face acest lucru!”
Premierul desemnat Eugen Tomac anunță că ar putea urma scăderi de taxe și impozite după ce va fi învestit în funcție. Mai mult decât atât, oficialul nu a exclus posibilitatea unor reduceri fiscale în anumite domenii, dacă acestea nu afectează stabilitatea bugetară a României. Eugen Tomac anunță că ar putea urma scăderi de taxe Premierul […]
Eugen Tomac anunță că ar putea urma scăderi de taxe: „Există zone unde putem face acest lucru!”
Comentarii
  • Ce treaba are bataia din clasa a VIII+ a cu petrecerile din clasa I din capitală?

  • trebuie sa va hotarati: ori bataie ori petreceri

    :))) pot fi si 100 de profesori, ei nu sunt personal de securitate de la club
    asta fiind spusa, copchii drogati se cred la club :)))

  • Are, pentru că articolul arata cat de minunate sunt rezultatele „reformelor” făcute de cei aproape 40 de miniștri ai Educației in ultimii 36 de ani.
    Școala a devenit un loc periculos pentru copii, iar profesorii au chef de paranghelii pe banii părinților, pe motiv de „petrecere de sfârșit de an”.

  • Școala Ionel Teodoreanu…a fost reportaj la TVR, știri ora 14.00, mult mai complex…toți din conducerea școlii mințeau cu nerușinare…

  • Valentin Oprea

    Nu se iau masuri sa fie privati de libertate. Exista multi elevi recalcitranti printre care si fete si injura si ameninta adultii pe strada, pe la blocuri, prin parcuri.. avand certitudinea ca Politia nu ia masuri.
    Ce fac parintii? stau pe TI-K-Tok la toate mizeriile si la barfa pe Facebook in loc sa supravegheze asupra propriilor copii. Si parintii trebuiesc luati la intrebari si amendati drastic.

  • ISJ Iași este creat ca să acopere golaniile acestor directori. Aici au vorbit părinții, dar câte scoli nu sunt unde copii sunt bătuți pana cad din picioare și Inspectoratul musamalizeaza totul… Nu se va întâmpla nimic. ISJ Iași edste sprijinit de Minister și totul trece…

    • Aveți dreptate. Și cred că de vina sunt și parintii care nu reacționează. De la primul incident! Altfel, dacă plozii plini de bani sau fumuri văd că un copil e al nimănui, că nu îl apără nimeni,ataca in haita si ăla devina sacul de box al tuturor.
      Nu știu dacă și copilul ăsta are părinți. Dar daca are, să dea în judecată școala, inspectoratul, pe director și pe părinții bătăușilor! Să ceară daune cat mai mari! Sunt avocați buni care acceptă drept onorariu un anumit procent din daunele obținute. Câteva procese de genul asta, cu daune de câteva zeci de mii de euro,cu popriri pe salariile părinților sau cu scoaterea casei părintești la licitație pentru plata daunelor și să vedeti cum se calmează „durii”!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
09 iunie 2026
09 iunie 2026