Prima pagină » Actualitate » Ce spune ministrul Virgil Popescu despre prețurile plătite de români la energie și gaze naturale, la iarnă – LIVE VIDEO/TEXT
Ce spune ministrul Virgil Popescu despre prețurile plătite de români la energie și gaze naturale, la iarnă - LIVE VIDEO/TEXT

Ce spune ministrul Virgil Popescu despre prețurile plătite de români la energie și gaze naturale, la iarnă – LIVE VIDEO/TEXT

24 aug. 2022, 14:09,
în Actualitate

Ministrul Energiei, Virgil Popescu, face declarații de presă după încheierea ședinței de Guvern, cu privire la prețurile ce vor fi plătite la iarnă de români, la energie și gaze naturale. Virgil Popescu  explică faptul că  nu este normal ca un furnizor să aibă un profit triplu și că supraimpozitarea este o soluție normală.

 

Cele mai importante declarații: 

Va pot relata că tot ceea ce trebuie plătit, se va plăti. Domnul Câciu poate spune de 9 miliarde de lei pentru că nu sunt zi pe zi plățile. Noi la Ministerul Energiei, tot ce ne vine la plată verificat de ANRE, plătim. Furnizorii au trimis actele pentru plata în aprilie acum două săptămâni.

Toate lucrurile legate de speculă ar trebui verificate de cei care verifică piața energiei. Ministerul Energiei nu are pârghiile de a verifica piața energiei. OPCOM este cel care deține toate datele referitoare la tranzacționări. Există posibilitatea verificării tranzacțiilor externe. Nu pot face speculații pe această temă și cred că cei care trebuie să facă acest lucru să o facă. Este normal să supraimpozităm tot lanțul.

PNL a susținut supraimpozitarea. Evident că susțin un lucru, nu pot unii să facă profit foarte mare și alții să plătească. Impozităm profituri foarte mari, așa este normal. Profiturile foarte mare înseamnă și dublu pentru că este foarte mare. Un intermediar de energie electrică nu trebuie să câștige mai multe procente, nu văd de ce trebuie să câștige dublu, triplu pentru că el doar ia energia și o vinde. Va rămâne o plafonare de preț. Ordonanța este în vigoare până pe 31 martie. În octombrie, noiembrie, vom lucra la ce se va întâmpla de pe data de 31 martie 2023. După ce vor fi discutate în coaliție, măsurile de pe 1 septembrie vor fi anunțate. Nu se vor întâmpla nimic cu facturile românilor.

Eu particip la toate ședințele partidului, nu trebuie să faceți speculații în afara speculațiilor. (întrebat  despre o eventuală remaniere). Cine vine pe o funcție se gândește că nu este pe viață acolo. Eu îmi fac treaba pentru că avem o iarnă complicată, și trebuie ca oamenii să fie ajutați. Eu îmi fac treaba în continuare.

V-am explicat, liberalizarea pieții nu înseamnă că nu există reguli. Așa cu regulile impuse în piață, nu cred că a funcționat bine în 2020. Nu cred că a anticipat războiul din Ucraina.

Ajutorul pentru carburanți de la 1 octombrie ar putea fi o decizie politică. Când se va lua o decizie în acest sens, vă voi spune. Este vorba despre buget, despre costuri.

Este nevoie de o strategie pentru reducerea consumului. Reducerea consumului energiei termice în instituțiile publice este atribuția Ministerului Dezvoltării. Este nevoie, sunt de acord, noi am început acest lucru, am dat drumul la investiții. De asemenea, cred că trebuie să ne obișnuim să economisim acasă, sau indiferent unde suntem. Acest lucru trebuie încurajat. Trebuie să începem acest lucru.

E decizia UAT Suceava, fiecare UAC este liberă să ia orice decizie în Consiliul Local, în funcție de ce bani au la buget (întrebat despre faptul că Suceava a decis să nu oprească iluminatul public)

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Incident naval în Marea Neagră, în apropierea României. O navă sub pavilion Liberia a fost avariată, autoritățile iau în calcul impactul cu o dronă maritimă sau explozia unei mine
Incident naval în Marea Neagră, în Zona Economică Exclusivă a României. O navă comercială a fost avariată, iar autoritățile analizează posibilitatea unui impact cu o dronă maritimă sau a exploziei unei mine. Un nou incident naval în Marea Neagră a fost semnalat în noaptea de 23 spre 24 iulie, în apropierea graniței maritime a României. […]
Incident naval în Marea Neagră, în apropierea României. O navă sub pavilion Liberia a fost avariată, autoritățile iau în calcul impactul cu o dronă maritimă sau explozia unei mine

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
25 iulie 2026
25 iulie 2026