Prima pagină » Razboi în Ucraina » Volodimir Zelenski a promis Rusiei „aceeaşi” înfrângere ca a naziştilor
Volodimir Zelenski a promis Rusiei „aceeaşi” înfrângere ca a naziştilor

Volodimir Zelenski a promis Rusiei „aceeaşi” înfrângere ca a naziştilor

08 mai 2023, 18:41, 5 ,
în Razboi în Ucraina

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a promis Rusiei `aceeaşi” înfrângere ca a naziştilor, luni, cu ocazia marcării sfârşitului celui de-al Doilea Război Mondial la Kiev, cu o zi înainte de sărbători cu mare pompă şi cu măsuri de securitate sporite la Moscova, relatează AFP.

Occidentul marchează capitularea germană la 8 mai, însă Moscova a reţinut întotdeauna data de 9 mai, din cauza diferenţei de fus orar.

Vladimir Putin a făcut din înfrângerea naziştilor un element central al identităţii şi naţionalismului

Preşedintele rus Vladimir Putin a făcut din înfrângerea naziştilor un element central al identităţii şi naţionalismului şi a minimalizat rolul celorlalţi Aliaţi.

El şi-a plasat mereu invazia Ucrainei în această moştenire, subliniind că şi vecinul său trebuie să fie „denazificat”.

Volodimir Zelenski: „va fi învins în acelaşi fel în care a fost învins nazismul”

Însă, luni, preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski este cel care a promis regimului putinist aceeaşi soartă ca a lui Adolf Hitler.

„Tot răul vechi pe care Rusia modernă îl aduce înapoi va fi învins în acelaşi fel în care a fost învins nazismul”, a subliniat Zelenski într-o alocuţiune difuzată pe reţele de socializare în urma unui nou atac nocturn rus, în care peste 30 de drone explozive au fost doborâte deasupra Kievului, iar doi civili au fost ucişi în regiunile ucainene Odesa şi Zaporijie.

Ucraina va marca de-acum sfârşitul celui de-al Doilea Război Mondial ca Occidentul, la 8 mai

El a anunţat după aceea că Ucraina va marca de-acum sfârşitul celui de-al Doilea Război Mondial ca Occidentul, la 8 mai, şi că va sărbători la 9 Mai Ziua Europei, la fel ca statele membre ale uniunii Europene (UE), la care Kievul aspiră să adere cât mai rapid.

La o zi după acest anunţ, preşedinta Comisiei Europene Ursula von der Leyen urmează să efectueze o vizită la Kiev pentru a reafirma „susţinerea neclintită a Ucrainei de către UE”, a anunţat un purtător de cuvânt al CE.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Incident naval în Marea Neagră, în apropierea României. O navă sub pavilion Liberia a fost avariată, autoritățile iau în calcul impactul cu o dronă maritimă sau explozia unei mine
Incident naval în Marea Neagră, în Zona Economică Exclusivă a României. O navă comercială a fost avariată, iar autoritățile analizează posibilitatea unui impact cu o dronă maritimă sau a exploziei unei mine. Un nou incident naval în Marea Neagră a fost semnalat în noaptea de 23 spre 24 iulie, în apropierea graniței maritime a României. […]
Incident naval în Marea Neagră, în apropierea României. O navă sub pavilion Liberia a fost avariată, autoritățile iau în calcul impactul cu o dronă maritimă sau explozia unei mine
Comentarii
  • Iar e pe prafuri Zelica.

  • @mai 9, 2023 la 6:36 am

    anonimule,iar tu iar suji bota pe net

  • cat o sa ne mai frece la cap drogatul asta? da’ vorba ceea, nu-i prost cel care cere, prost este cel care-i da. ia sa nu mai fim prostii lui! ca i-am tot dat si el s-a pisat cu bolta pe noi.

  • De ce nu se spune nimic de averea ascunsa a lui Bulischi ???? Cu drogurile cum sta ??

  • Averea lui Zelinschi: Vila superba din Toscana si acolo cateva zeci de milioane de euro de pe urma razboiului si promisiuni avantajoase in caz de fuga si etc., de la oligarhii care l- au sustinut niscai câteva grivne de- o pâine !!!??? Si cei din clca lui au devenit fff saraciin timpul razboiului, masini de lux noi si etc. in timp de razboi. Shoping madam de 40 mii euro. Sărăcie mare.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
25 iulie 2026
25 iulie 2026