Prima pagină » BZI LIVE » LIVE VIDEO – Chiropractica, soluția naturală pentru afecțiunile cauzate de somatizare? Aflăm cum ne ajută această practică medicală, în emisiunea de sănătate BZI LIVE, împreună cu dr. Andrei Grigore, specialist în chiropractică si terapii alternative

LIVE VIDEO – Chiropractica, soluția naturală pentru afecțiunile cauzate de somatizare? Aflăm cum ne ajută această practică medicală, în emisiunea de sănătate BZI LIVE, împreună cu dr. Andrei Grigore, specialist în chiropractică si terapii alternative

24 feb. 2025, 18:46,
Redacția BZI în BZI LIVE
LIVE VIDEO - Chiropractica, soluția naturală pentru afecțiunile cauzate de somatizare? Aflăm cum ne ajută această practică medicală, în emisiunea de sănătate BZI LIVE, împreună cu dr. Andrei Grigore, specialist în chiropractică si terapii alternative

În ultimii ani, tot mai mulți specialiști din domeniul sănătății recunosc legătura dintre stresul emoțional și apariția simptomelor fizice, un fenomen cunoscut sub numele de somatizare.

Afecțiuni precum sindromul de colon iritabil, tulburările anxioase, fibromialgia sau tulburările de stres posttraumatic pot provoca nu doar disconfort psihic, ci și reacții viscerale severe – dureri abdominale, palpitații, dificultăți respiratorii sau probleme digestive.

În acest context, chiropractica devine o opțiune din ce în ce mai căutată pentru ameliorarea simptomelor generate de somatizare. Terapia prin ajustări chiropractice nu se limitează doar la durerile de spate, ci are un impact profund asupra sistemului nervos autonom, responsabil de reglarea organelor interne.

Cum ajută chiropractica?

Prin ajustarea coloanei vertebrale, chiropracticienii reduc tensiunea acumulată în sistemul nervos, favorizând o mai bună comunicare între creier și organele interne. Studiile arată că pacienții care urmează sesiuni regulate de chiropractică pot experimenta o îmbunătățire a funcției digestive, în special în cazul sindromului de colon iritabil. Reducerea palpitațiilor și a problemelor cardiovasculare funcționale. Dimininuarea simptomelor de stres și anxietate, datorită reglării răspunsului sistemului nervos simpatic.

Mai multe informații în emisiunea BZI LIVE, 25 februarie 2025, ora 10:00, moderată de Irina Zaharia, împreună cu invitatul dr. Andrei Grigore, specialist în chiropractică si terapii alternative.

Urmăritorii noștri pot adresa întrebări la rubrica comentarii, accesând www.bzi.ro sau, în direct, pe https://www.youtube.com/@bzinews. Emisiunile BZI LIVE au un real succes, fiecare producție media strângând zeci de mii de vizualizări.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Incendiu devastator la un orfelinat din Algeria. Cel puțin 11 persoane au murit, iar autoritățile intervin în plină criză provocată de sute de incendii
Un incendiu izbucnit la un orfelinat din apropierea capitalei Alger a provocat moartea a cel puțin 11 persoane și rănirea altor 19. Ancheta este în desfășurare, în timp ce Algeria se confruntă cu un val de incendii alimentate de caniculă. Tragedia are loc după un val de incendii care afectează nordul țării, unde temperaturile extreme […]
Incendiu devastator la un orfelinat din Algeria. Cel puțin 11 persoane au murit, iar autoritățile intervin în plină criză provocată de sute de incendii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
18 iulie 2026
18 iulie 2026