Prima pagină » Culinar » Clătite cu mere, făcute în doi timpi și trei mișcări – Ieftină și rapidă
Clătite cu mere, făcute în doi timpi și trei mișcări - Ieftină și rapidă

Clătite cu mere, făcute în doi timpi și trei mișcări – Ieftină și rapidă

20 nov. 2020, 16:18,
în Culinar

Ce zici de o porţie de clătite cu mere? Se fac rapid. În maxim jumătate de oră ai ceva bun de pus alături de ceai sau cafea. Poţi folosi inclusiv mere mai acrişoare pentru că se compensează cu zahărul din compoziţie şi cu mierea de la servire.

Ai nevoie de câteva mere, un pic de zahăr, puţină faină, nişte ulei şi spor pentru gătit. Reţeta nu e absolut deloc complicată. Uite lista de ingredientele şi modul de preparare:

Ingrediente:

  • 4-5 mere
  • 2 ouă
  • 90 g zahăr
  • 5 linguri de făină
  • un praf de sare
  • ulei pentru prăjit

Mod de preparare clătite cu mere:

Mai întâi spală şi curăță merele. Apoi dă-le pe răzătoarea mare. După aceea amestecă-le cu restul ingredientelor, ca să obţii o compoziţie omogenă. Toarnă puţin ulei într-o tigaie, iar când se încinge pune 3-4 clătite de mere în ea şi prăjeşte-le pe ambele părţi. Scoate-le pe un prosop absorbant de bucătărie. Le poţi servi simple, cu puţin zahăr pudră amestecat cu scorţişoară. De asemenea, pentru clătite cu mere poţi folosi şi miere de albine.

Tot pentru cafea sau ceai îți recomand și o tavă cu cornuri pufoase cu gem.

Pancakes cu mere

De data aceasta îţi propun o porţie de pancakes cu mere.

Ingrediente:

  • 2 mere tăiate cuburi
  • 2 ouă
  • 40 g zahăr
  • 220 ml lapte
  • 150 g făină
  • 1/2 plic praf de copt
  • 1/2 linguriță scorțișoară
  • 1/2 linguriță coajă rasă de lămâie
  • un praf de sare
  • puțin unt pentru uns tigaia

Mod de preparare:

Mai întâi mixează ouăle cu zahărul. Apoi pune peste ouă: laptele, scorţişoara, coaja de lămâie şi sarea. Omogenizează şi adaugă făina amestecată cu praful de copt. Omogenizează iarăşi.

Spală, curăță şi taie merele în cubuleţe. Unge o tigaie cu puţin unt. Ia câte o jumătate de polonic sau chiar şi mai puţin din compoziţia de clătite, apoi presara în ea, adică direct în tigaie, cubuleţele de mere. Coace aceste pancakes cu mere pe ambele părţi. Se pot servi cu sirop de arţar, topping de miere, sos de caramel şi nu numai.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
06 decembrie 2025
06 decembrie 2025
Articole similare
Acuzații de discriminare și abuz la o școală din Iași. Părinții sunt revoltați: „Doamna director le-a spus copiilor că arată ca Tuluc, un om cu handicap”
02:00
FOTO Acuzații de discriminare și abuz la o școală din Iași. Părinții sunt revoltați: „Doamna director le-a spus copiilor că arată ca Tuluc, un om cu handicap”
Sărbătoare mare pentru creștinii ortodocși: astăzi este prăznuit Sfântul Ierarh Nicolae, ocrotitorul copiilor
02:00
Sărbătoare mare pentru creștinii ortodocși: astăzi este prăznuit Sfântul Ierarh Nicolae, ocrotitorul copiilor
În comuna Dobrovăț, pentru a beneficia de combustibil gratuit, trebuie doar să cunoști funcționarul public potrivit! Iată cine mai beneficiază de motorina plătită din bugetul local
02:00
FOTO În comuna Dobrovăț, pentru a beneficia de combustibil gratuit, trebuie doar să cunoști funcționarul public potrivit! Iată cine mai beneficiază de motorina plătită din bugetul local
A dormit pe băncile din oraș luni de zile. Singura dorință pe care o mai are bărbatul este să își revadă copiii. Mihai Țuca: „Oare cum arată acum? Poate am trecut pe lângă ei, pe stradă, și nici nu i-am recunoscut”
02:00
FOTO A dormit pe băncile din oraș luni de zile. Singura dorință pe care o mai are bărbatul este să își revadă copiii. Mihai Țuca: „Oare cum arată acum? Poate am trecut pe lângă ei, pe stradă, și nici nu i-am recunoscut”
Tragedie în prag de sărbători: un tânăr de 40 de ani a fost găsit spânzurat la Iași. Acesta ar fi fost motivul pentru care a recurs la gestul extrem
02:00
EXCLUSIV Tragedie în prag de sărbători: un tânăr de 40 de ani a fost găsit spânzurat la Iași. Acesta ar fi fost motivul pentru care a recurs la gestul extrem
Surprize la concursul pentru preluarea șefiei de la Palatul Culturii din Iași! Iată care sunt cei doi candidați care au fost admiși
02:00
Surprize la concursul pentru preluarea șefiei de la Palatul Culturii din Iași! Iată care sunt cei doi candidați care au fost admiși
„Spectacol” în Dacia: un șofer s-a urcat beat la volan și a lovit mai multe autoturisme. A fost scos din mașină de polițiști și jandarmi
02:00
„Spectacol” în Dacia: un șofer s-a urcat beat la volan și a lovit mai multe autoturisme. A fost scos din mașină de polițiști și jandarmi
Va fi cutremur în ring! „Bestia” Alin Nechita de la Iași luptă la Ploiești cu turcul Cagan Irmak: „O să-l dau gata”
02:00
FOTOSPORT Va fi cutremur în ring! „Bestia” Alin Nechita de la Iași luptă la Ploiești cu turcul Cagan Irmak: „O să-l dau gata”
Încep simulările examenelor pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat! Iată când sunt programate
02:00
Încep simulările examenelor pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat! Iată când sunt programate
Cum a ajuns manager? E o prietenie veche
02:00
Cum a ajuns manager? E o prietenie veche