Prima pagină » Actualitate » Companiile din România vor primi 4 miliarde de euro. Ce spune Marcel Ciolacu
Companiile din România vor primi 4 miliarde de euro. Ce spune Marcel Ciolacu

Companiile din România vor primi 4 miliarde de euro. Ce spune Marcel Ciolacu

18 mai 2022, 09:52,
în Actualitate

Vin bani în sprijinul companiilor româneşti. Președintele PSD Marcel Ciolacu a anunţat o finanţare suplimentară de 4 miliarde euro, de la Guvern.

Președintele PSD Marcel Ciolacu a declarat miercuri, 18 mai 2022, că Guvernul finanțează cu 4 miliarde de euro companiile din România. El a subliniat că măsurile luate de Executiv sunt pentru a elimina efectele multiplelor crize pe care le traversăm.

„Știu că mai sunt foarte multe lucruri de făcut. Am schimbat modul de abordare a pandemiei și s-a văzut că am acționat corect, reușind să reducem numărul de infectări, fără a bloca economia. Apoi am insistat pe anumite măsuri țintite menite să sprijine atât populația, cât și activitatea dvs. Am adoptat noi programe pentru susținerea companiilor românești (…)

Sunt programe prin care Guvernul finanțează cu aproape 4 miliarde de euro companiile românești prin grand-uri, credite sau garanții de stat. (…)

Luna trecută, Guvernul a adoptat planul de măsuri propus de către coaliție „Sprijin pentru România”, în valoare de peste 2 miliarde de euro, bani prin care încercăm să eliminăm efectele crizelor multiple pe care le traversăm”, a declarat Marcel Ciolacu, într-o conferință de presă.

Marius Budăi, atac la Marcel Ciolacu

Ministrul Muncii, Marius Budăi, a explicat marţi că liderul PSD Marcel Ciolacu vorbea despre acordarea anumitor deduceri pentru persoanele cu salarii mai mici atunci când a lansat ideea impozitării progresive şi nu se referea la introducerea unor cote mai mari de impozitare, deoarece „există aceste probleme cu preţurile”.

„Când a vorbit Marcel Ciolacu de impozitare progresivă, nu s-a gândit la a introduce, în primă fază, cote mai mari de impozitare, ci, din cauza problemelor apărute cu preţurile, să acordăm anumite deduceri pentru cei cu salarii mai mici. Asta a fost baza discuţiei, nu neapărat pentru a introduce categorii de impozite mai mari. Va solicita preşedintele partidului o discuţie în coaliţie, ce va ieşi din coaliţie vom comunica”, a afirmat Marius Budăi, la o conferinţă de presă susţinută marţi la sediul PSD Ploieşti.

El a adăugat că în România nu mai există o cotă unică de impozitare.

„Noi în România nu mai avem impozitare unică. Avem pensionari care până la 2.000 de lei nu plătesc absolut niciun leu impozit şi se plăteşte doar pentru suma de peste 2.000 de lei. Avem în economie societăţi comerciale care plătesc 1% impozit pe venit, alţii care plătesc 16% impozit pe profit şi exemplele pot continua”, a completat Budăi.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Elevii cu media 10 la Evaluarea Națională și Bacalaureat primesc premii în bani. Ce sume acordă statul în 2026
Elevii care au obținut media 10 la Evaluarea Națională și Bacalaureat vor primi premii în bani din partea statului. Guvernul a aprobat acordarea a 2.000 de lei pentru absolvenții de gimnaziu și 5.000 de lei pentru absolvenții de liceu cu rezultate perfecte. Elevii cu media 10 la Evaluarea Națională și Bacalaureat primesc premii în bani […]
Elevii cu media 10 la Evaluarea Națională și Bacalaureat primesc premii în bani. Ce sume acordă statul în 2026

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
13 iunie 2026
13 iunie 2026