Prima pagină » Actualitate » Condiția PNL pentru susținerea Guvernului Eugen Tomac
Condiția PNL pentru susținerea Guvernului Eugen Tomac

Condiția PNL pentru susținerea Guvernului Eugen Tomac

04 iun. 2026, 20:21,
Redacția BZI în Actualitate

Partidul Național Liberal (PNL) susține că a luat act de decizia președintelui României, Nicușor Dan, de a-l nominaliza pe Eugen Tomac în funcția de prim-ministru desemnat, cu mandatul de a încerca formarea unei majorități parlamentare și a unui nou guvern. Liberalii spun că vor analiza programul guvernamental și au anunțat condițiile pentru susținerea noului executiv.

Ce a transmis PNL

„PNL respectă atribuțiile constituționale ale președintelui și va analiza săptămâna viitoare cu seriozitate programul de guvernare și formula politică pe care premierul desemnat le va propune în perioada următoare.

În același timp, Partidul Național Liberal reamintește decizia adoptată de conducerea partidului: PNL nu va participa la formarea și nu va face parte din niciun guvern în care PSD este prezent, direct sau indirect.

Considerăm că actuala criză politică și dificultățile economice cu care se confruntă România sunt rezultatul unor politici promovate de PSD, iar revenirea la astfel de formule nu reprezintă o soluție pentru viitorul țării.

De asemenea, PNL nu va susține și nu va gira niciun program de guvernare care abandonează sau diluează reformele necesare modernizării României, disciplina bugetară și buna guvernare.

România are nevoie de stabilitate economică, credibilitate în fața partenerilor externi și continuitate în implementarea reformelor asumate.

PNL dorește ieșirea cât mai rapidă din criza politică și guvernamentală, dar avertizează că un guvern tehnocrat ar avea o responsabilitate și o credibilitate limitate.

Spiritul Constituției României ar fi cerut ca primul partid votat de români în Parlament să facă o propunere de prim-ministru. Dar PSD a fugit de această responsabilitate.

PNL rămâne consecvent în apărarea valorilor și principiilor democratice și interesului României”, a punctat PNL.

Tomac, nominalizat premier

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat joi nominalizarea lui Eugen Tomac, europarlamentar şi consilier onorific al şefului statului, pentru funcţia de premier. Tomac a fost alături de preşedinte în momentul anunţului. Nicuşor Dan a spus despre Tomac că are ”şi independenţa, şi experienţa, şi valorile care îl definesc pentru această poziţie”. Tomac şi-a exprimat recunoştinţa pentru nominalizare şi a spus că va prezenta un Guvern tehnic, nu unul politic.

„Desemnez pe domnul Eugen Tomac pentru a forma guvernul din poziţia de premier. E un moment important”, a declarat preşedintele.

El a arătat că în mai 2025 România a avut alegeri, unde s-a ieşit în număr mare la vot. ”În opinia mea au votat mai mult negativ decât pozitiv, pentru că aveau două frici, două temeri. Prima temere, că direcţia pro-occidentală a României poate să fie pusă în discuţie, şi a doua temere, economică, o temere de destabilizare financiară, scădere de rating, retragere de bani din România, creştere de rate, inflaţie pe scurt, o cădere bruscă a economiei României, care să poată să-şi revină doar într-un interval de câţiva ani”, a arătat şeful statului.

Nicuşor Dan a mai declart că în iunie 2025, înţelegând mesajul românilor şi interesul naţional care decurgea din asta, patru partide şi minorităţile naţionale au format o coaliţie şi şi-au asumat împreună guvernarea.

”La un an după acest moment, pe cele două chestiuni pe care le-am menţionat, imaginea externă a României şi încrederea partenerilor în România sunt mult mai bune decât în urmă cu un an, iar situaţia financiară a României este mai bună decât în urmă cu un an. Numai că, în timpul acestui proces, au apărut tensiuni între partidele din coaliţie, tensiuni care s-au amplificat, şi am ajuns, din păcate, ca pentru mulţii politicieni să prevaleze interesul de partid interesului naţional pe care cu toţii l-am asumat în urmă cu un an. S-a ajuns să pară, subliniez, să pară, că o parte din societatea românească este mai interesată de cum se termină aceste răfuieli politice, decât care sunt politicile României, ca stat. Şi s-a ajuns inclusiv la punctul în care pare normal ca exact forţele politice împotriva cărora românii s-au mobilizat în urmă cu un an să fie invitate să facă parte din actul de guvernare”, a precizat preşedintele.

”Eu cred că o astfel de atitudine este iraţională şi contravine acelui interes naţional pe care românii l-au definit în număr aşa de mare în mai 2025”, a adăugat el.

Şeful statului s-a întrebat cine e de vină că această coaliţie a funcţionat aşa cum a funcţionat şi a apreciat că e bine că a existat această dezbatere amplă din societate.

”E foarte bine că am avut această dezbatere amplă în societate, pentru că asta e democraţia, oamenii evaluează, dezbat şi îşi facă o opinie, o percepţie despre ce au făcut partidele care le-au cerut sau cărora le-au dat votul. Şi desigur că această dezbatere va continua. Însă eu cred că în momentul acesta e important să vedem viitorul mai mult decât ce s-a întâmplat până acum. Şi pentru că partidele nu se înţeleg între ele, singura soluţie posibilă este un prim-ministru care să fie independent de partidele din Parlament, care să reuşească prin discuţii individuale cu fiecare dintre aceste partide să ducă România în direcţia în care o doresc românii”, a subliniat şeful statului.

Nicuşor Dan a menţionat că asta înseamnă direcţie pro-occidentală, păstrarea stabilităţii financiare, amintind de finalizarea cât mai bună a PNR-ului până la sfârşit de august şi definirea bugetului pe 2027.

”Românii îşi doresc reforma instituţiilor statului, românii doresc digitalizare şi evident românii îşi doresc limitarea corupţiei. Şi am ales ca propunere de prim-ministru o persoană independentă de partidele din Parlament, dar o persoană care are experienţa politică de a discuta cu fiecare din partidele din Parlament, pentru că e nevoie de consens de la multe partide pe multe probleme şi pentru asta e nevoie de experienţă politică”, a anunţat Nicuşor Dan.

”E un act de responsabilitate din partea mea şi aştept aceeaşi responsabilitate de la partidele politice, iar Eugen Tomac are şi independenţa, are şi experienţa şi are şi valorile care-l definesc pentru poziţia de prim-ministru”, a mai spus Nicuşor Dan.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Detalii de ultim moment în cazul crimei din Piatra Neamț. Martorii susțin că agresorul ar fi vrut să atace din nou după uciderea tatălui său
Noi detalii ies la iveală în cazul crimei din Piatra Neamț. Martorii susțin că agresorul ar fi încercat să continue comportamentul violent și după uciderea tatălui său. Cazul care a zguduit municipiul Piatra-Neamț și întreaga țară continuă să genereze reacții puternice, pe măsură ce apar noi detalii despre circumstanțele în care un polițist de 50 […]
Detalii de ultim moment în cazul crimei din Piatra Neamț. Martorii susțin că agresorul ar fi vrut să atace din nou după uciderea tatălui său

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
06 iunie 2026
06 iunie 2026