Prima pagină » Actualitate » Coreea de Nord a publicat poze din spațiu făcute de pe rachetele lansate recent – FOTO

Coreea de Nord a publicat poze din spațiu făcute de pe rachetele lansate recent – FOTO

31 ian. 2022, 07:55,
în Actualitate

Coreea de Nord a lansat fotografii despre care a spus că au fost făcute de la cea mai puternică lansare de rachete din ultimii cinci ani. Imaginile neobișnuite făcute din spațiu arată părți ale peninsulei coreene și zonele înconjurătoare.

Phenianul a confirmat luni că a testat o rachetă balistică cu rază intermediară Hwasong-12 (IRBM). La puterea să maximă, poate parcurge mii de mile, punând zone precum teritoriul Statelor Unite Guam la o distanță scurtă.

Coreea de Nord a publicat poze din spațiu făcute de pe rachetele lansate recent

Coreea de Nord a realizat o performanță unică. Dacă pozele din spațiu sunt adevărate atunci regimul de la Phenian poate fi văzut că o amenințare reală referitor la rachetele lansate recent. Cel mai recent test a suscitat din nou alarma în rândul comunității internaționale.

Phenianul a efectuat un număr record de șapte lansări de rachete doar în ultima lună – o rafală intensă de activitate care a fost condamnată ferm de SUA, Coreea de Sud, Japonia și alte națiuni. ONU interzice Coreei de Nord testele de arme balistice și nucleare și a impus sancțiuni stricte. Dar statul din Asia de Est sfidează în mod regulat interdicția.

Oficialii americani au declarat luni că recenta intensificare a activității justifică reînnoirea discuțiilor cu Phenianul.

 

Ce s-a întâmplat la lansarea Hwasong-12?

Coreea de Sud și Japonia au fost ambele primele care au raportat lansarea de duminică, după ce au detectat-o ​​în sistemele lor antirachetă.  Ei au estimat că a zburat pe o distanță moderată pentru un IRBM, acoperind o distanță de aproximativ 800 km (497 mile) și atingând o altitudine de 2.000 km înainte de a ateriza în apele Japoniei. La putere maximă și la o traiectorie standard, racheta poate călători până la 4.000 km. Coreea de Nord a confirmat luni lansarea rachetelor prin intermediul rapoartelor din presa de stat. Testele necinstite ale țării sunt de obicei dezvăluite de presă de stat la o zi după producerea lor.

Agenția de presă de stat KCNA a declarat că testul de rachetă a fost lansat pentru a „verifica acuratețea acestuia”. Acesta fusese în mod deliberat înclinat să aterizeze „în considerarea securității țărilor vecine”.

Mass-media de stat a tipărit, de asemenea, imagini fără precedent, unele despre care au spus că erau fotografii realizate de o cameră montată pe focosul rachetei.

Două dintre imagini arată momentul lansării, iar cealaltă arată aparent rachetă în plin zbor, luată de sus.

Liderul Kim Jong-un nu a fost prezent pentru a observa lansarea de duminică, în comparație cu acum trei săptămâni, când imaginile arătau prezența sa la lansarea unui test de rachetă cu alunecare hipersonică – un tip mai avansat de tehnologie de rachetă concepută pentru a ocoli sistemele de detectare a rachetelor. Acele rachete au fost testate de Coreea de Nord doar de trei ori în total.

Analistul din Coreea de Nord Ankit Panda a declarat, pentru bbc.com că absența lui Kim și limbajul folosit în mass-media pentru a descrie lansarea sugerează că acest test a fost menit să verifice că sistemul de rachete a funcționat așa cum ar trebui, mai degrabă decât să arate noua tehnologie. Așadar, pozele  din spațiu surprinse de rachetele lansate de Coreea de Nord pot fi văzute în Galeria Foto.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. “Nesăbuința Rusiei..”
NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. Două persoane au fost rănite, iar autoritățile analizează invocarea Articolului 4 al Alianței. O dronă rusească prăbușită la Galați a provocat primele reacții oficiale ale NATO după ce un bloc de locuințe din România a fost […]
NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. “Nesăbuința Rusiei..”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
01 iunie 2026
01 iunie 2026
Articole similare