Petru Botănescu, un bărbat de 53 de ani din Mădârjești, județul Iași, a fost arestat în Austria după ce a fost dat în urmărire națională și internațională pentru comiterea unei crime odioase. Acesta este acuzat că, în luna iunie, și-a agresat violent soția, Maricica, o femeie bolnavă de cancer în stadiu terminal, lăsând-o în comă pe patul de spital. Femeia a murit după câteva săptămâni, iar ancheta a confirmat că decesul a fost cauzat de loviturile primite. În tot acest timp, Botănescu a fugit în Austria, unde se fotografia alături de amanta sa, ignorând complet gravitatea faptei.
Ulterior, Tribunalul Iași a emis pe numele său un mandat european de arestare pentru omor calificat asupra unui membru de familie. Pe 25 septembrie, autoritățile austriece l-au reținut, în urma colaborării cu polițiștii români prin Biroul SIRENE. Pe 20 octombrie, Petru Botănescu a fost predat autorităților din România și adus la Iași, unde a fost plasat în arestul IPJ. Acum se află în custodia poliției, iar ancheta continuă pentru stabilirea exactă a pedepsei care i se va aplica pentru crima comisă.
„La data de 25 septembrie a.c., în cadrul schimbului de informații realizat între autoritățile române, prin Inspectoratul de Poliție Județean Iași – Biroul Urmăriri și Biroul SIRENE România, autoritățile austriece au depistat și arestat preventiv un bărbat, de 53 de ani, din Mădârjești, județul Iași, urmărit la nivel național și internațional, pe numele căruia a fost emis un mandat european de arestare, emis de Tribunalul Iași, la data de 22 septembrie a.c.
Pe numele acestuia, Tribunalul Iași a emis un mandat de arestare preventivă, pentru săvârșirea infracțiunii de omor calificat asupra unui membru de familie.
La data de 20 octombrie a.c., bărbatul a fost predat și, ulterior, preluat de către polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Iași – Biroul Urmăriri și Serviciul pentru Acțiuni Speciale, fiind depus în Arestul I.P.J. Iași”, a transmis IPJ Iași.