Prima pagină » Cancan ultimă oră » Cum arată Nadia Comăneci nemachiată. Fanii nu au recunoscut-o
Cum arată Nadia Comăneci nemachiată. Fanii nu au recunoscut-o

Cum arată Nadia Comăneci nemachiată. Fanii nu au recunoscut-o

04 iun. 2021, 14:41,
în Cancan ultimă oră

Nadia Comăneci aproape că e de nerecunoscut! În fotografia făcută cu Arnold Schwarzeneger nici nu zici că e fosta mare campioană a României la gimnastică, din perioada comunita.

”E un an bun în fitness când dai de Arnold la Golds Gym Venice Ca”, a scris Nadia la descrierea fotografiei.

Imaginea a primit aproape 7.000 de Like-uri în 13 ore, acest lucru deoarece probabil oamenii apreciază naturalețea Nadiei și curajul de a se arăta așa cum este!

Cine este Nadia Comăneci

Pima gimnasta din lume care a luat nota 10 într-un concurs olimpic s-a născut la Oneşti, în noiembrie 1961. Este căsătorită, din 1996, cu Bart Conner şi are un băiat cu acesta. Nadia s-a născut la Onești, fiind fiica lui Gheorghe și Ștefania-Alexandrina Comăneci. A fost botezată după „Nadejda” („Speranță”), eroină a unui film. Unele surse susțin că s-ar fi născut ca „Anna Kemenes”. Această variantă a fost dezmințită în noiembrie 2016 atât de Nadia cât și de mama sa, Ştefănia.

La 14 ani, Comăneci a devenit o stea a Jocurilor Olimpice de Vară din 1976 de la Montreal, Québec. Nu numai că a devenit prima gimnastă care a obținut scorul perfect de zece la olimpiadă (de șapte ori), dar a și câștigat trei medalii de aur (la individual compus, bârnă și paralele), o medalie de argint (echipă compus) și bronz (sol). Acasă, succesul său i-a adus distincția de „Erou al Muncii Socialiste”, fiind cea mai tânără româncă distinsă cu acest titlu.

Este câștigătoare a cinci medalii olimpice de aur. Este considerată a fi una dintre cele mai bune sportive ale secolului XX și una dintre cele mai bune gimnaste ale lumii, din toate timpurile, „Zeița de la Montreal”, prima gimnastă a epocii moderne care a luat 10 absolut. Este primul sportiv român inclus în memorialul Internaţional Gymnastics Hall of Fame.

În noaptea de 27/28 noiembrie 1989 a trecut ilegal granița româno-maghiară, în cele din urmă solicitând azil politic guvernului Statelor Unite. Acest gest dramatic a avut un efect major asupra opiniei publice, chiar asupra familiei conducătoare a României. Nadia și-a petrecut următorii ani promovând linii vestimentare pentru gimnastică, lenjerie Jockey, echipament de aerobic și rochii de mireasă. În 1994, s-a logodit cu gimnastul american Bart Conner și s-a întors în România pentru prima dată de la plecare. Comăneci și Conner s-au căsătorit în România în luna aprilie a anului 1996.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Ipoteză controversată despre dispariția lui Emil Gânj. Criminalistul Gabriel-Cătălin Butoi crede că fugarul ar putea fi mort
Criminalistul Gabriel-Cătălin Butoi lansează o ipoteză despre cazul Emil Gânj. Specialistul vorbește despre operațiunile de căutare și scenariul dispariției. La un an de la dispariția lui Emil Gânj, cazul bărbatului condamnat în lipsă la detenție pe viață pentru uciderea unei femei din localitatea Miheșu de Câmpie rămâne unul dintre cele mai complexe dosare de urmărire […]
Ipoteză controversată despre dispariția lui Emil Gânj. Criminalistul Gabriel-Cătălin Butoi crede că fugarul ar putea fi mort

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
25 iunie 2026
25 iunie 2026