Premierul desemnat, Ludovic Orban, a declarat astăzi că liberalii sunt în discuţii individuale cu 25 de parlamentari independenţi şi de la PSD. Victor Ponta a anunţat că nu sprijină învestirea noului Cabinet. Astfel, vor fi demarate discuţii individuale şi cu parlamentarii de la Pro România.
„Suntem în discuţii individuale cu peste 25 de parlamentari (de la PSD şi neafiliaţi politic – n.r.). În situaţia în care Victor Ponta a anunţat că nu sprijină învestirea Cabinetului, evident vom discuta individual şi cu parlamentarii de la Pro România. Pentru a fi prezenţi şi pentru a participa la asigurarea cvorumului. Sunt încrezător că vor exista mulţi parlamentari care să susţină guvernul”, a afirmat Orban.
El a menţionat că parlamentarii care votează învestirea Guvernului Orban „servesc un interes fundamental pentru România”.