Prima pagină » International » Cutremur politic în Spania! Pedro Sanchez suferă o înfrângere istorică în Andaluzia
Cutremur politic în Spania! Pedro Sanchez suferă o înfrângere istorică în Andaluzia

Cutremur politic în Spania! Pedro Sanchez suferă o înfrângere istorică în Andaluzia

18 mai 2026, 17:20,
Redacția BZI în International

Un rezultat electoral dezastruos în sudul Spaniei zdruncină serios poziția premierului spaniol Pedro Sánchez. Partidul său, Partidul Socialist Muncitoresc Spaniol, a înregistrat cel mai slab rezultat din istorie la alegerile regionale din Andaluzia, un teritoriu care, timp de decenii, a fost considerat bastionul tradițional al socialiștilor.

În urma scrutinului, socialiștii au reușit să obțină doar 28 din cele 109 locuri din parlamentul regional, un scor care confirmă declinul sprijinului politic pentru formațiunea aflată la guvernare la Madrid. Rezultatul este privit de analiști drept un avertisment serios pentru premier înaintea alegerilor generale programate anul viitor.

În contrast, victoria a revenit clar Partidului Popular, formațiunea de centru-dreapta care conduce deja regiunea și care a obținut 53 de mandate. Este de așteptat ca partidul să își consolideze guvernarea cu sprijinul formațiunii de dreapta radicală Vox, alături de care a format deja alianțe în mai multe regiuni ale țării.

Alegerile din Andaluzia zguduie guvernul de la Madrid

Politologii consideră că rezultatul reflectă o scădere accentuată a încrederii în guvernul condus de Pedro Sánchez. Printre cauzele invocate se numără acordurile controversate cu partidele separatiste catalane, dar și scandalurile politice care au afectat imaginea socialiștilor în ultimii ani.

Lovitura este cu atât mai grea cu cât candidata socialiștilor în Andaluzia, María Jesús Montero, nu era o figură locală oarecare. Ea a fost ministru de finanțe și una dintre cele mai apropiate colaboratoare ale premierului, fiind considerată numărul doi în partid și în guvern. După anunțarea rezultatelor, reacțiile din rândul susținătorilor socialiști au fost marcate de dezamăgire.

Înfrângerea din Andaluzia nu este un caz izolat. În ultimele luni, socialiștii au pierdut mai multe bătălii electorale regionale, inclusiv în Extremadura, Aragon și Castilia și León. Seria de eșecuri ridică semne serioase de întrebare cu privire la capacitatea lui Pedro Sánchez de a rămâne la putere după următoarele alegeri naționale.

Situația devine și mai complicată în contextul în care partenerul său de coaliție, Sumar, pierde tot mai mult teren în sondaje. Dacă tendința se menține, opoziția formată din Partidul Popular și Vox ar putea obține majoritatea necesară pentru a prelua guvernarea Spaniei.

Astfel, rezultatul din Andaluzia nu este doar o înfrângere regională, ci un semnal politic puternic care ar putea anunța schimbări majore pe scena politică din Spania. Pentru Pedro Sánchez, scrutinul reprezintă probabil cel mai dur avertisment electoral de când a ajuns la conducerea guvernului în 2018.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Directorul Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), avertisment șocant pentru populație! Noua alertă globală, febra hemoragică fără tratament!
Directorul Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), avertisment șocant pentru populație! Noua alertă globală, febra hemoragică fără tratament! Șeful OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, a avertizat ieri, 18 mai 2026, că suntem amenințați de vremurile periculoase pe care le trăim. Acesta a declarat o urgență internațională de sănătate publică în Congo și Uganda, după descoperirea unui focar […]
Directorul Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), avertisment șocant pentru populație! Noua alertă globală, febra hemoragică fără tratament!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
19 mai 2026
19 mai 2026