Prima pagină » Cancan » Dana Budeanu critică dur apariția Mirabelei Grădinaru la sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului: „Alo, protocolul de la Cotroceni?”

Dana Budeanu critică dur apariția Mirabelei Grădinaru la sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului: „Alo, protocolul de la Cotroceni?”

27 oct. 2025, 09:54,
Cezar Bulgaru în Cancan

Dana Budeanu a lansat un atac acid la adresa Mirabelei Grădinaru, partenera președintelui Nicușor Dan, după apariția acesteia la Catedrala Mântuirii Neamului. Ținuta sobră a stârnit controverse în mediul online.

Evenimentul istoric al sfințirii Catedralei Mântuirii Neamului, desfășurat duminică, 26 octombrie 2025, a adunat la București personalități de rang înalt din România și Republica Moldova.

Dana Budeanu critică dur apariția Mirabelei Grădinaru la sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului

În rândul invitaților s-a aflat și Mirabela Grădinaru, partenera președintelui Nicușor Dan, a cărei apariție sobră și elegantă a atras atenția publicului dar și critici neașteptate din partea Danei Budeanu.

Stilista a reacționat dur în mediul online, după ce imaginile cu familia prezidențială au devenit virale. Într-o postare ironică, Budeanu a scris:

„NEGRU PĂ CAP SE PUNE LA ÎNMORMÂNTĂRI! ALO PROTOCOLU COTROCENI? N-a murit nimeni, doar ne prăbușim sub incompetență!”

Declarația a stârnit dezbateri aprinse în spațiul public, mulți considerând că atacul a fost nedrept și lipsit de respect față de caracterul solemn al evenimentului.

Mirabela Grădinaru, o apariție sobră și plină de semnificație

Departe de polemică, Mirabela Grădinaru a ales o ținută complet neagră, o rochie midi elegantă, pantofi cu toc mediu și dresuri fine, respectând codul vestimentar asociat evenimentelor religioase majore. Elementul central al apariției a fost voalul subțire negru, purtat în semn de respect față de tradiția ortodoxă.

În bisericile ortodoxe, femeile poartă adesea eșarfe sau voaluri la momente de rugăciune sau sfințire, ca gest de modestie și reculegere. Prin alegerea sa, partenera președintelui a dorit să transmită sobrietate și respect, nu extravaganță.

Criticii de modă au remarcat că ținuta sa se încadrează în stilul numit „eleganță tăcută”, o tendință care privilegiază decența, rafinamentul și respectul pentru context.

„Mirabela Grădinaru a transmis mai mult prin simplitate decât ar fi făcut-o prin opulență. Este un exemplu de respect pentru tradiție și credință”, au comentat specialiștii în modă.

Nicușor Dan a participat la ceremonia de sfințire

Președintele Nicușor Dan a participat la ceremonia de sfințire alături de partenera sa și cei doi copii ai lor. Băiețelul cuplului a purtat un costum bleumarin elegant, iar fetița o rochie crem delicată, potrivită atmosferei solemne. Cei mici au fost vizibil emoționați și s-au comportat exemplar pe tot parcursul slujbei.

Familia prezidențială a fost așezată într-o zonă rezervată invitaților oficiali, aproape de delegația Republicii Moldova. Imaginile cu cei patru au fost difuzate de mai multe televiziuni, devenind rapid virale pe rețelele sociale.

„O apariție decentă, care arată respectul față de tradiție și credință”, au comentat internauții, apreciind discreția și comportamentul echilibrat al Mirabelei Grădinaru.

Ceremonia de sfințire a Catedralei Mântuirii Neamului a reprezentat un moment istoric, la care au participat mii de credincioși din întreaga țară. Edificiul a fost conceput ca un simbol al unității și al renașterii spirituale a poporului român.

Părerile au fost împărțite cu privire la evenimentul care a avut loc în weekend, iar Dana Budeanu a criticat apariția Mirabelei Grădinaru la sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Ilie Bolojan vorbește despre demisie! „Când nu voi mai fi premier, va fi o ușurare pentru că…”
Premierul Ilie Bolojan vorbește despre demisie, spunând că s‑a gândit să renunțe la funcție în contextul tensiunilor din coaliție și al criticilor interne. „Când nu voi mai fi premier, va fi o ușurare, pentru că este o activitate foarte solicitantă și foarte dificilă”, a declarat șeful Guvernului. Ilie Bolojan vorbește despre demisie! Premierul Ilie Bolojan […]
Ilie Bolojan vorbește despre demisie! „Când nu voi mai fi premier, va fi o ușurare pentru că…”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
10 februarie 2026
10 februarie 2026