După cutremurele devastatoare care au lovit nordul Venezuelei pe 24 iunie, amploarea tragediei continuă să crească. Potrivit celui mai recent bilanț oficial, cel puțin 2.295 de persoane și-au pierdut viața, iar peste 11.000 au fost rănite. În timp ce echipele de intervenție încă scot victime dintre ruine, autoritățile și specialiștii avertizează că țara intră într-o nouă etapă critică: riscul izbucnirii unor epidemii.
La mai bine de o săptămână de la seisme, mii de familii au rămas fără locuințe și trăiesc în adăposturi improvizate sau sub cerul liber, în condiții extrem de dificile. Lipsa apei potabile, infrastructura distrusă și accesul limitat la servicii medicale sporesc pericolul apariției unor focare de boli.
:format(webp)/https://bzi.ro/wp-content/uploads/2026/07/cutremur-venezuela-4.webp)
Cutremurele au trecut, dar coșmarul continuă
Medicii spun că, după ce au tratat cazurile grave provocate de prăbușirea clădirilor, se confruntă acum cu o amenințare la fel de periculoasă. Rănile care nu au fost îngrijite la timp încep să se infecteze, iar sistemul sanitar, deja afectat de ani întregi de lipsa fondurilor și de exodul personalului medical, este tot mai aproape de colaps.
„Perioada traumatismelor severe este pe sfârșite, însă acum apar complicațiile cauzate de infecții”, a avertizat Eugenio Cova, coordonatorul Secției de Traumatologie a Spitalului del Oeste „Dr. José Gregorio Hernández” din Caracas.
Organizațiile umanitare atrag atenția că temperaturile ridicate, cantitățile uriașe de moloz și lipsa igienei creează condiții ideale pentru răspândirea bolilor infecțioase. Reprezentanții ONU avertizează inclusiv asupra riscului creșterii numărului de îmbolnăviri transmise prin insecte, ceea ce ar putea agrava și mai mult situația.
În paralel, autoritățile încearcă să curețe orașele devastate, însă misiunea este uriașă. Mii de clădiri s-au prăbușit sau au fost grav avariate, iar îndepărtarea ruinelor avansează cu dificultate.
:format(webp)/https://bzi.ro/wp-content/uploads/2026/07/cutremur-venezuela-3.webp)
Avertisment sumbru al medicilor din Venezuela
Comunitatea internațională și-a intensificat sprijinul pentru Venezuela. Statele Unite au trimis aproximativ 900 de militari pentru operațiuni de salvare și ajutor umanitar, contribuind inclusiv la refacerea pistei aeroportului internațional din Caracas pentru a facilita transportul ajutoarelor. Alte echipe americane coordonează distribuirea asistenței, iar administrația președintelui Donald Trump a anunțat un pachet de urgență de 300 de milioane de dolari, care va fi gestionat prin agențiile ONU și organizațiile partenere.
Cu toate acestea, necesarul depășește cu mult resursele disponibile. O evaluare realizată de Programul Națiunilor Unite pentru Dezvoltare estimează că pagubele materiale provocate de cutremure depășesc 6,7 miliarde de dolari.
Între timp, echipe de salvare din mai multe țări, inclusiv Ecuador și Israel, continuă căutările printre dărâmături. Deși șansele de a găsi supraviețuitori scad de la o zi la alta, salvatorii au reușit să scoată în viață un copil care a rezistat șase zile sub ruine, oferind un rar moment de speranță într-o tragedie care pare departe de a se încheia.