O veste tristă a venit și de la Spitalul Clinic de Pneumoftiziologie din Iași. Medicul Nicolae Chirana a încetat din viață. Doctorul a absolvit cursurile Facultății de Medicină din Iași în 1980, a lucrat la Dispensarul Medical din comuna Deleni din 1984 până în 1990, a ocupat post de secundar la Secția Barnova a Spitalului Clinic de Pneumoftiziologie Iași, după 3 ani de secundariat a obținut post ca medic specialist, apoi primar.
„Colectivul spitalului nostru anunță plecarea prea devreme a colegului nostru, Dr. Nicolae Chirana.
Nascut în 18 Decembrie 1952 Dr. Nicolae Chirana a absolvit cursurile Facultății de Medicină de la Iași în 1980. A lucrat la Dispensarul Medical din comuna Deleni din 1984 până în 1990. A ocupat post de secundar la Secția Barnova a Spitalului Clinic de Pneumoftiziologie Iași și după 3 ani de secundariat a obținut post ca medic specialist, apoi primar.În 2004, când Secția de pneumoftiziologie Bârnova a fost desființată si cedată psihiatriei, s-a mutat în Iasi și a profesat până la pensionarea din 2017, la Sectia IV „Dr. Clunet”, transmite colectivul Spitalului Clinic De Pneumoftiziologie din Iași.
Medicul Nicolae Chirana a fost căsătorit cu dr. Alice Chirana și a lăsat în urma sa doi băieți. Medicul a luptat împotriva tuberculozei și a tratat sute de bolnavi.
A fost căsătorit cu dr. Alice Chirana, medic anatomopatolog și a lăsat în urmă 2 băieti.
Dr. Nicolae Chirana a fost unul dintre cei mai eficienti luptători împotriva tuberculozei, implicându-se în lupta epidemiologică atât în focare, cât și la patul bolnavului, îngrijind pe parcursul carierei sale, sute de bolnavi de tuberculoză dar, în același timp, rămânând conectat cu clinica prin participări la manifestarile stiintifice și activitate în gărzi.
Ni-l vom aminti cu drag și îi vom purta recunoștință veșnică.
Gardă ușoară, Nae!”, transmite colectivul Spitalului Clinic De Pneumoftiziologie din Iași.
Dumnezeu Sa-l Ierte!!!
Incep sa moara si Criminalii in halate albe, cei care au omorat oamnii cu zile legandu-i de paturi si sufocandu-i cu Oxigen, in loc sa aplice tratamentul simplu pe care l-au aplicat cativa medici OAMENI, pe care acesti Criminali i-au infierat cu manie bolshevica, cum a fost cazul doamnei dr. Gingina, Rzavan Constantinescu, etc.
Foarte multi astfel de Criminali au avut totusi calitatea de a fi si IDIOTI si s-au vaccinat, pentru ca incet dar sigur, LICHELELE sa moara ca sa dea un bun exemplu celorlalti IDIOTI din Sistemul Sanitar Criminal din colonia Romania.
Si iata ca cine face vaccinul ucigas altuia moare el mai devreme.
Fie-i smoala fierbinte !