Prima pagină » Actualitate » Donald Trump a anunțat că armistițiul Israel – Liban a fost prelungit cu 3 săptămâni! Ce se întâmplă în relația SUA – Iran

Donald Trump a anunțat că armistițiul Israel – Liban a fost prelungit cu 3 săptămâni! Ce se întâmplă în relația SUA – Iran

24 apr. 2026, 10:12, 2 ,
Bogdan TROFIN în Actualitate

Președintele Donald Trump a anunțat că armistițiul Israel-Liban a fost prelungit cu 3 săptămâni. Acesta a spus că SUA va ajuta Iran să se protejeze de Hezbollah. Trump speră în cele din urmă să intermedieze o pace mai amplă între cele două țări, care sunt oficial în război din 1948. Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că nu dorește să fie grăbit când vine vorba de încheierea războiului cu Iranul.

Donald Trump a anunțat că armistițiul Israel – Liban a fost prelungit cu 3 săptămâni!

Președintele Donald Trump a anunțat că armistițiul Israel-Liban a fost prelungit cu 3 săptămâni.

„Întâlnirea a decurs foarte bine! Statele Unite vor lucra cu Libanul pentru a-l ajuta să se protejeze de Hezbollah”, a scris Trump pe Truth Social.

Armistițiul inițial, anunțat săptămâna trecută, urma să expire după zece zile. Trump speră în cele din urmă să intermedieze o pace mai amplă între cele două țări, care sunt oficial în război din 1948.

„Aștept cu nerăbdare ca în viitorul apropiat să găzduiesc pe prim-ministrul Israelului, Bibi Netanyahu, și pe președintele Libanului, Joseph Aoun”, a scris Trump.

Trump spune că nu se va grăbi în privința acordului SUA – Iran

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat că nu dorește să fie grăbit când vine vorba de încheierea războiului cu Iranul. Calendarul rămâne neclar, deoarece nu a fost stabilit un termen limită ferm pentru momentul în care Teheranul trebuie să prezinte o propunere de pace.

Se așteaptă, de asemenea, ca Trump să participe la o parte din discuțiile directe Israel–Liban la Casa Albă, au declarat mai multe surse familiarizate cu situația.

Timpul este în favoarea Statelor Unite și nu a Iranului în ceea ce privește ajungerea la un acord pentru încheierea războiului, a spus Trump, adăugând că nu se află sub presiune să ajungă rapid la o înțelegere.

„Am tot timpul din lume, dar Iranul nu are”, a scris el pe Truth Social.

În Biroul Oval, Trump a fost întrebat despre calendar.

„Nu mă grăbiți1 Sunt în haos, așa că ne-am gândit să le oferim o șansă să rezolve o parte din problemele lor. SUA nu știu cine este liderul în Iran”, le-a spus reporterilor.

Președintele SUA a declarat explicit că nu va folosi arme nucleare împotriva Iranului. Declarația vine în contextul creșterii tensiunilor în Strâmtoarea Hormuz, după ce Trump a ordonat joi Marinei să „tragă și să ucidă” orice ambarcațiuni iraniene care plasează mine.

Explozii în Teheran

Explozii au răsunat joi seara la Teheran, unde sistemul de apărare antiaeriană a fost activat, au relatat media de stat iraniene pentru prima oară după intrarea în vigoare a unei încetări a focului cu SUA, în 8 aprilie, potrivit France Presse, preluată de Agerpres.

Conform agenţiei de presă oficiale iraniene Irna, „tiruri de ale apărării antiaeriene au fost auzite” în vestul Teheranului. Agenţia de presă Mehr a indicat că sistemul de apărare antiaeriană a fost activat împotriva unor „ţinte ostile”.

Așadar, președintele Donald Trump a anunțat că armistițiul Israel-Liban a fost prelungit cu 3 săptămâni. Acesta a spus că SUA va ajuta Iran să se protejeze de Hezbollah. Trump speră în cele din urmă să intermedieze o pace mai amplă între cele două țări, care sunt oficial în război din 1948.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară
Acciza la motorină va fi redusă cu 20% în perioada 16-31 august 2026. Ministerul Finanțelor anunță o intervenție temporară și reevaluări la fiecare două săptămâni. Ministerul Finanțelor a anunțat reducerea temporară a accizei la motorină cu 20%, măsură care se aplică în perioada 16-31 august 2026. Decizia vine după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale pentru […]
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară
Comentarii
  • Ionut Spulber

    Totusi ,verificati ce publicati,chiar daca vreti sa fiti primii,,SUA apara Iran de Hezbolh”?!🤔

  • Ionut Spulber

    Totusi ,verificati ce publicati,chiar daca vreti sa fiti primii,,SUA va ajuta Iran sa se protejeze de Hezbolh”?!🤔

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
17 august 2026
17 august 2026