Echipa Teatrului Național „Vasile Alecsandri” din Iași este alături de Campania Națională „Artiștii pentru artiști”, ediția a XIX-a, primul program al Uniunii Teatrale din România din anul 2023, organizat împreună cu teatrele din București și din țară, în perioada 15 martie – 15 aprilie 2023. Totul, prin spectacolul „Plugarul și moartea” de Johannes von Tepl, în dramatizarea și regia lui Silviu Purcărete, care se va juca la Naționalul ieșean pe 30 martie
Echipa Teatrului Național „Vasile Alecsandri” Iași (TNI) este alături de Campania Națională „Artiștii pentru artiști”, ediția a XIX-a, primul program al Uniunii Teatrale din România (UNITER) din anul 2023, organizat împreună cu teatrele din București și din țară, în perioada 15 martie – 15 aprilie 2023. Totul, prin spectacolul „Plugarul și moartea” de Johannes von Tepl, în dramatizarea și regia lui Silviu Purcărete, care se va juca la Naționalul ieșean pe 30 martie.
Iniţiată în 2002, Campania Naţională „Artiştii pentru artişti” este un stimulator al solidarităţii de breaslă, un resort financiar pentru artiştii cu probleme de existenţă şi un semnal pentru public şi autorităţi în legătură cu situaţia acestora şi demnitatea lor. Acest eveniment este reluat după 3 ani de pauză cauzată de pandemia de SARS-CoV-2 și de realitatea războiului cu Ucraina.
Echipa Teatrului Național din Iași este alături de Campania Națională „Artiștii pentru artiști”
Cu ajutorul teatrelor de stat și independente care au răspuns apelului și au programat spectacole sub semnul solidarității teatrale, UNITER se implică activ în domeniul susţinerii financiare a artiştilor aflați în situații de viață delicate. Încasările din vânzarea de bilete sunt direcţionate către Fondul de Solidaritate Teatrală (RO40RZBR0000060007801286, deschis la Raiffeisen Bank, Agenţia Piaţa Amzei) și reprezintă suport financiar pentru beneficiarii programului.
La nivel național vor fi jucate o serie de spectacolele în beneficiul campaniei. Mai multe detalii despre programul spectacolelor și modalitatea de achiziționare a biletelor pot fi găsite pe site-ul www.uniter.ro și pe site-urile teatrelor producătoare.
Uniunea Teatrală din România, prin programele pe care le derulează, își dorește ca în noul an 2023 să reușească să polarizeze și mai tare atenția
Modalitățile de participare a donatorilor financiari la campania de strângere de fonduri „Artiştii pentru artişti” sunt sponsorizări dedicate campaniei, donaţii în contul ampaniei, formularul de 2 la sută din venitul global, cumpărarea de bilete (donaţii medii sau mici) pentru vizionarea spectacolelor de caritate organizate în perioada 15 martie – 15 aprilie 2023.
„Uniunea Teatrală din România, prin programele pe care le derulează, își dorește ca în noul an 2023 să reușească să polarizeze și mai tare atenția și încrederea membrilor săi, dar și a viitorilor membri.
UNITER va fi, ca și până acum, un pol al stabilității și al echilibrului în comunitatea noastră. Tot ce ne dorim pentru noul an poate trece dincolo de cuvinte, dacă fiecare dintre noi își modifică poziția de așteptare în una pozitiv constructivă, fiecare dintre noi poate să contribuie câte puțin, dar esențial, la îmbunătățirea programelor noastre. Avem de făcut schimbări, dar ele trebuie făcute organic, începând cu fiecare dintre noi, și suntem convinși că acest lucru va avea consecințe pozitive la nivel de comunitate. Toleranța, respectul și transparența sunt valori pe care UNITER dorește să le promoveze în 2023”, a transmis Dragoș Buhagiar, președintele UNITER.
În acest mod, echipa Teatrului Național din Iași este alături de Campania Națională „Artiștii pentru artiști”.
Artiști în funduri goale=mare culturalizare.