Prima pagină » Actualitate » Emmanuel Macron avertivează: Dacă nimeni nu-l oprește pe Putin, acesta „va continua cu siguranță cu Moldova și poate dincolo, în România”
Emmanuel Macron avertivează: Dacă nimeni nu-l oprește pe Putin, acesta „va continua cu siguranță cu Moldova și poate dincolo, în România”

Emmanuel Macron avertivează: Dacă nimeni nu-l oprește pe Putin, acesta „va continua cu siguranță cu Moldova și poate dincolo, în România”

02 mart. 2025, 14:20, 6 ,
Redacția BZI în Actualitate

Președintele francez Emmanuel Macron a lansat, sâmbătă, un avertisment puternic cu privire la pericolul pe care Rusia lui Vladimir Putin îl reprezintă pentru Europa de Est, inclusiv pentru România. „La granițele noastre există o Rusie supramilitarizată și agresivă. Conduce acțiuni teroriste, campanii masive de dezinformare la noi acasă și în Europa”, a declarat liderul de la Elysee, într-un interviu pentru mai multe publicații de weekend, potrivit La Tribune Dimanche.

Macron a subliniat că Rusia lui Vladimir Putin este mai mult ca oricând un pericol existențial pentru Europa. Dacă nimeni nu-l oprește pe liderul de la Kremlin, acesta „va continua cu siguranță cu Moldova și poate dincolo, în România”. „Așadar, să nu se înșele dușmanul. Este în joc securitatea noastră”, a continuat președintele francez.

Un avertisment asemănător cu cel al lui Macron a transmis și președintele interimar al României, Ilie Bolojan, care a declarat sâmbătă, la Chișinău, că Ucraina riscă să devină doar „prima victimă” într-un conflict prelungit, în cazul în care nu se ajunge la o pace stabilă și durabilă.

Potrivit acestuia, Zelenski și-ar fi exprimat dorința de a relua dialogul cu Washingtonul, inclusiv pe tema contractului privind mineralele strategice, pe care urma să-l semneze. Cât despre Donald Trump, Macron a fost rezervat în a dezvălui detalii din discuția cu liderul de la Casa Albă, semn că iritarea acestuia nu s-a risipit încă.

Totuși, Macron este convins că SUA nu au de ales și vor trebui să reia dialogul cu Ucraina.

„Destinul manifest al americanilor este să fie de partea ucrainenilor, nu am niciun dubiu în această privință. Ceea ce au făcut Statele Unite în ultimii trei ani este în deplină concordanță cu tradiția lor diplomatică și militară”, a mai precizat Macron.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Incendiu devastator la un orfelinat din Algeria. Cel puțin 11 persoane au murit, iar autoritățile intervin în plină criză provocată de sute de incendii
Un incendiu izbucnit la un orfelinat din apropierea capitalei Alger a provocat moartea a cel puțin 11 persoane și rănirea altor 19. Ancheta este în desfășurare, în timp ce Algeria se confruntă cu un val de incendii alimentate de caniculă. Tragedia are loc după un val de incendii care afectează nordul țării, unde temperaturile extreme […]
Incendiu devastator la un orfelinat din Algeria. Cel puțin 11 persoane au murit, iar autoritățile intervin în plină criză provocată de sute de incendii
Comentarii
  • Textele astea penibile alarmiste „dacă nu aia, vine sfârșitul lumii ba de la climă, ba de la gripa, ba de la Puțin”, de la globaliștii lgbt iști, frizează penibilul de la plandemie încoace.

    Ei încearcă, nu s proști. Dar în marea masă de oi, oare câtă prostie mai poate intra?

  • 1. Macron a fost bancher la Rothschild.
    2. Rothschild&co este consilierul financiar al Ukrainei. Nu este nici un secret, stirea este si pe Reuters.
    3. Citez „In the past 15 years, Rothschild & Co have invested approximately USD 53 bln in Ukraine.”. Informatia o gasiti si pe site-ul guvernamental ucrainean ukraineinvest.gov.ua .
    Am expus doar faptele brute. Nu comentez. Concluzia o poate trage oricine gandeste cu capul lui.

  • Foarte bine !!!

    Doar asa va scapa Romania de spurcaciuni: TRADATORII si Criminalii !

  • da, ce sa spun, o sa vina rusii… ca sa ia ce? ca nu mai avem nimic. totul a fost deja luat.

  • Macaroana are probleme serioase cu kapul, kaput, bulica brigitta vaduva vesela

  • Bai functionarasilor bruxelezi, slugi sorosiste; cum vreti sa se termine razboiul ( sau nu vreti) daca continuati sa inarmati ucraina. Cineva trebuie sa puna capat nebuniei.Si mai lansati si prostii care sa sperie lumea.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
18 iulie 2026
18 iulie 2026