Prima pagină » Actualitate » Este alertă alimentară! Condiment cu insecticid, vândut în toate marile magazine
Este alertă alimentară! Condiment cu insecticid, vândut în toate marile magazine

Este alertă alimentară! Condiment cu insecticid, vândut în toate marile magazine

15 sept. 2025, 16:20,
Redacția BZI în Actualitate

O alertă alimentară de ultimă oră a fost emisă în România. Un sortiment de condimente care se vinde în marile magazine a fost depistat ca fiind contaminat cu insecticid.

Este alertă în magazinele din România din cauza unui tip de condimente de la Kamis. Este vorba despre plicul de 10 grame de cuișoare, care expiră pe 17.02. 2028.

Produsul conține niveluri neconforme de clorpirifos

ANSVSA atrage atenția că produsul conține niveluri neconforme de clorpirifos, un compus chimic ce face parte din categoria insecticidelor. Această substanță a fost interzisă în România la începutul acestui an.

KAMIS Condimente SRL a inițiat retragerea condimentelor contaminate din magazinele Mega Image, Profi, Kaufland și Selgros. Cuișoarele fap parte din lotul 0002791365.

Pentru a primi înapoi valoarea produsului cumpărat din acest lot, cetățenii sunt rugați să restituie produsul în magazin, fără să fie nevoie de chitanță sau bon fiscal.

Pentru ce este folosit clorpirifosul

Clorpirifoseste un insecticid eficient, care este adesea folosit pentru a controla bolile culturilor și insectele dăunătoare, cum ar fi orezul, grâul și soia.

Efecte și caracteristici ale clorpirifosului:

⒈ Are efecte triple de toxicitate stomacală, atingere și fumigație și are un efect bun de control asupra unei varietăți de dăunători de pe pe orez, grâu, bumbac, pomi fructiferi, legume și pomi de ceai.

⒉ Compatibilitate mixtă, poate fi amestecată cu o varietate de insecticide și efectul sinergic este evident (cum ar fi clorpirifos și triazofos amestecați).

În comparație cu pesticidele convenționale, are toxicitate scăzută și este sigur pentru inamicii naturali. Este un medicament de înaltă calitate pentru a înlocui pesticidele organofosforice foarte toxice (cum ar fi 1605, metilaminofosfat, ometoat etc.)

5. Fără aspirație internă, pentru a asigura siguranța produselor agricole și a consumatorilor, aplicabilă producției de produse agricole fără poluare și de înaltă calitate.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Lovitură pentru Eugen Tomac! PNL îi întoarce spatele și refuză să voteze Guvernul în Parlament
Partidul Național Liberal a decis să nu susțină Cabinetul propus de premierul desemnat Eugen Tomac, într-o ședință a Biroului Politic Național desfășurată joi, 11 iunie. Hotărârea a fost adoptată în unanimitate, iar parlamentarii liberali au primit mandat să nu participe la votul de învestitură al Executivului. Potrivit deciziei conducerii partidului, aleșii PNL vor fi prezenți […]
Lovitură pentru Eugen Tomac! PNL îi întoarce spatele și refuză să voteze Guvernul în Parlament

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
12 iunie 2026
12 iunie 2026