Europarlamentarul Diana Iovanovici-Șoșoacă a mers în comuna Lungulețu să-i ajute pe fermierii care au fost amendați pentru că și-au udat culturile de varză cu apă din Dâmbovița.
Lungulețu nu este singura comună unde există ilegalități împotriva țăranilor, liderul S.O.S. România aflând că în județul Caraș-Severin sătenii au început să fie impozitați pentru apa din puțuri.
Președinta S.O.S. România a condamnat abuzurile autorităților și i-a instruit pe oamenii din Lungulețu să nu se lase intimidați de primar, să nu formeze o asociație și să nu semneze contracte cu Apele Române.
Mai mult, aceasta a răbufnit atunci când fermierii au afirmat că ei sunt „mici”.
„Nu sunteți mici! Nu mai gândiți așa. Voi sunteți cei mai importanți pentru țara asta. Mentalitatea asta că sunteți mici v-a adus unde sunteți. Nu sunteți mici!” a afirmat Diana Șoșoacă.
Europarlamentarul a vorbit despre nevoia unei schimbări de mentalitate prin care românul să nu se mai vadă ca fiind nesemnificativ, mic și lipsit de putere. Doar printr-o schimbare de mentalitate vom putea să ne recâștigăm libertatea, demnitatea și un trai decent.
Diana Iovanovici-Șoșoacă a cerut să vadă procesele verbale ale amenzilor date țăranilor și a anunțat că le va contesta în instanță.
Orice consumi si oriunde ai fi, trebuie sa platesti.
Asa e normal si asa facem toti, de ce ar fi aia mai cu mot ca altii ?
Si aia trebuie sa plateasca asa cum toti platim pentru tot ceea ce avem nevoie, in viata de zi cu zi.
Nu e corect ca unii sa plateasca si altii nu.
Tu platesti pentru aerul pe care-l respiri? Bineinteles ca nu. Resursele naturale SUNT PE GRATIS. Nu apartin nimanui. Nu sunt produse de nimeni.
Apa aia folosita de tarani e resursa naturala. Toata lumea are dreptul sa se foloseasca de ea atata timp cat nu produce pagube si nu-i opreste pe altii din a se folosi de ea.
E simplu. Ai inteles acum?
Dar si mai mult o iubim pe ma- ta!!! <3