Anastasia Berezovska, femeia căutată internațional pentru tentativa de asasinat asupra omului de afaceri Vadim Ermolaiev, a fost găsită moartă lângă Kiev, prezentând urme de împușcare.
Cazul care a zguduit elitele din Monaco a luat o întorsătură neașteptată și dramatică. Cadavrul Anastasiei Berezovska a fost descoperit în seara zilei de 6 iulie, în jurul orei 23:00, în apropierea capitalei Ucrainei. Informația a fost confirmată de publicația „Adevărul Ucrainean”, care citează surse din cadrul organelor de anchetă, indicând faptul că moartea femeii a survenit în urma unor împușcături.
Ancheta în jurul morții celei care a fost Anastasia Berezovska
Descoperirea trupului neînsuflețit a generat o mobilizare rapidă a autorităților ucrainene. Potrivit acelorași surse citate, deja au fost reținuți doi suspecți în acest caz de crimă. Situația este cu atât mai complexă cu cât profilul celor reținuți indică o posibilă legătură cu structurile de forță: unul dintre ei este un actual ofițer al Direcției Principale de Informații de la Kiev, în timp ce al doilea suspect este un fost ofițer judiciar.
Investigatorii analizează traseul pe care Anastasia Berezovska l-a urmat în ultimele luni. Interlocutorii publicației au mai relatat că femeia s-a aflat în afara Ucrainei în perioada 22 martie 2025 – 1 iulie 2026. Această perioadă de absență din țară coincide cu evenimentele violente care au avut loc în Principatul Monaco la finalul lunii iunie a acestui an.
Contextul atacului de la Monaco: O tentativă de asasinat cu victime colaterale
Pe 29 iunie 2026, un eveniment exploziv a pus sub semnul întrebării siguranța în zona rezidențială de lux din Monaco. O explozie violentă a avut loc într-o clădire deținută de omul de afaceri ucrainean Vadim Ermolaiev, soldată cu rănirea a trei persoane. Anna Nasobina, presupusa amantă a omului de afaceri, a suferit cele mai grave răni, pierzându-și ambele picioare și rămânând în stare critică, în timp ce Ermolaiev și fiul său de 13 ani au fost, de asemenea, răniți.
Anchetatorii au reconstituit modul de operare al atacului prin intermediul camerelor de supraveghere. Anastasia Berezovska, originară din regiunea Lugansk și stabilită în Europa ca refugiată după declanșarea războiului, a fost surprinsă plasând un rucsac capcană în holul clădirii Sun’s Palace. Bomba a fost detonată de la distanță cu ajutorul unui telefon mobil.
Surse din anchetă descriu momentul critic: „Surse din anchetă afirmă că suspecta se afla la aproximativ 12 metri de dispozitiv în momentul detonării. Imediat după explozie, femeia a fost surprinsă de camerele de supraveghere purtând o pălărie neagră”.
De la urmărită internațional la victimă
După comiterea faptei, Anastasia Berezovska a devenit subiectul unei alerte Interpol. Deși a reușit să fugă inițial către Franța și ulterior spre Italia, împreună cu posibili complici, soarta ei s-a încheiat brutal pe teritoriul ucrainean.
Deși, inițial, în spațiul public au existat diverse speculații privind o posibilă implicare a Serviciului de Securitate al Ucrainei în organizarea sau executarea atentatului de la Monaco, investigațiile oficiale au luat o altă direcție. În prezent, anchetatorii consideră în prezent că varianta cea mai probabilă este aceea a unei reglări de conturi în mediul crimei organizate.
Moartea Anastasiei Berezovska ridică numeroase întrebări despre rețelele de criminalitate care acționează transfrontalier și despre cum o suspectă de o asemenea anvergură a reușit să revină și să fie eliminată pe teritoriul Ucrainei. În timp ce autoritățile continuă interogatoriile ofițerilor reținuți, cazul rămâne unul dintre cele mai mediatizate episoade de violență din diaspora ucraineană recentă.
„Situația este cu atât mai complexă” – „complex” n’are grade de comparatie.
aviz naivilor. asa isi rasplateste sbu uneltele.
SAGAEATA