Prima pagină » International » Finlanda a declarat că este pregătită pentru „diferite tipuri de amenințări” din partea Rusiei
Finlanda a declarat că este pregătită pentru „diferite tipuri de amenințări” din partea Rusiei

Finlanda a declarat că este pregătită pentru „diferite tipuri de amenințări” din partea Rusiei

14 apr. 2022, 19:31,
în International

La scurt timp după ce premierul Finlandei a confirmat că urmează să fie luată o decizie cu privire la aderarea la NATO în câteva săptămâni, ministrul de Externe al țării a declarat pentru CNN că se așteaptă la o reacție din partea Rusiei și că este pregătit „pentru diferite tipuri de amenințări”.

”Finlanda are, de fapt, o armată convențională destul de puternică. Avem peste 280.000 de rezerviști, avem o armată de recrutare, tocmai am investit în luptători F-35, 60 dintre ei vin în Finlanda și așa mai departe. Deci am avut destul de multă grijă de forțele noastre naționale de apărare. Dar, desigur, trăim într-o lume, așa cum vedem din atacul Rusiei împotriva Ucrainei, în care apar și noi amenințări de securitate. … Printr-o cooperare mai strânsă cu NATO, putem aborda toate aceste amenințări diferite”, a declarat ministrul finlandez de Externe Pekka Haavisto, într-un interviu pentru CNN.

Nu este prima dată când Rusia transmite amenințări țărilor scandinave

Rusia a mai făcut în trecut declarații amenințătoare referitor la aderarea Suediei și Finlandei la NATO, spunând că acest lucru ar avea „repercusiuni militare și politice grave”. La începutul războiului, Putin a precizat că unul dintre scopurile sale a fost de a retrage dislocarea NATO în Europa de Est, la locul în care fuseseră în anii 1990. Acum, Finlanda și Suedia – națiuni care sunt oficial nealiniate – se apropie din ce în ce mai mult de aderarea la NATO, alianța militară condusă de Statele Unite ale Americii.

Ministrul finlandez de Externe a explicat de ce Finlanda și-a schimbat poziția cu privire la neutralitatea militară. Haavisto a spus că natura atacului Rusiei asupra Ucrainei s-a schimbat.

”în primul rând, Rusia este pregătită să-și asume riscuri mai mari în vecinătatea sa. În al doilea rând, este gata să concentreze peste 100.000 de soldați într-o singură operațiune, am văzut la granița cu Ucraina. Și al treilea – aceasta este mai mult o speculație deschisă – dar potențiala utilizare a armelor nucleare sau chiar chimice. Toate acestea afectează, desigur, și securitatea finlandeză”, a spus ministrul de externe.

Finlanda speră să încheie discuțiile cu NATO până la mijlocul verii

Potrivit premierului, Finlanda speră să încheie discuțiile cu privire la potențiala cerere a țării de aderare la NATO ”până la mijlocul verii”. Haavisto a declarat pentru CNN că invadarea Ucrainei de către Rusia a schimbat discursul public din țara sa.

Suedia urmează să finalizeze o analiză a politicii sale de securitate până la sfârșitul lunii mai. Un oficial suedez a declarat anterior că națiunea și-ar putea face publică poziția mai devreme, în funcție de momentul în care Finlanda vecină o face.

”Am observat o schimbare majoră a opiniei publice în Finlanda în ultimele săptămâni. O majoritate clară a populației sprijină acum aderarea la NATO. … Parlamentul finlandez va discuta această chestiune în următoarele săptămâni, iar dacă majoritatea va afirma clar acest lucru, atunci procesul va continua. Apoi, depinde de cele 30 de state membre NATO cât de rapid poate fi procesul”, a adăugat el.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
06 decembrie 2025
06 decembrie 2025
Articole similare
Cel mai mare ajutor de șomaj îl primește un IT-ist. Bărbatul din Iași a muncit 21 de ani și nu mai lucrează de câteva luni
02:00
Cel mai mare ajutor de șomaj îl primește un IT-ist. Bărbatul din Iași a muncit 21 de ani și nu mai lucrează de câteva luni
Acuzații de discriminare și abuz la o școală din Iași. Părinții sunt revoltați: „Doamna director le-a spus copiilor că arată ca Tuluc, un om cu handicap”
02:00
FOTO Acuzații de discriminare și abuz la o școală din Iași. Părinții sunt revoltați: „Doamna director le-a spus copiilor că arată ca Tuluc, un om cu handicap”
Sărbătoare mare pentru creștinii ortodocși: astăzi este prăznuit Sfântul Ierarh Nicolae, ocrotitorul copiilor
02:00
Sărbătoare mare pentru creștinii ortodocși: astăzi este prăznuit Sfântul Ierarh Nicolae, ocrotitorul copiilor
În comuna Dobrovăț, pentru a beneficia de combustibil gratuit, trebuie doar să cunoști funcționarul public potrivit! Iată cine mai beneficiază de motorina plătită din bugetul local
02:00
FOTO În comuna Dobrovăț, pentru a beneficia de combustibil gratuit, trebuie doar să cunoști funcționarul public potrivit! Iată cine mai beneficiază de motorina plătită din bugetul local
A dormit pe băncile din oraș luni de zile. Singura dorință pe care o mai are bărbatul este să își revadă copiii. Mihai Țuca: „Oare cum arată acum? Poate am trecut pe lângă ei, pe stradă, și nici nu i-am recunoscut”
02:00
FOTO A dormit pe băncile din oraș luni de zile. Singura dorință pe care o mai are bărbatul este să își revadă copiii. Mihai Țuca: „Oare cum arată acum? Poate am trecut pe lângă ei, pe stradă, și nici nu i-am recunoscut”
Tragedie în prag de sărbători: un tânăr de 40 de ani a fost găsit spânzurat la Iași. Acesta ar fi fost motivul pentru care a recurs la gestul extrem
02:00
EXCLUSIV Tragedie în prag de sărbători: un tânăr de 40 de ani a fost găsit spânzurat la Iași. Acesta ar fi fost motivul pentru care a recurs la gestul extrem
Surprize la concursul pentru preluarea șefiei de la Palatul Culturii din Iași! Iată care sunt cei doi candidați care au fost admiși
02:00
Surprize la concursul pentru preluarea șefiei de la Palatul Culturii din Iași! Iată care sunt cei doi candidați care au fost admiși
„Spectacol” în Dacia: un șofer s-a urcat beat la volan și a lovit mai multe autoturisme. A fost scos din mașină de polițiști și jandarmi
02:00
„Spectacol” în Dacia: un șofer s-a urcat beat la volan și a lovit mai multe autoturisme. A fost scos din mașină de polițiști și jandarmi
Va fi cutremur în ring! „Bestia” Alin Nechita de la Iași luptă la Ploiești cu turcul Cagan Irmak: „O să-l dau gata”
02:00
FOTOSPORT Va fi cutremur în ring! „Bestia” Alin Nechita de la Iași luptă la Ploiești cu turcul Cagan Irmak: „O să-l dau gata”
Încep simulările examenelor pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat! Iată când sunt programate
02:00
Încep simulările examenelor pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat! Iată când sunt programate