Prima pagină » Economic Local » Finlanda angajează 100 de muncitori necalificați în agricultură. Ce salarii pot câștiga ieșenii?
Finlanda angajează 100 de muncitori necalificați în agricultură. Ce salarii pot câștiga ieșenii?

Finlanda angajează 100 de muncitori necalificați în agricultură. Ce salarii pot câștiga ieșenii?

04 apr. 2024, 02:00,
Raluca COSTIN în Economic Local

Ieșenii care vor să se angajeze în străinătate pot să plece în Finlanda. Mai multe firme din această țară au nevoie de peste 100 de muncitori necalificați în agricultură. Salariile sunt conform contractului colectiv de muncă și încep de la 1,12 euro pe kilogramul cules

Noi locuri de muncă în străinătate pentru ieșeni. Aceștia se pot angaja în Finlanda, la culesul căpșunilor. Potrivit anunțului de angajare al unei firme care are nevoie de 30 de muncitori, culegerea căpșunilor se face în tuneluri acoperite, stând în picioare. Se lucrează 40 de ore/săptămână, 5-6 zile lucrătoare. Nu este necesară experiența anterioară, deoarece se oferă instruire la început de sezon. Salariul este conform contractului colectiv de muncă pentru industria din mediul rural, începând cu 1,12 euro/kilogram cules.

O altă firmă din Finlanda are nevoie de 70 de muncitori. Salariul este conform contractului colectiv de muncă în sectorul agricol (ferme) și începe de la 1,12 euro/kilogram cules. Plata se face la kilogram cules, iar la finalul zilei de lucru, culegătorii pot avea un raport în ceea ce privește cantitatea culeasă și banii aferenți pentru aceasta. CV-urile se depun până la 5 mai 2024.

O firmă din Germania angajează 20 de muncitori necalificați

Muncitori, dar în producție, angajează și o firmă din Germania, ce are nevoie de 20 de muncitori care să aibă calificare profesională. Experiența în industria alimentară constituie avantaj. Trebuie să aibă rezistență și spirit de echipă, responsabilitate și respectarea strictă a cerințelor de igienă alimentară. Salariul este cuprins între 12 euro brut/oră și 14,50 euro brut/oră. O firmă din Letonia angajează 30 de sudori.

Potrivit anunțului de vânzare, se preferă experiența anterioară în domeniul sudurii, cunoașterea limbii engleze la nivel conversațional, simțul responsabilității față de sarcinile de lucru atribuite. Se lucrează 40 de ore pe săptămână, în ture, lucru de noapte. Salariul este de 1.400-2.000 de euro brut/lună. O firmă din Spania are nevoie de 15 șoferi de autobuz, care să dețină permis de conducere C+E. Salariul este de 2.300 de euro net/lună pentru persoanele fără experienţă şi 3.000-3.200 de euro net/lună pentru cele cu experiență. În fiecare an, se caută muncitori necalificați în agricultură în străinătate.

Sute de locuri de muncă vacante în Iași

Persoanele cu studii medii sau superioare care vor să se angajeze în această perioadă au la dispoziție peste 665 de locuri de muncă în Iași. Patronii au transmis ofertele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Iași. Cele mai multe posturi disponibile sunt în domeniul construcțiilor.

În continuare, angajatorii nu găsesc oamenii potriviți pentru a lucra pe șantiere, de aceea aduc muncitori din străinătate. În această perioadă, sunt disponibile 279 de posturi. Angajatorii din domeniul construcțiilor derulează proiecte imobiliare și au nevoie de angajați pe diverse posturi, precum dulgher, electrician, electromecanic, faianțar, inginer construcții, inginer ecolog, geodez sau inginer instalații pentru construcții. Salariile sunt cuprinse între 3.000 și 6.000 de lei lunar. Das SRL, Arcadis SRL, AG Steel Building & Cladding SRL au nevoie de ingineri. De asemenea, Construcții Hidrotehnice, Das SRL, Raba Ion și Păvălăscu Construct caută faianțari. Cei care vor să se angajeze în străinătate au la dispoziție sute de locuri de muncă vacante. Finlanda angajează 100 de muncitori necalificați în agricultură.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Radu Miruță răspunde Moscovei după amenințările Mariei Zaharova: „Pe dronă scrie Made in Russia. E un teatru absurd”
Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, a reacționat la declarațiile Mariei Zaharova privind expulzarea unui diplomat rus din România și a susținut că expertiza efectuată asupra dronei doborâte confirmă proveniența acesteia din Rusia. Tensiunile diplomatice dintre România și Federația Rusă continuă să crească după incidentele produse la sfârșitul săptămânii trecute, când Armata Română a doborât […]
Radu Miruță răspunde Moscovei după amenințările Mariei Zaharova: „Pe dronă scrie Made in Russia. E un teatru absurd”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
28 iulie 2026
28 iulie 2026