Prima pagină » Informații utile » Iată de unde răsare soarele și unde apune. Care este locul denumit „capătul pământului”?

Iată de unde răsare soarele și unde apune. Care este locul denumit „capătul pământului”?

23 oct. 2024, 10:52, 1 ,
Redacția BZI în Informații utile

Întrebarea „de unde răsare soarele?” este mai mult decât o simplă curiozitate. Pe lângă explicația științifică, răsăritul având loc dinspre est datorită mișcării de rotație a Pământului, răspunsul acestei întrebări este adesea încărcat de simbolism cultural și spiritual. În diferite colțuri ale lumii, răsăritul soarelui a fost venerat și asociat cu renașterea, speranța și noi începuturi.

Soarele, sursa noastră principală de lumină și energie, are un rol central în viața de zi cu zi a oamenilor. Răsăritul și apusul de soare sunt două dintre cele mai frumoase fenomene naturale care pot fi observate de pe Pământ. Ele reprezintă un memento al mișcării constante a Pământului și a poziției noastre în raport cu Soarele.

De unde răsare soarele și de unde apune

Dacă ajungi la Sulina, cel mai estic punct din țara noastră, te vei număra printre românii care au privilegiul de a vedea primii răsăritul de soare. Dar, te-ai întrebat vreodată care este locul de pe glob unde poate fi admirat pentru prima dată răsăritul soarelui?

Cu toții știm că Japonia este supranumită „Țara Soarelui Răsare” așa că japonezilor le place să creadă că ei sunt cei care văd primii răsăritul de soare. Pe de altă parte, locuitorii din Alaska susțin că ei sunt cei care văd pentru prima dată soarele, însă confuzia vine din faptul că schimbarea liniei de zi trece tocmai prin acest stat american.

La fel stau stau lucrurile și în districtul autonom Chukotka, rușii de ani spun că, de vreme ce în Alaska ziua se încheie, la ei tocmai răsare soarele.

Cu toate acestea, în nici unul dintre aceste locuri nu răsare, de fapt, pentru prima dată soarele. Ei bine, cei care sunt considerați în mod oficial primii locuitori ai planetei care pot vedea răsăritul de soare sunt neo-zeelandezii din capul estic al insulei de nord a Noii Zeelande, la nord de orașul Gisborne.

Astfel că, punctul de unde se poate admira primul răsărit de soare de pe pământ este vârful montan Hikurangi. Acest vârf montan este recunoscut și acceptat ca fiind punctul de pe glob de unde poate fi admirat pentru prima dată răsăritul soarelui datorită curburii pământului.

Care este locul denumit „capătul pământului?

Există un loc pe planeta noastră care este denumit „capătul pământului”, deoarece marchează capătul continentului american în sudul extrem, numit Ushuaia. Acest oraș se află în Argentina, și este cunoscut și ca cel mai sudic oraș de pe planetă.

Acest oraș se află la capătul Patagoniei și, de acolo, la 1.000 de kilometri distanță, se află Antarctica, continentul alb. Este capitala provinciei Țara de Foc și Insulele Atlanticului de Sud. Pe una dintre insulele sale a fost cosntruit Farul Les Éclaireurs care, se spune, i-a servit drept inspirație lui Jules Verne pentru scrierea romanului său „Farul de la capătul lumii”. Un alt aspect interesant este și faptul că se vede doar o parte a lunii.

Ushuaia este plină de văi glaciare, lacuri, păduri și peisaje locuit de pinguini și elefanți marini. Iarna, care apare în perioada iunie – septembrie, temperatura atinge un maxim de 6 grade și un minim de minus 1 grad, în timp ce vara, în perioada decembrie – martie, media este de 10 grade, iar zilele sunt mai lungi, cu până la 17 ore de soare.

Acest oraș este cel mai sudic din lume, adică cel mai apropiat de Polul Sud, poarta de intrare în Antarctica. Deși își dispută titlul de „capătul lumii” cu Puerto Williams, în Chile, navigatorii antici care au călătorit prin Ushuia l-au numit astfel. Astfel că, acum știi de unde răsare soarele și știi și că orașul Ushuaia este considerat „capătul pământului”.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
Statul ia banii românilor de pe card în ianuarie 2026! Guvernul pune preț pe economiile românilor
Statul ia banii românilor de pe card în ianuarie 2026 prin Programul TEZAUR. Acesta va fi reluat pe 12 ianuarie 2026, iar prima ediție din 2026 a titlurilor de stat FIDELIS este programată să înceapă pe 16 ianuarie 2026. Statul ia banii românilor de pe card în ianuarie 2026 Statul nu intenționează să facă pauză […]
Statul ia banii românilor de pe card în ianuarie 2026! Guvernul pune preț pe economiile românilor
Comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
10 ianuarie 2026
10 ianuarie 2026
Articole similare
Val de contestații la Tribunalul Iași, care vizează infracțiuni ce privesc regimul rutier. Șoferii, nemulțumiți, atacă deciziile pe bandă rulantă
02:00
FOTO Val de contestații la Tribunalul Iași, care vizează infracțiuni ce privesc regimul rutier. Șoferii, nemulțumiți, atacă deciziile pe bandă rulantă
Viciile au ajuns să fie noul trend în rândul adolescenților, inclusiv în liceele din Iași. Tinerii sunt tot mai tentați să încerce chiar și „praful alb”
02:00
FOTO Viciile au ajuns să fie noul trend în rândul adolescenților, inclusiv în liceele din Iași. Tinerii sunt tot mai tentați să încerce chiar și „praful alb”
Pacienți din toată Moldova vin să se trateze la Spitalul „Sf. Spiridon” Iași. Toți cred că au o urgență medicală!
02:00
Pacienți din toată Moldova vin să se trateze la Spitalul „Sf. Spiridon” Iași. Toți cred că au o urgență medicală!
Direcția de Asistență Socială asigură și în 2026 cazarea persoanelor fără adăpost care sunt afectate de frig! Acestea pot merge la Baia Comunală zilnic, începând cu ora 18:00
02:00
Direcția de Asistență Socială asigură și în 2026 cazarea persoanelor fără adăpost care sunt afectate de frig! Acestea pot merge la Baia Comunală zilnic, începând cu ora 18:00
Comisarul-șef Alexandru Hordilă, șeful Secției 5 Poliție Iași, s-a pensionat după 31 de ani de carieră: „Sunt bucuros că băieții mei au urmat aceeași meserie”
02:00
FOTOEXCLUSIV Comisarul-șef Alexandru Hordilă, șeful Secției 5 Poliție Iași, s-a pensionat după 31 de ani de carieră: „Sunt bucuros că băieții mei au urmat aceeași meserie”
Bilanțul artistic pentru anul 2025 al Teatrului „Luceafărul” confirmă locul important pe care instituția îl ocupă pe scena culturală. Au avut loc 380 de reprezentații, atât în țară, cât și în străinătate
02:00
Bilanțul artistic pentru anul 2025 al Teatrului „Luceafărul” confirmă locul important pe care instituția îl ocupă pe scena culturală. Au avut loc 380 de reprezentații, atât în țară, cât și în străinătate
Polițiștii au împărțit amenzi în municipiul Iași șoferilor prinși încălcând legea
02:00
Polițiștii au împărțit amenzi în municipiul Iași șoferilor prinși încălcând legea
Ieșenii au aruncat mai puține deșeuri alimentare în perioada sărbătorilor față de anii trecuți
02:00
Ieșenii au aruncat mai puține deșeuri alimentare în perioada sărbătorilor față de anii trecuți
CET I crește producția la peste 100 de gigacalorii pe oră în următoarele zile, din cauza temperaturilor scăzute
02:00
CET I crește producția la peste 100 de gigacalorii pe oră în următoarele zile, din cauza temperaturilor scăzute
Rebecca Iurea și Larisa Marin, câștigătoarele concursului de amenajare organizat de Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași, și-au finalizat proiectul. Studenții sunt încântați de noul spațiu de coworking
02:00
FOTO Rebecca Iurea și Larisa Marin, câștigătoarele concursului de amenajare organizat de Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași, și-au finalizat proiectul. Studenții sunt încântați de noul spațiu de coworking