Un ieșean s-a trezit cu o decizie surprinzătoare din partea judecătorilor, iar acum trebuie să își demoleze balconul apartamentului său. În anul 2021, polițiștii locali au făcut un control la apartamentul de la blocul A3 de pe aleea Rozelor și au depistat că un balcon a fost extins fără autorizație.
Cazul a ajuns în instanță, iar după mai mulți ani de judecată, instanța a decis că proprietarul, Florin Bejenaru, trebuie să readucă imobilul la starea inițială. Surprinzător, în zonă există alte balcoane extinse în același mod.
Ieșeanul trebuie să își demoleze balconul
:format(webp)/https://bzi.ro/wp-content/uploads/2026/07/aleea-Rozelor-bloc-a3-8-1.jpg)
Proprietarul are acum un termen de 90 de zile pentru a desființa toate modificările suplimentare făcute, în urma deciziei luate de judecători.
„Obligă pârâtul Florin Bejenaru la desființarea lucrărilor de construire executate fără autorizație, constând în balconul extins pe trotuarul perimetral al blocului, realizat la imobilul situat în municipiul Iași, aleea Rozelor, bl. A3, jud. Iași, astfel cum au fost constatate prin procesul-verbal de constatare și sancționare a contravenției seria IS, nr. 001910 din data de 02.12.2021. Stabilește un termen-limită de 90 de zile de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri pentru executarea măsurii de desființare”, scrie în hotărârea de la Judecătoria Iași.
Am luat legătura cu Florin Bejenaru, iar acesta avea cunoștință de situație. În imobil locuiește socrul său, care are probleme de sănătate. Totuși, în cartier există balcoane extinse în același mod, în proximitatea blocului.
„Știam de această situație. Am plătit și amendă atunci, în jur de 1.000 de lei, dar acum, după cinci ani, au decis că trebuie să demolăm. Acolo locuiește o persoană cu handicap care are nevoie de spațiu și de ajutor. Pentru ea am amenajat totul. Vă spun sincer, nu știu cum m-au găsit fix pe mine, având în vedere că, în zonă, sunt alte balcoane extinse la fel. Cu siguranță nu au autorizație. Voi discuta acum cu avocații să facem apel. Ce putem face mai mult? Din păcate, aceasta este situația”, a precizat Florin Bejenaru.
Primăria va interveni dacă proprietarul refuză
:format(webp)/https://bzi.ro/wp-content/uploads/2026/07/aleea-Rozelor-bloc-a3-11-1.jpg)
În cazul în care proprietarul refuză să demoleze balconul, atunci primăria are dreptul să intervină și să desființeze construcția ilegală. Totuși, cheltuielile pentru această procedură vor fi suportate tot de către proprietar. De la începutul anului, primăria a avut o campanie de verificări privind imobilele extinse ilegal. Totuși, pentru unele cazuri nu s-a luat încă nicio decizie.
„În temeiul art. 32, alin. (3) Legea nr. 50/1991, în cazul nerespectării termenului-limită stabilit, măsurile dispuse prin prezenta hotărâre se vor duce la îndeplinire prin grija primarului municipiului Iași, cu sprijinul organelor de poliție, cheltuielile urmând să fie suportate de către pârât. Respinge cererea de chemare în judecată formulată de reclamantele UAT Municipiul Iași și Poliția Locală Iași, în contradictoriu cu pârâtul Bejenaru Florin, ca fiind formulată de persoane lipsite de calitate procesuală activă. Respinge cererea pârâtului de obligare a reclamanților la plata cheltuielilor de judecată, ca neîntemeiată”, mai este precizat în hotărârea de la Judecătoria Iași.
Ieșeanul trebuie acum să se conformeze legii și să desființeze construcția efectuată în urmă cu mai mulți ani.
Ieseni care au pus stapnire pe domeniul public: locuri de parcare publice devenite private in mod ilegal, spatiul din jurul blocurilor, halal indivizi
SA VENITI si pe Sucidava 6 sa vedeti cum stau 6-8 masini parcate pe spatiul verde, mai exact cum unii locatari de la R5 au pus stapanire pe spatiul verde, devin si agresivi daca le zici ceva.
Faceti sesizare la Primaria Iasi
Sunt pline cartierele de „baloane” sufragerii, inchize abuziv.
Dacă prin primărie ar fi capete luminate, ar putea simplifica intrarea în legalitate a acestor balcoane construite in anii ’90.
Pe termen lung, daca se intra in legalitate , gandiri-va la suma adunată la buget din impozite anuale pe metru pătrat.
Dar e mai ușor de demolat, nu-i așa ?
Pentru genul acesta de constructii nu se poate intra in legalitate, sunt anumite legi si norme in acest domeniu, este vorba si de domeniul public. Dar asa se intampla cand ai acces la internet, iti permiti sa spui orice.
Și atunci de ce sunt sute , sau mii de construcții de genul acesta cu autorizații de construcție?
Du-te raționamentul tau până la capăt și explică!!
Legea e ptr toți sau doar ptr cei ce dau/primesc șpagă??
Încă aștept pe expertiza ta in urbanism
Văd că ai ceva stofa de turnator, dar altceva mai productiv??
Cu autorizație se poate face balcon DOAR în limita dimensiunilor balcoanelor de la etaje. Fără extinderi.
Autosesizare peste tot !!! Al. Teodoreanu la fel, daca pun gard ei cred ca au proprietatea
Faceti sesizare la Primaria Iasi
DAR NUmAI PE ASTA L-ATI VAZUT???? VENITI PE VAMAsoaia sa vedeti cate sunt …. cautati.i pe toti nu numai unu .
sesizare la Primaria Iasi
Ala de pe Vamesoaia de pe colt si-a mai facut inca un apartament in gradina.
Pe niste oameni simpli care au extins apartamente foarte mici cu 10-20 mp ii dau in judecata si obtin hotarari judecatoresti de demolare. Pe marii dezvoltatori imobiliari care construiesc etaje in plus sau depasesc suprafetele autorizate ii protejeaza discret si se fac ca nu vad.
Corect ! Cu blocul de langa Indiana ce se mai aude ? Trebuia demolat demult insa se pare ca s-a uitat.
nu va mai fi demolat, ba chiar in apropiere se construiește unul nou 😆
Poti scoate un om dintr-un taran, dar nu poti scoare taranul din om: si-a facut poiata, ca la el la Cogeasca.
Toma Cozma 89. Se aude burtosii de la Locala???
Ce sifonari ,au grija altuia ,