Premierul interimar Ilie Bolojan confirmă că România resimte efectele blocării livrărilor de petrol din Kazahstan și anunță măsuri urgente pentru menținerea aprovizionării. Rezervele din depozitele aflate în vestul țării sunt la limită, iar Petromidia ar putea reduce producția cu 10–15% în august.
Declarațiile au fost făcute după ședința tehnică organizată joi de Ministerul Energiei cu principalele companii din piața carburanților.
ntâlnirea a fost convocată după suspendarea operațiunilor de încărcare a petrolului kazah prin sistemul Caspian Pipeline Consortium, principala rută prin care țițeiul ajunge la rafinăria Petromidia.
Ilie Bolojan a declarat că o eventuală intervenție asupra prețurilor carburanților poate fi decisă în prezent numai de Parlament. Premierul avertizează că un mecanism de plafonare care nu ține cont de condițiile reale din piață ar putea produce efectul opus celui urmărit și ar putea genera o criză de aprovizionare.
„Pe partea de prețuri sunt două posibilități: piața să rezolve lucrurile sau o intervenție care astăzi nu poate fi făcută la nivel guvernamental, ci doar parlamentar, pentru că modificările de lege se pot face în Parlament. O modificare de lege în acest domeniu trebuie făcută atent, pentru că, dacă este făcută doar pe baza unui entuziasm de a interveni în piață, efectul pe care îl poate obține nu este neapărat o plafonare a prețurilor, de exemplu, ci o criză pe piața de aprovizionare, dacă mecanismul propus nu este realist și nu ține cont de condițiile din piață”, a avertizat Ilie Bolojan.
Bolojan: Nu estimăm probleme de aprovizionare în următoarele două săptămâni
Premierul a explicat că autoritățile urmăresc atât intrările de petrol în România, cât și distribuirea carburanților în toate regiunile țării.
„Sunt două aspecte. Pe de o parte, sunt aspectele care țin de aprovizionarea cu carburanți a României și a întregului teritoriu, în contextul în care avem situația de război din Marea Neagră, care crește riscul pentru transportatori”, a declarat Ilie Bolojan.
Atacurile cu drone asupra navelor din Marea Neagră au afectat capacitatea Kazahstanului de a-și exporta petrolul prin terminalul rusesc Novorossiisk.
„Avem atacurile cu drone care au afectat capacitățile de livrare dinspre Kazahstan. Și atunci, în această după-amiază, echipa de la Ministerul Energiei a încheiat o întâlnire cu companiile care sunt implicate în această zonă”, a precizat premierul.
Bolojan a dat asigurări că, pe termen scurt, România nu riscă să rămână fără carburanți.
„Suntem în situația în care, cel puțin în următoarele două săptămâni, nu estimăm că ar fi probleme legate de aprovizionare.”
Afirmația nu înseamnă că România mai dispune de carburanți numai pentru două săptămâni, ci că acesta este intervalul pentru care autoritățile spun că pot exclude în prezent apariția unor probleme.
Petromidia ar putea reduce producția cu până la 15%
Rompetrol caută alte variante pentru aducerea țițeiului necesar rafinăriei Petromidia, în cazul în care blocajul de la Novorossiisk se prelungește.
„Compania Rompetrol, care se aprovizionează pe relația Kazahstan, caută variante suplimentare pentru a transporta țițeiul, în așa fel încât să-l poată rafina în condiții normale și în luna august”, a declarat Ilie Bolojan.
Dacă nu vor fi găsite suficiente surse sau trasee alternative, compania estimează că producția rafinăriei ar putea scădea în august.
„Dacă nu se va rezolva această problemă, estimează o scădere cu 10–15% a producției în cursul lunii august la rafinăria Petromidia”, a avertizat premierul.
Petromidia este cea mai mare rafinărie din România și folosește în principal țiței kazah. În primul trimestru din 2026, rafinăria a procesat aproape 1,2 milioane de tone de materii prime, în principal petrol KEBCO și CPC. Aproximativ 66% din carburanții obținuți au fost direcționați către piața românească, potrivit datelor comunicate de companie.
Rezervele din depozitele aflate în vestul țării sunt „la limită”
O a doua problemă semnalată de Bolojan privește distribuirea carburanților din Constanța către vestul României.
Premierul susține că lucrările feroviare din zona Constanța–Fetești și traficul intens de călători către litoral limitează circulația trenurilor cu cisterne.
„Una dintre problemele pe care le avem ține de aprovizionarea întregului teritoriu și, mai ales, a zonei de vest a țării, din cauza blocajului pe care îl avem în zona Constanța–Fetești”, a spus Bolojan.
Potrivit acestuia, depozitul Oil Terminal din Constanța nu poate expedia la ritmul necesar trenurile cu carburanți către vestul țării.
„Depozitul Oil Terminal, care aprovizionează toată România, nu poate să livreze cadențat trenurile cu cisterne către zona de vest. Asta pentru că, pe parcursul verii, avem un rulaj important de trenuri, dat fiind sezonul estival, către mare, care trebuie să respecte anumite rute și anumite ore.”
După discuțiile purtate cu CFR și Ministerul Transporturilor, circulația trenurilor de combustibil a fost mutată cu prioritate în timpul nopții.
„Transportul trenurilor dedicate transportului de combustibil se va desfășura cu prioritate noaptea, în așa fel încât, în zona de vest a României, unde rezervele din depozite sunt la limită, să nu avem probleme în perioada următoare”, a explicat premierul.
Guvernul caută o formulă pentru limitarea scumpirilor
Bolojan a confirmat și existența unor discuții privind intervenția asupra legislației care reglementează comercializarea carburanților.
Premierul avertizează însă că o limitare greșit concepută a prețurilor poate duce la retragerea unor cantități de pe piață și la apariția unui deficit.
„Este important ca eventualele modificări care ar putea fi făcute în Parlament la legislația care reglementează comercializarea combustibilului în România să fie făcute în așa fel încât să nu perturbe activitatea economică și să nu creeze un deficit de combustibil pe piața românească”, a declarat Bolojan.
Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, și reprezentanții Ministerului Energiei urmează să lucreze la o variantă care să fie discutată cu operatorii din piață.
Potrivit premierului, eventuala limitare a creșterii prețurilor trebuie să le ofere cetățenilor „un preț cât mai convenabil posibil”, fără să afecteze companiile, transportatorii și agricultorii.
De ce este importantă conducta CPC pentru România
Caspian Pipeline Consortium transportă aproximativ 80% din exporturile de petrol ale Kazahstanului către terminalul rusesc de la Novorossiisk. Terminalul gestionează o cantitate echivalentă cu aproximativ 2% din consumul zilnic mondial de petrol.
Operațiunile au fost suspendate după atacurile cu drone asupra unor petroliere. Producătorii kazahi au început să reducă extracția pentru a evita umplerea capacităților de stocare, în timp ce autoritățile și companiile caută rute alternative.
Expertul în energie Ciprian Cherciu estimează că aproximativ 60% din necesarul de petrol al României este acoperit prin importuri din Kazahstan. Alte cantități provin din Azerbaidjan, în timp ce producția internă ar acoperi între 20% și 25% din consum.
Durata blocajului va fi decisivă atât pentru aprovizionare, cât și pentru evoluția prețurilor. Autoritățile analizează inclusiv folosirea rezervelor strategice, dar această variantă nu este considerată necesară în etapa actuală.
Și singura măsură luată a fost creșterea salariilor și indemnizațiile parlamentarilor .
Oare conducătorii ăștia superdestepti nu văd că Ucraina încearcă să ne destabilizeze energetic? Întâmplător drona maritima a ajuns în terminalul petrolier de la Constanța? Și tot acum au atacat cu drone terminalul petrolier prin care venea petrolul din Kazahstan? Cât o să-i mai ajutăm pe acești teroriști?
Poporul este rugat să caute ANTICIPAT pe alții.
✅️ Există pe piață potențial pentru SCHIMBARE.
✔️Se solicită inițierea unui PLAN de țară, or el există încă din noiembrie 2024 🙂 👇👇👇.
PARTIDUL LIGA ACȚIUNII NAȚIONALE (PLAN România)