Ilie Bolojan este pus pe tăiat tot! Premierul pare de neoprit! Acum, a venit rândul Programului Rabla și Casa Verde Fotovoltaice să fie suspendate de Guvern în 2026. Dacă e să ne luăm după cifrele din anii trecuți, prin oprirea programelor „Rabla” și „Casa Verde”, guvernul ar strânge câteva miliarde de lei.
Programul Rabla și Casa Verde Fotovoltaice ar putea fi suspendate de Guvern în 2026!
Potrivit unor surse guvernamentale, Programul Rabla și Casa Verde Fotovoltaice ar putea fi suspendate total în anul 2026.
Executivul ar putea suspenda total în anul 2026 Programul Rabla și Casa Verde Fotovoltaice, susțin mai multe surse guvernamentale, care au declarat că decizia ar fi luată pentru construcția bugetului de stat, dar și pentru căutarea unor surse de economisire pentru a ține sub control deficitul bugetar.
Printre măsurile de austeritate adoptate de Guvern pentru anul 2026 s-ar afla și suspendarea Programului Rabla și Casa Verde Fotovoltaice. Guvernul, care pune accent pe construcția bugetului de stat, dar și pentru căutarea unor surse de economisire pentru a ține sub control deficitul bugetar, ar urma să transfere fondurile care mergeau tradițional către subvenționarea autoturismelor noi sau a panourilor fotovoltaice către proiectele de infrastructură critică.
Astfel, banii vor fi investiți în sectoarele considerate vitale și deficitare în multe zone ale țării, cum ar fi lucrările la apă, canalizare și iluminat public.
Mai multe surse guvernamentale au declarat pentru sursa anterior citată că, în aceste condiții, Programul Rabla și Casa Verde Fotovoltaice ar putea fi suspendate.
O variantă care s-ar afla pe masa guvernanților prevede continuarea programului Casa Verde, dar într-o formă limitată. Mai exact, finanțarea pentru acest program să fie acordată exclusiv pentru achiziția de baterii de stocare a energiei, nu și pentru panouri, o măsură menită să stabilizeze rețelele electrice.
În ceea ce privește Programul Rabla, aceleași surse susțin că implementarea acestuia se va amâna cu cel puțin un an.
Câți bani ar economisi Guvernul
Dacă e să ne luăm după cifrele din anii trecuți, prin oprirea programelor „Rabla” și „Casa Verde”, guvernul ar strânge câteva miliarde de lei.
De exemplu, în 2024, an în care nu exista nicio discuție despre vreo criză bugetară și economică, bugetul alocat Programului Rabla Clasic era de 300 de milioane de lei, iar pentru Programul Rabla Plus, de 1 miliard de lei.
În 2025, Programul Rabla a oferit persoanelor fizice posibilitatea de a casare autovehicule vechi și de a achiziționa modele noi mai puțin poluante, cu o sumă totală alocată de 200 de milioane de lei. Din aceasta, 80 milioane de lei au fost destinate autovehiculelor cu propulsie termică sau hibride, iar 120 milioane de lei pentru autovehicule electrice, plug-in hibrid sau cu pilă de combustie cu hidrogen.
Iar programul „Casa Verde Fotovoltaice„, în 2024, a avut un buget de 2 miliarde de lei, în timp ce în 2025 a avut un buget record de 2,2 miliarde de lei, incluzând și baterii de stocare a energiei, cu un sub-buget dedicat de 400 de milioane de lei.
Așadar, Ilie Bolojan este pus pe tăiat tot. Acum, a venit rândul Programului Rabla și Casa Verde Fotovoltaice să fie suspendate de Guvern în 2026.