Decizia PNL de a intra în opoziție nu este susținută unanim în partid, iar tot mai mulți lideri liberali își exprimă public nemulțumirea. Așa cum era de așteptat, PNL se rupe în bucăți, iar Ilie Bolojan, făcut praf de Alina Gorghiu. Aceasta se alătură taberei care consideră că hotărârea a fost luată în grabă și fără suficiente consultări, semn că în interiorul formațiunii există tensiuni serioase care pot schimba direcția politică în perioada următoare.
Ilie Bolojan, făcut praf de Alina Gorghiu!
Deputata liberală Alina Gorghiu se alătură vocilor din PNL care consideră că partidul trebuie să rămână la guvernare, precizând că hotărârea de a trece în opoziție a fost luată foarte repede.
„Deciziile interne ale PNL pot fi schimbate doar de PNL. Oricine altcineva ne-ar sugera să facem ceva în interior partidului poate fi la nivel de dorinţă, de propunere de pe margine, dar singurii care pot să decidă cu privire la partid suntem noi. Decizia de intrare în opoziţie a fost foarte repede luată, poate nu a fost suficientă consultare. Eu m-am consultat cu primarii, am spus în şedinţă”, a spus Alina Gorghiu.
Conform spuselor sale, consultarea probabil că trebuia să se facă mai aprofundat, înainte de luarea deciziei.
„Însă, înţelegeţi de ce s-a luat această decizie prin vot săptămâna aceasta, mai exact alaltăieri, pentru că nu poţi să stai să te uiţi cum 281 de parlamentari, în frunte cu parlamentarii PSD, decid să-ţi schimbe premierul, care este preşedinte al partidului, prin moţiunea de centură şi tu să stai să te uiţi fără să ai nicio reacţie de respingere a tipului acesta de comportament. Deci, am avut o reacţie de delimitare de agresiunea PSD, de delimitare de acest moment care ne marchează şi nu doar pe noi ca PNL, ci uitaţi-vă în ce blocaj este ţara”, a arătat ea.
„Nu spun niciodată niciodată!”
Referitor la o posibilă schimbare a deciziei PNL de a intra în opoziţie, Gorghiu a spus că ea nu spune niciodată „niciodată”.
„În PNL au fost decizii care au schimbat o decizie anterioară şi asta s-a întâmplat în toate partidele politice de pe scena politică atunci când s-a găsit o direcţie mai bună, un scenariu mai sănătos”, a amintit deputatul.
Deputata liberală a susținut că-și dorește ca „temperatura discuțiilor politice să mai scadă”:
„Ziua de marţi ne-a încrâncenat pe toţi foarte tare şi mi-aş dori să lăsăm lucrurile să se aşeze şi să vedem care este calea de deblocare – şi, da, am votat cu toţii să intrăm în opoziţie acum pentru a ne delimita în mod ferm de de PSD -, dar orice om politic sănătos la cap se gândeşte cum iese din impasul ăsta, cu toţii trebuie să ne gândim. Sigur, PSD în primul rând cu AUR, care au generat criza politică, dar şi noi ca partid politic parlamentar avem obligaţia să ne gândim cum facem să nu rămânem într-o situaţie de interimat prea mult timp, pentru că e a zecea lună de consum negativ, avem probleme de ordin economic, sunt o grămadă de probleme pe care ţara asta le are de rezolvat pentru cetăţenii din România”, a propus Gorghiu.
Astfel, PNL se rupe în bucăți, iar Ilie Bolojan, făcut praf de Alina Gheorghiu.
Acest partid khazar, trebuie sa dispara definitiv!
Tara nu este in blocaj. Este in recesiune. Din cauza incompetentei lui Bolojan.
Bolojan a fost premier 8 luni. Problemele astea sunt vechi de zeci de ani. Nu da vina pe un singur individ. Aici e vorba de un colectiv de talhari.
cliseul cu mostenirea istorica? nu tine. tara nu era in recesiune pana a nu interveni bolojan in economie.
AIASTA E UNA CE SADE IN INTERSECTIUNE
PRIETENA LUI CRAIOLGUTA CU MANTA
Că politica este praf o știm !, acum doar se fac ”liniuțe” pe care boborul va trebui să le tragă pe stomagul gol pînă vede luminițe în tunelul ignoranței
Donez cutii de pantofi
formațiunilor politice.
Cred că sunt mulți membri doritori.
Sfânta șpagă este
interpartinica.
,,Nu mai plângeți de grija oamenilor necăjiți, dragi politicieni.”