Prima pagină » Eveniment-Social » În aceste zile, Iașul este gazda celei de-a XIV-a ediții a Festivalului de Teatru „Aurel Luca”, eveniment organizat de Casa de Cultură a Studenților Iași prin Teatrul Studențesc „Ludic”
În aceste zile, Iașul este gazda celei de-a XIV-a ediții a Festivalului de Teatru

În aceste zile, Iașul este gazda celei de-a XIV-a ediții a Festivalului de Teatru „Aurel Luca”, eveniment organizat de Casa de Cultură a Studenților Iași prin Teatrul Studențesc „Ludic”

03 dec. 2020, 02:00,
Valentin Hutanu în Eveniment-Social

În perioada 3-6 decembrie 2020, Iașul este gazda celei de-a XIV-a ediții a Festivalului de Teatru „Aurel Luca”, eveniment organizat de Casa de Cultură a Studenților Iași prin Teatrul Studențesc „Ludic”, cu sprijinul Primăriei Municipiului Iași și al Ministerului Tineretului și Sportului. Totul se va desfășura on-line, reprezentațiile artistice ale trupelor invitate din țară vor fi transmise pe paginile de Facebook ale Casei de Cultură a Studenților din Iași și Teatrul Ludic

De mâine, 3 decembrie, și până duminică, 6 decembrie 2020, la Iași se derulează cea de-a XIV-a ediție a Festivalului de Teatru „Aurel Luca”, eveniment organizat de Casa de Cultură a Studenților Iași (CCS), prin Teatrul Studențesc „Ludic”. Sprijinul este oferit de Primăria Municipiului Iași (PMI) și al Ministerului Tineretului și Sportului (MTS). „Ediția din acest an a manifestării festivalului se va desfășura sub auspiciul aniversării a 42 de ani de la înființarea Teatrului «Ludic», al cărui inițiator a fost Aurel Luca”, a consemnat Bogdan Crucianu, directorul Casei de Cultură a Studenților Iași.

Festivalul propune abordări diferite ale fenomenului teatral, de la montări clasice, la puneri în scenă curajoase

Festivalul propune abordări diferite ale fenomenului teatral, de la montări clasice, la puneri în scenă curajoase, de la teatrul absurdului la teatru-dans, toate reunite sub semnul calității și al pasiunii pentru teatru.

„Spectacolele poartă mesaje puternice și transmit emoție, creionând un portret al fenomenului teatral tânăr, un fenomen viu, aflat în continuă schimbare”, a precizat Andrei Ciobanu, coordonatorul festivalului.

Ediția de anul acesta se va desfășura online, reprezentațiile artistice ale trupelor invitate din țară vor fi transmise pe paginile de Facebook ale Casei de Cultură a Studenților din Iași și Teatrul Ludic. În cadrul evenimentul din acest an nu vor lipsi spectacolele pentru cei mici, workshop-uri, dar și spectacole ale Teatrului Studențesc „Ludic”.

Programul Festivalului de Teatru „Aurel Luca”, eveniment organizat de Casa de Cultură a Studenților Iași prin Teatrul Studențesc „Ludic”

Astfel, programul Festivalului de Teatru „Aurel Luca” cuprinde: joi, 3 decembrie, ora 20:00, Teatrul Ludic, Iași – „Insula femeilor”, după Valeriu Butulescu, regia Andrei Ciobanu, vineri, 4 decembrie, ora 11:00, „O poveste descâlcită” – spectacol pentru cei mici. Vineri, 4 decembrie, ora 18:00, workshop – Tehnici și exerciții de respirație, dicție și improvizație în pandemie – Andrei Ciobanu, vineri, 4 decembrie, ora 20:00, „Bacteria H”, Brașov – Auto. Parcă nu îți mai e rușine cu tatuajele tale”, de George Lucian Ciobanu, regia George Lucian Ciobanu.

Sâmbătă, 5 decembrie, ora 11:00, „O întâmplare fericită – spectacol pentru cei mici, sâmbătă, 5 decembrie, ora 18:00, Trupa Teatrul Liber „Imago”, Cluj-Napoca – „Via Animae sau Calea unui nou-născut”, regia Maria-Alexandra Rădulescu, Mădălin Balint, sâmbătă, 5 decembrie, ora 20:00, Teatrul Studențesc „Thespis”, Timișoara – „Măicuța Maria Ignatius explică totul”, de Cristopher Durang, regia Salahhé. Duminică, 6 decembrie, ora 11:00, „Din lumea lui Minnie Mouse” – spectacol pentru cei mici, duminică, 6 decembrie, ora 18:00, Teatrul Studențesc „Moft”, Ploiești – „My Darling Eliza”, adaptare după „Pygmalion”, de George Bernard Show, regia Antoaneta Trifu, duminică, 6 decembrie, ora 20:00, „Microbis Dance Company”, Sibiu – „Ultima îmbucătură din… dragoste”, de Hugo Wolff, regia Hugo Wolff.

Bugetul.ro
Grila TV din România se schimbă din 1 martie. Noul post de televiziune a început emisia, iar cei mai mici dintre telespectatori sunt cei mai încântați
redactia.ro
Bucurie fără margini pentru Vladimir Putin. Ce cadou îi pregătește Donald Trump președintelui Rusiei
Bugetul.ro
Panică la Altex și Flanco după anunțul eMAG. Cum reușește cel mai mare magazin online din România să își depășească principalii rivali din piața autohtonă
a1.ro
Oana Radu, taxată dur pentru kilogramele în plus. Cum a apărut la Sala Palatului alături de Dorian Popa
Playtech.ro
Greşeala poliţistului de la Rutieră care te scapă de amendă. Detaliul care trebuie verificat pe procesul verbal
observatornews.ro
Istoric: Europa trebuie să înceapă discuţiile pentru un scut nuclear european. NATO este mort
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Evz.ro
Autostradă vitală pentru România. Când vor putea circula șoferii
realitatea.net
Băutura bogată în colagen care întinerește pielea și fortifică oasele în doar o lună. Conține un ingredient cheie, pe care îl găsești la 2 lei în magazine
SportpeSurse
A fost executat fără milă și dat afară de la Digi! Nimeni nu știe ce s-a întâmplat
Playtech.ro
Ce pensie uriaşă încasează Gigi Becali în fiecare lună. Latifundiarul este şi el uimit de sumă: 'Nu am muncit...
Dailybusiness.ro
Pensionarii sunt obligați să returneze banii! Au primit pensii mai mari din greșeală
RomaniaTV
Cuplul-surpriză al momentului! Mădălina Ghenea şi Sebastian Stan, împreună! Unde şi cum au fost surprinşi cei doi
stiriromania.ro
Cum arată Eliza Iliescu acum, la 19 ani. Din ce bani trăiesc lunar Adriana Iliescu și fiica ei
RomaniaTV
Vestea MOMENTULUI din Ucraina. Anunțul făcut de Zelenski, după umilința din SUA. Nimeni nu credea că o să mai audă asta!
redactia.ro
Decizia neașteptată luată de americani în privința Rusiei. Donald Trump i-a surprins pe toți
ego.ro
Blocaj în divorțul Prodan - Reghe! Palatul de la Snagov, ipotecat! Declarațiile exclusive ale celor doi

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`