Incidentul a avut loc în parcarea unui centru comercial din Constanța. În timp ce femeia se afla la cumpărături un echipaj de poliție locală a dispus ridicarea autoturismului femeii care era parcat pe locul destinat persoanelor cu handicap.
Autoturismul avea semnele aferente în parbriz și pe lunetă, dar polițiștii i-au reproșat femii că nu avea legitimația în geam. Scandalul a avut loc în prezența fetiție femeii, în vârstă de aproximatv 3 ani, relatează Constanța 100%.
Femeia a observat lipsa mașinii când s-a întors de la cumpărături. Avea semnele corespunzătoare în parbriz și pe lunetă. Inclusiv talonul mașinii specifica faptul că mașina este adaptată pentru cei cu dizabilități. Pentru că legitimația nu era pusă la vedere, în parbriz, polițiștii locali au dispus ricarea autoturismului.
Șoferița și-a recuperat mașina după ce a achitat taxa de ridicare de 570 de lei, chiar dacă a prezentat documentele care atestă că are handicap. La fața locului au sosit și membri din familia femeii.
În cele din urmă, polițiștii locali au renunțat la amendă și i-au dat femeii un avertisment. Femeia a reclamat fapta la Poliția națională.