Cunoscutul și consacratul jurnalist Ion Cristoiu a discutat în cadrul emisiunii BZI LIVE de joi, 2 noiembrie, despre conflictul israeliano-palestinian, în contextul în care gruparea militantă palestiniană Hamas a lansat un atac fără precedent asupra Israelului pe 7 octombrie, cu sute de oameni înarmați infiltrandu-se în comunitățile din apropierea Fâșiei Gaza. Peste 1.400 de israelieni au fost uciși, în timp ce armata israeliană spune că 230 de soldați și civili, inclusiv femei și copii, au fost luați în Gaza ca ostatici.
Peste 8.000 de palestinieni din Gaza au fost uciși în lovituri aeriene și de artilerie efectuate de armata israeliană ca răspuns, potrivit Ministerului Sănătății din Gaza, condus de Hamas. De asemenea, trupele israeliene s-au adunat de-a lungul graniței Gaza, iar palestinienii se pregătesc pentru o operațiune terestră majoră.
„Situaţia de acum nu poate fi înţeleasă fără raportarea la alte situaţii din Israel şi ţările arabe, Israel şi palestinieni, şi mai nou, Israel şi organizaţia Hamas. Încă de la înfiinţare, Israelul a avut drept politic asumat de către liderii de la vremea respectivă şi anume că trebuie să pună capăt sindromului Holocaustului. Adică, ei spuneau că Holocaustul a fost posibil pentru că evreii nu au fost suficient de duri, de puternici ca să intimideze cât de cât acea operaţiune. Şi de atunci, Israelul şi-a creat imaginea, corectă cred, de un stat care trebuie să descurajeze.
Întotdeauna el a fost pregătit pentru un atac şi în momentul în care moare un israelian, armata pregăteşte represalii şi omoară 100 de palestinieni”, a spus Ion Cristoiu la BZI LIVE.
Jurnalistul Ion Cristoiu la BZI LIVE
În cadrul ediției BZI LIVE de joi, 2 noiembrie, jurnalistul Ion Cristoiu a discutat despre situația critică din Israel și criza din Orientul Mijlociu, fără a oferi însă un pronostic asupra modului sau perioadei în care acest conflict se va încheia.
„În prezent, nu avem de-a face cu un război, hai să îi spunem conflict, că război e impropriu spus. Nu poţi avea război între un stat şi o organizație teroristă. Avem de-a face cu o invazie, justificată de Netanyahu, în principal cu represalii, răzbunare. Nu ştim dacă după distrugerea Hamas se mai doreşte ceva. Spre deosebire de fostele conflicte, lipseşte Consiliul de Securitate, ce nu mai are nici o autoritate, în urma războiului din Ucraina, pentru că în ’73, Consiliul de Securitate din care făcea parte şi Uniunea Sovietică au dat o rezoluţie de încetare a focului prin care au impus-o americanii, Kissinger. Cei care pot impune acum o încetare a focului din motive umanitare, sunt americanii.
Numai că americanii nu mai pot fi ameninţaţi ca în ’73, cu o intervenţie a Uniunii Sovietice. Rusia nu are nici un interes să intervină, sau cu boicotul OPEC. La ora actuală este fără sfârşit acest război pentru că nu mai există două superputeri ca în ’73, iar SUA, administraţia Biden nu contabilizează încă suficient o scădere în sondaje, sau presiuni ale opiniei publice încât să intervină.
La ceea ce se întâmplă este o relaţie cumplit de slabă. Ţările arabe, din câte aţi văzut, nu zic nimic, nici măcar nu au rupt relaţiile diplomatice. Rusia şi China au interesul să continue acest măcel, deoarece el compromite în lumea musulmană SUA. Turcia nu a rupt relaţiile diplomatice. Iar după părerea mea, reacţia lumii musulmane este una slabă.
Imaginile transmise din Fâşia Gaza sunt menite să stârnească revoltă, dar ceva nu este în regulă. Dar deocamdată reacţia este una foarte slabă, nu ştiu unde se va merge. Dar sigur este că nici din partea administraţiei Biden, şi nici din a guvernului israelian nu există la ora actuală un obiectiv după. Pornind de la atacul terorist, Netanyahu vrea să alunge toţi palestinienii din Fâşia Gaza”, a spus jurnalistul Ion Cristoiu.