Prima pagină » Actualitate » Lista actualizată a guvernului Eugen Tomac. Apar noi nume de miniștri și doi vicepremieri
Lista actualizată a guvernului Eugen Tomac. Apar noi nume de miniștri și doi vicepremieri

Lista actualizată a guvernului Eugen Tomac. Apar noi nume de miniștri și doi vicepremieri

08 iun. 2026, 18:21,
Redacția BZI în Actualitate

Premierul desemnat Eugen Tomac a început negocierile cu partidele politice, astăzi mergând la PNL, USR și PSD. În cursul zilei de mâine, Eugen Tomac va merge UDMR, la grupul minorităților naționale, la grupul PACE și în final la nou formatul grup Uniți pentru România. Conform surselor politice, Eugen Tomac și-ar dori să ceară săptămâna viitoare votul de învestitură al Parlamentului.

Tomac vrea Guvern cu doi vicepremieri

Surse politice ne-au explicat că se conturează deja numele miniștrilor care vor alcătui cabinetul, iar o mutare importantă va fi la nivelul vicepremierilor, acolo unde i-am putea avea pe Radu Burnete și Sorin Costreie.

Alte nume noi care au intrat pe lista lui Eugen Tomac ar fi Dan Neculăescu la Ministerul Apărării. De asemenea, la Finanțe ar fi mai multe opțiuni: Bogdan Drăgoi, Bogdan Glăvan sau Șerban Matei.

Lista completă a miniștrilor care ar putea face parte din guvernul Tomac:

  • Vicepremieri: Sorin Costreie și Radu Burnete
  • Educație: Sorin Costreie
  • Dezvoltare: Vladimir Ionaș
  • Transporturi: Ionuț Mașala
  • Apărare: Dan Neculăescu
  • Externe: Luca Niculescu
  • Interne: Bogdan Descpescu
  • Sănătătate: Corina Pop
  • Justiție: Cosmin Soare-Filatov
  • Cultură: Adrian Papahagi
  • Mediu: Teodor Dulceață
  • Muncă: Diana Morar
  • Agricultură: Nicolae Istudor
  • Economie: Radu Burnete

Eugen Tomac a prezentat personal primele nume de miniștri

Premierul desemnat Eugen Tomac a prezentat primele propuneri pentru viitorul Cabinet tehnocrat, subliniind că mizează pe o echipă de profesioniști „care știu ce au de făcut din a doua zi”.

Eugen Tomac a anunțat că lista componenței viitorului executiv nu a fost terminată, motivând;, „pentru fiecare minister să am cel puțin două trei propuneri”.

Cu toate acestea, premierul desemnat a anunțat mai multe nume cu care va veni în Parlament pentru confirmare.

Pentru conducerea Ministerului Afacerilor Externe, Tomac a anunțat: „Mă bucur că vom avea la Ministerul de Externe un profesionist care a reușit să convingă partenerii noștri ca România să-și atingă toate obiectivele pe care le are de parcurs și sperăm că în acest an să fim acceptați în OCDE, domnul ambasador Luca Niculescu, secretar de stat în momentul de față în Ministerul Afacerilor Externe. Mă bucur foarte mult că ambasadorul nostru la NATO, Dănuț Neculăescu, a acceptat să vină pentru portofoliul de Ministru de Externe”.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Bacalaureatul transformat într-o adevărată paradă a ținutelor. Un elev din Mehedinți a atras toate privirile cu apariția sa neobișnuită
Bacalaureatul din acest an a adus imagini inedite cu ținutele alese de elevi din mai multe centre de examen. Un elev din Mehedinți a devenit viral după ținuta purtată, iar absolvenții au surprins și prin reacțiile de după proba la Limba și literatura română. Primele imagini de la Bacalaureat 2026 au devenit rapid virale, după […]
Bacalaureatul transformat într-o adevărată paradă a ținutelor. Un elev din Mehedinți a atras toate privirile cu apariția sa neobișnuită

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
02 iulie 2026
02 iulie 2026