Primăria Iași pregătește o măsură radicală care ar putea schimba obiceiurile a mii de fumători din oraș. La scurt timp după ce Clujul a introdus interdicții similare, Iașiul vrea să devină al doilea mare oraș din România care restricționează fumatul și utilizarea țigărilor electronice în mai multe zone publice.
Unde NU vei mai putea fuma
Proiectul de hotărâre al Consiliului Local prevede interzicerea fumatului, clasic sau prin mijloace alternative (țigări electronice, dispozitive cu tutun încălzit), în:
-
stațiile de transport public,
-
parcurile de joacă pentru copii,
-
bazele și terenurile sportive.
În zonele de agrement, cum sunt parcurile, ștrandurile sau spațiile verzi, fumatul va fi permis doar în locuri special amenajate. Primăria are la dispoziție 60 de zile, după adoptarea hotărârii, pentru a marca și semnaliza clar aceste spații.
Ce riscă cei care nu respectă regulile
Cei prinși că fumează în locuri interzise vor fi sancționați de Poliția Locală cu amenzi cuprinse între 100 și 500 de lei. De asemenea, în toate zonele vizate vor fi amplasate panouri mari, cu mesajul „Fumatul interzis” și simbolul internațional aferent.
Autoritățile locale invocă recomandările Consiliului Uniunii Europene privind crearea de „medii fără fum de tutun și fără aerosoli”, dar și Planul european de combatere a cancerului. Scopul declarat fiind protejarea sănătății cetățenilor, mai ales a copiilor și a celor expuși la fumat pasiv.
Proiectul este în consultare publică timp de 10 zile, iar decizia finală va fi luată la finalul lunii august sau începutul lunii septembrie. Dacă va fi adoptată, Iașiul va intra oficial pe lista orașelor care își declară spațiile publice „zone fără fum”.
Bravooooo!!!!!
Foarte bine! Eu sunt fumator dar nu e normal sa fumezi in parcuri, statii, etc.
Dar de ce nu este NORMAL sa fumezi in parcuri, statii, etc? Cine stabileste aceasta NORMALITATE? Sunt spatii in AER LIBER nu sunt spatii INCHISE!!! Nu am auzit nici un argument valabil care sa justifice aceasta masura. Unde ar trebui sa se poata fuma? Dupa mintea unora ca tine vor trebui infiintate „celule pentru fumat” asemanatoare cu WC ecologice, si acolo vor fi singurele locuri unde se poate fuma!!! Bine ca este NORMAL ca in parcuri, statii, etc sa se consume alcool, sa se drogheze, etc. Asta, da, exte NORMAL, sa se fumeze nu, nu este NORMAL !!!
Ilegal de consumat alcool in spatiu public/ parc.
La fel si cu pisatul in strada,
Dar daca iti fumeaza vecinu maraciuca langa balcon in aer liber si tu il insipiri,
Iar mai apoi te prinde politia la volan pozitiv de maraciuca la mana a doua, la fel ca rabla pe care o conduci, si iti ia carnetul;
Se mai aplica logica de “ma pis in sanatatea oamenilor, ca e aer liber, liber sa ii dau cu vapori de pipi de maimuta si fum de tigara”
Dar de ce nu interzice Chirica la Cafenea in Piata Unirii fumatul că a ocupat jumate din Piața Unirii,acolo nu e zona publica ,,??
acolo se fumeaza si in interior :))
Ce e rau in tara asta imediat copiati, halal de voi si de mama voastra ……..
Un exemplu simplu la care ma gandesc acum pe loc este cel cu stadioanele unde nu vin doar nefumatori, din contra cei mai multi fumeaza, mananca seminte si eventual poate savureaza si o bere sau suc.
Mai ganditi cand vreti sa faceti cate ceva si nu va mai aruncati asa din prima.
pe stadion te poți abține 45 de minute fără țigară, semințe și alte chestii … sună de parcă ai fi cioroi …
Ultima dată pe stadion și-a aprins unul un trabuc în fața mea și tot fumul îmi venea în față, până i-am zis că-mi bag p.la în țigara lui nu a stins-o. Este normal să nu se fumeze nicăieri în aglomerație.
Chiar aș fi curios să văd că oamenii nu mai fumează în STAȚIA IAȘI / NICOLINA, la peron sau cafea, atunci când așteaptă trenul. Ei fumează pe coridoare, în toalete sau între vagoane…
Nu am fumat niciodata!
Am mers in Europa si am vazut interzicerea fumatului in public.
Ma gandeam cand vom pasi si noi in aceasta minune!
Nu știu pe unde ai mers în Europa însă în țări precum Germania, Austria, Cehia, Danemarca, Finlanda, Italia, Olanda, Polonia, Slovacia se fumează inclusiv în spațiile interioare ventilate corespunzător. Dar conu’ Chirica vrea să pară mai catolic decât Papa, pupă moaște, se închină, pozează într-un virtuos, dar fură de rupe, bea de stinge, și-a bătut și nevasta.În rest multă gargară pentru fraierii care pun botu’ și îl votează ca proștii din 4 în 4 ani pentru panseluțe, ajutoare sociale și abonamente gratuite pe liniile CTP.
Fantastic!
Asa e in unele civilizatii Europene!
Sa rezolvam si noi!
O sa fumez in continuare ca ma doare in penis.
Sa muriti toti de ciuda.
E rău să te doară în penis, sigur e de la courul vecinului cu care te babardești zilnic. Nu moare nimeni de ciuda unui bulangiu.
Stai linistit, ca tu vei plati amenda…noi vom rade de tine
amenda de toata jalea…
daca ar fi sa se rezolve ceva ar fi trebuit cel putin 5.000 lei amenda
sa vezi atunci daca mai fumeaza careva
E ingrijorator cum romanii de rand iubesc dictatura. Ei doresc restrictii, interziceri, cenzura. Doresc ca statul sa fie implicat total in toate aspectele vietii lor.
Daca altadata luptau pt libertate, romanii acum lupta pt comunism. Cu cat mai multe restrictii impuse de stat, cu atat mai mari aplauzele. Pana si banalul fumat pe strada ajunge sa fie reglementat de stat iar romanii aplauda.
Masinile personale, candva un simbol al iesirii din comunism, o dovada a intrarii Romaniei in capitalism, acum sunt hulite de noua generatie de tineri frumosi si liberi. Inapoi in autobuze si tramvaie ca pe vremea lui Nea Nicu striga ei pt ca… poluare.
Pt ca in noua normalitate a tinerilor frumosi si liberi #, tot ce e faci polueaza, deci trebuie interzis.
Disperarea cea mai mare a tinerilor frumosi si liberi e sa fie conformi cu orice tema impusa. Alta data tinerii erau rebeli, acum sunt conformi si lupta cu oricine indrazneste sa aiba alta opinie decat cea oficiala. Sclavi adica.
La sclavi nu ai ce sa le ceri. Natura lor e sa fie carpa statului.
bun, dar si cu poluarea masinilor cand faceti ceva? scadeti limita de viteza si interziceti tot ce nu au numar de Iasi. Sa stea cu motorul inchis in coloana.
in toate spitalele din iasi se fumeaza in draci si pe afara si pe la colturi si in toalete si peste tot …ca in crasme !
Cand se vor interzice masinile care umplu orasul de gaze de esapament, atunci
no o sa mai fumez in spatii publice
Deci la Ciric e bun fumul de la gratare, e mai sanatos ca cel de la tigari
👏👏👏👏👏👏👏👏👏
Foarte bine! In sfârșit!!!
excelent! sa se si aplice acuma…
Dar tigari cu acciza grasa vindeti nu ? Daca sunteti asa interesati de sanatatea oamenilor de ce nu le interziceti ? Banii de pe acciza sunt buni nu ?
O decizie buna pentru sanatate!