Prima pagină » Culinar » Macaroane cu brânză şi umplutură de carne la cuptor
Macaroane cu brânză şi umplutură de carne la cuptor

Macaroane cu brânză şi umplutură de carne la cuptor

26 mart. 2020, 11:23,
în Culinar

Ai în plan să găteşti un fel de mâncare la cuptor? Ţi-am ales reţeta delicioasă de macaroane cu umplutură de carne şi brânză care se pregăteşte rapid şi care poate deveni o idee de prânz minunată!

Ingrediente:

400 g macaroane
600 g carne din conservă
50 ml apă
1 ceapă
2-3 căţei usturoi
1 roşie mare
3-4 frunze busuioc
200 g brânză Cheddar rasă
100 g parmezan ras
1 legătură pătrunjel
1 linguriţă oregano
1 lingură ulei de măsline
unt, pentru uns
sare şi piper, după gust
1 ou

Mod de preparare:

Preîncălzeşti cuptorul la 180 de grade Celsius. Fierbi pastele în apă clocotită cu sare, conform instrucţiunilor de pe ambalaj. Le scurgi de apă şi le dai deoparte într-o sită.

Între timp, încingi uleiul de măsline într-o cratiţă şi căleşti, la foc potrivit, câteva minute ceapa tocată mărunt şi usturoiul zdrobit. Adaugi carnea din conservă, roşia tăiată cubuleţe, frunzele de busuioc şi de pătrunjel spălate şi mărunţite, oregano şi apa. Potriveşti de sare şi de piper după gust. Amesteci şi laşi la foc mediu 10-15 minute până scade sosul.

Ungi un vas cu pereţi înalţi. Aşezi un rând de macaroane, apoi unul de umplutură şi apoi unul de brânză şi parmezan rase. Repeţi procesul până ai terminat compoziţia şi pastele. Baţi un ou şi îl torni deasupra vasului. Laşi la cuptor 20-25 de minute până se rumeneşte. Decorezi budinca de macaroane după imaginaţie.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO Tragedie pentru Dinamo! Constantin Covaciu a murit în accidentul din Câmpulung Muscel. Adrian Ropotan, internat cu fractură la mână
Un accident rutier grav a lovit echipa secundă a clubului Dinamo, aflată în cantonament la Câmpulung Muscel, județul Argeș. Constantin „Gogu” Covaciu, membru al staff-ului medical al formației, a murit în urma impactului, iar antrenorul Adrian Ropotan a fost rănit și internat cu o fractură deschisă la mână. Ceilalți jucători și membri ai staff-ului au […]
Tragedie pentru Dinamo! Constantin Covaciu a murit în accidentul din Câmpulung Muscel. Adrian Ropotan, internat cu fractură la mână

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
01 august 2026
01 august 2026