Noi declarații din dosarul Cristian Pomohaci au atras atenția anchetatorilor. Un fost angajat descrie modul în care s-ar fi desfășurat unele slujbe, în timp ce fostul preot se află în arest preventiv.
Noi informații apărute în spațiul public aduc în atenție mărturiile unui bărbat care susține că a lucrat în trecut pentru Cristian Pomohaci. Declarațiile sale au fost prezentate în contextul anchetei care îl vizează pe fostul preot și care a dus la arestarea preventivă a acestuia pentru 30 de zile.
Mărturii din dosarul Cristian Pomohaci
Afirmațiile au fost făcute de Silviu Roman, fost angajat la ferma lui Cristian Pomohaci, și sunt analizate în contextul cercetărilor aflate în desfășurare. Până în acest moment, nu există o hotărâre definitivă care să confirme acuzațiile formulate de martor.
Potrivit informațiilor apărute în presă, Silviu Roman a oferit detalii despre ceea ce susține că a observat în timpul unor slujbe organizate de fostul preot.
Martorul afirmă că anumite persoane ar fi avut roluri bine stabilite în cadrul ceremoniilor și că acestea ar fi fost poziționate în apropierea culoarului pe unde trecea Cristian Pomohaci.
Declarația sa a fost redată integral și face parte dintre informațiile care au generat numeroase reacții în spațiul public.
„El când face slujba se face un culoar, are cartea, are crucea şi mai are sfintele daruri. El are oamenii lui care stau pe margine. În dreapta sunt o sută, în stânga o sută, dar pe marginea culoarului are oamenii lui şi el ştie la cine să se ducă. Îi pune cartea în cap şi ăla începe să urle şi să înjure: «Ahhh! Ajutor! Dracu!». Oamenii lui îi ţin că face urât”, a declarat fostul angajat.
Acuzații privind activitățile desfășurate după slujbe
În aceeași declarație, fostul angajat a susținut că anumite persoane ar fi fost chemate ulterior în biroul fostului preot și ar fi primit produse alimentare.
Potrivit acestuia, beneficiarii ar fi fost persoane aflate în dificultate financiară.
„După slujbă îi cheamă la ei în birou şi le face pachet, ulei, făină. Sunt oameni necăjiţi. Ei primesc pachet să urle. Sunt care vin pentru slujbă, dar trebuie să dea bani şi cu cât are mai mulţi bani cu atât îi miruieşte mai mult”, a afirmat Silviu Roman.
Între timp, ancheta penală care îl vizează pe Cristian Pomohaci a intrat într-o nouă etapă.
Fostul preot, în vârstă de 57 de ani, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile prin decizia Judecătoriei Târgu Mureș.
Potrivit informațiilor oficiale, acesta este cercetat într-un dosar care vizează acuzații de viol asupra unui minor și agresiune sexuală.
Înaintea deciziei instanței, Cristian Pomohaci a fost reținut pentru 24 de ore în urma unor percheziții desfășurate la două apartamente pe care le deține în municipiul Târgu Mureș.
După aproximativ trei ore de deliberări, magistrații au admis solicitarea procurorilor și au dispus arestarea preventivă.
Susținătorii au format un cordon uman la ieșirea din instanță
Momente tensionate s-au produs după pronunțarea deciziei. Mai multe persoane aflate în fața sediului instanței au format un cordon uman în jurul lui Cristian Pomohaci în momentul în care acesta era escortat către autospeciala Poliției.
Imaginile surprinse la fața locului s-au răspândit rapid pe rețelele sociale și au generat dezbateri intense.
Ca urmare a incidentului, reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Mureș au anunțat verificări pentru clarificarea modului în care s-a desfășurat procedura de escortare.
Autoritățile au precizat că persoana observată în imaginile distribuite online nu face parte din structurile Poliției Române.
Până la o soluție definitivă a instanței, Cristian Pomohaci beneficiază de prezumția de nevinovăție, iar afirmațiile formulate de martori reprezintă elemente aflate în verificare în cadrul anchetei penale aflate în desfășurare.