Prima pagină » Actualitate » Mașina unui preot care voia să denunțe activitățile homosexuale ale mai multor episcopi din BOR a fost aruncată în aer

Mașina unui preot care voia să denunțe activitățile homosexuale ale mai multor episcopi din BOR a fost aruncată în aer

06 feb. 2025, 11:53, 1 ,
Redacția BZI în Actualitate

Marius Marian Șolea, cunoscut scriitor și consilier în cadrul Secretariatului de Stat pentru Culte, acuză că a fost pus la cale un atentat împotriva a doi preoți care urmau să depună mărturie în principal față de activitățile homosexuale ale Episcopului Sofronie Drincec de Oradea, denunțuri care urmau să ajungă la ședința Sfântului Sinod care se desfășoară la Patriarhie. Explozia mașinii din care tocmai coborâseră cei implicați a avut loc în această seară în zona localității Ștei din județul Bihor, conform gazetadecluj.ro.

Într-o postare publicată pe Facebook, Marius Marian Șolea detaliază cazul și postează imagini cu mașina făcută scrum la marginea unui drum (foto mai jos), transmite R3Media. Interesant este că mașina respectivă e a preotului Ciprian Mega, cel care l-a acuzat prima oară pe PS Sofronie de astfel de activități sexuale împotriva firii, considerate de Biserică păcate strigătoare la cer, alături de omucidere și avort dar, în mod ciudat, rămase nesacționate de Sfântul Sinod până acum.

Din informațiile noastre, pe lista celor care urmau să fie reclamați Sfântului Sinod s-ar mai fi aflat și doi apropiați ai homosexualului deja condamnat pentru viol, fostul Episcop al Hușilor, Corneliu Onilă, respectiv IPS Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos și IPS Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei (foto sus cu toți trei plus Sofronie Drincec).

Potrivit unor informații publice care circulă încă din 2017 despre episcopii cu apucături pidosnice, „pe lista neagră a fețelor bisericești se află și episcopul Dunării de Jos, Casian Gălățeanul alături de alți doi înalți șefi din cadrul Bisericii: Arhiepiscopul Ciprian al Buzăului și Vrancei, care a fost coleg cu Corneliu al Hușilor, și Episcopul Sofronie al Oradiei, suspectat de activități necurate la mănăstirea Izbuc”, după cum se scria în presa locală din Galați.

Conform Expresului de Dunăre, Casian era numit „desfrânat” chiar de fostul episcop al Hușilor, homosexualul demascat în urma unui scandal imens, pederastul Corneliu Onilă, care abuza copiii din internatele de seminar.

„În dosarul instrumentat de DNA sunt zeci de capturi video, fapt ce a agitat înalți prelați din BOR. Și asta pentru că, pe înregistrări, Corneliu ar povesti despre comportamentul deviant al mai multor înalți prelați care ocupă funcții importante.”

„Una dintre filmări a fost fãcută undeva între anii 2005-2007”, scrie vremeanoua.ro. „În filmare, episcopul Corneliu îi spunea lui Ursac: „Măi Ursac (n.r. preotul Ursac de la Deleni-Vaslui), eu te iubesc pe tine. Eu nu sunt desfrânat cum e Casian (episcopul Galațiului), care s-a dus și a cumpărat cameră de spionaj și a filmat!”, mai afirmă sursa citată.

Coincidența diabolică face că cei doi, IPS Casian și IPS Ciprian, alături de succesorul lui Corneliu Onilă la Huși, PS Ignatie, posibil ca reprezentant, să fie chiar cei care se opun reactivării Mitropoliei Tomisului în Sfântul Sinod, și aceasta într-un an cu o imensă semnificație, care nu se va mai întâlni prea curând, respectiv exact la 1700 de ani de la Sinodul de la Niceea unde a participat și mitropolitul străromân Marcus al Tomisului, an în care Sfintele Paști este sărbătorit în aceeași zi și de catolici și de ortodocși.

Conform 3RMedia, Pr. Mega venise cu mașina și cu un alt preot pentru a discuta cu cei doi, în zona localității Ștei din județul Bihor. După ce părintele Mega a lăsat mașina la marginea drumului, la câteva minute mașina a explodat.

„Firește, acolo a venit Poliția, au venit Pompierii, cred că a fost deschis deja un dosar penal. Nu știu încă dacă este pentru tentativă de omor sau doar pentru distrugere.

Au ars câteva probe, au ars și documentele pe care le avea Părintele Ciprian Mega, însă nimic iremediabil, toate erau copii, nimic unicat. Paguba constă doar într-o mașină, și un laptop.

Homosexuali, infiltrați în Biserică pentru distrugerea ei din interior, singurul tip eficient de distrugere, puteți continua dacă statul român nu mai există în mod real și există doar pentru numeroasele voastre parteneriate!

Pentru această parte din Biserică nu mai contează homosexualitatea, pentru că nu mai are Legea lui Hristos, ci doar legea lumii, numai pedofilia și violul rămânând pentru ei o problemă, doar pentru că acestea două sunt încă incriminate de lege. Nu uitați că mai există și focul lui Dumnezeu, mai înaintea celui diavolesc. Foc vreți, probabil de foc veți avea parte.

Ierarhilor drepți ai Sfântului Sinod țin să le mai comunic un singur lucru, preoții aceștia veneau la Sfântul Sinod pentru a vă arăta adevărul și pentru a vă cere ajutorul…”, mai spune Marius Marian Șolea pe Facebook, subliniind: „Homosexualității din Biserica Ortodoxă Română îi place focul, ca în Vechiul Testament, și, probabil, de foc va avea parte”…

Nu știm ce va urma în continuare dar, conform evoluției evenimentelor, vă vom ține la curent, posibil cu noi amănunte explozive, potrivit gazetadecluj.ro.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Incendiu devastator la un orfelinat din Algeria. Cel puțin 11 persoane au murit, iar autoritățile intervin în plină criză provocată de sute de incendii
Un incendiu izbucnit la un orfelinat din apropierea capitalei Alger a provocat moartea a cel puțin 11 persoane și rănirea altor 19. Ancheta este în desfășurare, în timp ce Algeria se confruntă cu un val de incendii alimentate de caniculă. Tragedia are loc după un val de incendii care afectează nordul țării, unde temperaturile extreme […]
Incendiu devastator la un orfelinat din Algeria. Cel puțin 11 persoane au murit, iar autoritățile intervin în plină criză provocată de sute de incendii
Comentarii
  • Cuuummm popii se ard la „ochiul maro”,haurarii spun ca acest obicei vine din „decadentul” occident din UE

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
18 iulie 2026
18 iulie 2026