Prima pagină » National » Minerii ies în stradă pe 19 februarie! Protest de amploare pentru drepturi salariale și protecție socială
Minerii ies în stradă pe 19 februarie! Protest de amploare pentru drepturi salariale și protecție socială

Minerii ies în stradă pe 19 februarie! Protest de amploare pentru drepturi salariale și protecție socială

16 feb. 2026, 14:33,
Redacția BZI în National

Un amplu protest al minerilor este anunțat pentru data de 19 februarie, în fața Ministerului Energiei din București. Peste 500 de persoane sunt așteptate să participe la manifestație, potrivit anunțului făcut de sindicaliștii din cadrul Cartel Alfa și al Federației Naționale Mine Energie.

Acțiunea vine pe fondul nemulțumirilor legate de drepturile salariale, condițiile de muncă și măsurile de protecție socială pentru angajații din sectorul minier și energetic

Sindicatele acuză încălcarea contractelor individuale de muncă ale salariaților din Complexul Energetic Oltenia, prin neacordarea voucherelor de vacanță și a tichetelor de masă, beneficii prevăzute pentru angajații care lucrează în condiții grele, periculoase sau vătămătoare. Potrivit liderilor sindicali, aceste drepturi sunt garantate prin contractele colective și individuale de muncă, iar refuzul acordării lor reprezintă o abatere gravă.

Minerii ies în stradă, protest, pe 19 februarie

Prin protestul din 19 februarie, minerii și sindicaliștii formulează o serie de solicitări clare către Guvern și Ministerul Energiei. Prima cerință vizează modificarea Ordonanței de urgență nr. 69/2019, care reglementează măsurile de protecție socială pentru persoanele disponibilizate ca urmare a programului de decarbonare și închidere a minelor în perioada 2019–2032.

Sindicaliștii cer stabilirea unei perioade de acordare a venitului de completare de până la 48 de luni pentru personalul afectat de închiderea capacităților energetice pe bază de cărbune. Venitul de completare reprezintă o sumă lunară acordată persoanelor disponibilizate prin concedieri colective și acoperă diferența dintre salariul net anterior, limitat la media pe economie, și indemnizația de șomaj.

O altă revendicare importantă este formalizarea de urgență a situației minelor Lupeni și Lonea, care nu pot fi închise din punct de vedere tehnic la termenele stabilite în studiul G.I.G., realizat la solicitarea Comisiei Europene. Sindicaliștii atrag atenția că închiderea forțată a acestor exploatări ar putea genera riscuri majore, atât pentru siguranța muncitorilor, cât și pentru mediu.

Dezechilibre majore în sistemul energetic și riscul creșterii prețurilor

Minerii mai solicită eliminarea dezechilibrului grav dintre energia produsă constant și energia sporadică, dezechilibru care contribuie la creșterea explozivă a prețurilor la energie electrică. Potrivit acestora, scoaterea din exploatare a capacităților pe bază de lignit și huilă ar trebui realizată doar după ce vor fi puse în funcțiune grupurile pe gaz de la Turceni, Ișalnița și Paroșeni, precum și grupurile nucleare 3 și 4 de la Cernavodă.

În lipsa unor alternative stabile de producție, sistemul energetic național riscă să devină vulnerabil, iar consumatorii ar putea resimți din plin aceste dezechilibre prin facturi mai mari și instabilitate energetică.

Sindicaliștii atrag atenția și asupra situației societății SSH Hidroserv, care se află în concurență cu firme private ce nu sunt supuse acelorași restricții.

Nemulțumirile minerilor nu sunt recente. Pe 13 februarie, mai mulți sindicaliști de la Complexul Energetic Oltenia au ieșit deja în stradă, pentru a doua zi consecutiv, cerând respectarea drepturilor salariale și acordarea beneficiilor promise.

„Suntem aici pentru drepturile noastre, pe care le-am pierdut. Nu am venit să cerșim. Am venit să cerem niște drepturi care considerăm că ni se cuvin pentru grupa (de muncă) pe care o avem și condițile care sunt. Vom sta până când ne dă cineva un mesaj că vom primi aceste tichete”, a spus unul din protestatari.

Prin protestele anunțate pentru 19 februarie, minerii speră să obțină un dialog real cu decidenții politici și să forțeze adoptarea unor soluții concrete, menite să asigure respectarea drepturilor salariale și protecția socială a celor care muncesc în condiții grele și periculoase.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Ce studii are, de fapt, Nicușor Dan? O fostă judecătoare cere în instanță documente care să ateste studiile acestuia
O fostă judecătoare cere în instanță documente care să ateste ce studii are, de fapt, Nicușor Dan. Acțiunea a fost inițiată după ce petenta s-a declarat nemulțumită de răspunsul primit pe cale administrativă din partea Universității din București. Cererea vizează clarificarea statutului academic al lui Nicușor Dan  și obținerea unor copii ale documentelor de studii, […]
Ce studii are, de fapt, Nicușor Dan? O fostă judecătoare cere în instanță documente care să ateste studiile acestuia

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
16 februarie 2026
16 februarie 2026