Prima pagină » Economic Local » Muncitorii necalificați sunt la mare căutare. Angajatorii din Iași au nevoie de persoane cu studii liceale care să lucreze în construcții, agricultură și logistică
Muncitorii necalificați sunt la mare căutare. Angajatorii din Iași au nevoie de persoane cu studii liceale care să lucreze în construcții, agricultură și logistică

Muncitorii necalificați sunt la mare căutare. Angajatorii din Iași au nevoie de persoane cu studii liceale care să lucreze în construcții, agricultură și logistică

09 iul. 2026, 02:00, 1 ,
Raluca COSTIN în Economic Local

Angajatorii din Iași au nevoie de muncitori necalificați în această perioadă. În domeniul construcțiilor sunt zeci de oferte din partea angajatorilor, dar și în agricultură sau logistică. Antreprenorii au nevoie de persoane pentru ambalarea produselor solide, asamblarea și montarea pieselor, demolarea clădirilor sau spargerea și tăierea materialelor de construcții. Tot în această perioadă, în saloanele de înfrumusețare din Iași este nevoie de ucenici, iar supermarketurile și aprozarele au nevoie de vânzătoare.

Noi locuri de muncă sunt disponibile în această perioadă în Iași. Angajatorii au nevoie, mai ales, de muncitori necalificați cu studii liceale. Numărul total al locurilor de muncă vacante pentru persoane calificate sau necalificate, cu studii liceale sau superioare, a ajuns la 1.133.

Muncitorii necalificați sunt căutați de angajatorii din domeniul construcțiilor din Iași

O categorie de angajați care este foarte căutată în această perioadă, la Iași, este cea a muncitorilor necalificați. Antreprenorii din domeniul construcțiilor au nevoie de muncitori necalificați în agricultură, la ambalarea produselor solide, la asamblarea și montarea pieselor, la demolarea clădirilor sau la spargerea și tăierea materialelor de construcții. Printre companiile din Iași care angajează muncitori necalificați cu studii liceale se numără Rota Gaz SRL, Construcții Hidrotehnice SA, Das SRL, SC Construcții Unu SRL, Moldocer Construct SRL, Smart Concept SRL, Alca Mobili Furniture SRL, care are nevoie de 19 angajați, Smart Core Concept SRL și Global Talent HR SRL.

Numărul locurilor de muncă vacante în domeniul construcțiilor crește în perioada verii, când angajatorii derulează mai multe proiecte imobiliare. În construcții sunt disponibile 134 de locuri de muncă.

Astfel, firmele Das SRL, T & C Trust Afaceri SRL, SCD Grup Lemn SRL, Global Talent HR SRL angajează zidar-rosar tencuitor. Numărul posturilor vacante a crescut în industrie. În această perioadă sunt disponibile 300 de locuri de muncă vacante.

Noi posturi vacante sunt disponibile în această perioadă, la Iași

Postul de vânzătoare este la mare căutare, astfel că firmele Concurs SRL, Mega Image SRL (17 vânzătoare), Select Grup SA și Hristea Gabriel Întreprindere Individuală angajează vânzătoare. Saloanele de înfrumusețare din Iași au nevoie de ucenici în această perioadă. Core Comerț Sense SRL, Dia Zenn SRL, Acutica SRL și Concurs SRL au postat anunțuri privind angajarea ucenicilor.

Persoanele care au nevoie de informații le pot solicita specialiștilor Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă (AJOFM) Iași. Angajatorii au posibilitatea de a publica locurile de muncă vacante în Sistemul informatic integrat PULS, platformă care oferă o gamă largă de funcționalități, cum ar fi operarea rapidă și flexibilă a locurilor de muncă vacante pe bază de competențe. De asemenea, angajatorii pot identifica și gestiona obligațiile asumate privind confirmarea statutului de beneficiar de măsuri de stimulare a ocupării forței de muncă, generarea și depunerea, cu semnătură electronică, a documentelor necesare obținerii diferitelor subvenții.

„Venim în sprijinul angajatorilor sau persoanelor care vor să se angajeze”, susține Gabriela Vasilache, director AJOFM Iași.

 Studenții își caută un loc de muncă, pe perioada verii, la Iași. De asemenea, angajatorii din Iași au nevoie de muncitori necalificați în această perioadă, cu activități în diverse domenii.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Incendiu devastator la un orfelinat din Algeria. Cel puțin 11 persoane au murit, iar autoritățile intervin în plină criză provocată de sute de incendii
Un incendiu izbucnit la un orfelinat din apropierea capitalei Alger a provocat moartea a cel puțin 11 persoane și rănirea altor 19. Ancheta este în desfășurare, în timp ce Algeria se confruntă cu un val de incendii alimentate de caniculă. Tragedia are loc după un val de incendii care afectează nordul țării, unde temperaturile extreme […]
Incendiu devastator la un orfelinat din Algeria. Cel puțin 11 persoane au murit, iar autoritățile intervin în plină criză provocată de sute de incendii
Comentarii
  • Nu psihologii si jurnalistii sunt la mare cautare. Nu va mai pierdeti vremea la facultati inutile si invatati o meserie.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
18 iulie 2026
18 iulie 2026