Prima pagină » Titlurile zilei » Nervi întinși la maxim. Un petic de asfalt a blocat tot traficul din Bucium – FOTO

Nervi întinși la maxim. Un petic de asfalt a blocat tot traficul din Bucium – FOTO

29 mai 2023, 02:00, 8 ,
Andrei ROTARU în Titlurile zilei

Sâmbătă dimineața, echipele de la Citadin SA au intervenit pe Șoseaua Bucium din Iași, pentru a repara o groapă apărută pe carosabil

Cu toate acestea, ceea ce trebuia să fie o intervenție rapidă și eficientă s-a transformat într-un coșmar pentru șoferii din zonă, generând frustrare și nervi întinși la maxim, deoarece un petic de asfalt a blocat tot traficul din Bucium.

Nervi întinși la maxim

Pe măsură ce lucrările de asfaltare au demarat, coloane interminabile de mașini au început să se formeze în zona Bucium, în sensul de intrare în municipiul Iași. Situația a fost atât de gravă încât traficul a fost paralizat complet, iar mașinile au ajuns până în zona Hanului Trei Sarmale. Șoferii nefericiți au fost nevoiți să aștepte cu orele, iar nervii s-au tensionat la maxim.

„Evitați zona Bucium (dacă aveți pe unde). Din cauza lucrărilor de aducere la nivel de la intersecția Bucium – Trei Fântâni, dar și din cauza unui semafor cu o temporizare mult în defavoarea Bucium – Poitiers, coada de mașini se mișcă extrem de lent. Acum iau legătura cu departamentul semafoare pentru a încerca prioritizarea”, a declarat Iulian Husanu, consilier local în cadrul Primăriei Iași.

Această situație alarmantă a ridicat întrebări cu privire la capacitatea autorităților de a gestiona traficul din Iași, în special în zonele deja sufocate la orele de vârf. Mulți conducători auto se tem acum că viitoarea reparație a Pasajului Socola va genera un adevărat haos, având în vedere că un simplu petic de asfalt a dus la un blocaj atât de mare.

„Dacă pentru un petic de asfalt se nenorocește traficul, când intră podul în reabilitare ne mutăm de pe Bucium”, declară Mihai Andronache, un localnic domiciliat în cartierul Bucium.

Traficul în Bucium, blocat de ani de zile: Promisiuni neîndeplinite și nervi întinși pentru șoferi

Problema traficului blocat în Bucium persistă de mulți ani, iar promisiunile autorităților de a rezolva această situație se dovedesc a fi în continuare doar vorbe în vânt. Șoferii din zonă se confruntă cu ore întregi pierdute în trafic, în special dimineața și seara, atunci când se deplasează spre și de la locul de muncă.

Deși autoritățile au făcut promisiuni că vor lărgi drumul la 6 benzi, pentru a fluidiza traficul, până în prezent nu s-a întreprins nicio acțiune concretă pentru a rezolva această problemă majoră. Șoferii din zonă sunt frustrați și au nervii întinși la maxim, deoarece sunt nevoiți să suporte această situație de zi cu zi, pierzând ore prețioase în trafic.

Această importantă arteră rutieră din Bucium este esențială pentru mulți oameni care locuiesc în zonă și care se deplasează către centrele de afaceri sau de învățământ din Iași. Cu toate acestea, traficul dens și lipsa unei infrastructuri adecvate îi țin pe șoferi captivi în propriile mașini, generând frustrare și disconfort.

În concluzie, șoferii au nervii întinși la maxim, deoarece un petic de asfalt a blocat tot traficul din Bucium. Aceștia cer echipelor Citadin să lucreze pe timp de noapte, când fluxul de mașini este mai mic și nu perturbă traficul de pe principalele artere aglomerate.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Ce studii are, de fapt, Nicușor Dan? O fostă judecătoare cere în instanță documente care să ateste studiile acestuia
O fostă judecătoare cere în instanță documente care să ateste ce studii are, de fapt, Nicușor Dan. Acțiunea a fost inițiată după ce petenta s-a declarat nemulțumită de răspunsul primit pe cale administrativă din partea Universității din București. Cererea vizează clarificarea statutului academic al lui Nicușor Dan  și obținerea unor copii ale documentelor de studii, […]
Ce studii are, de fapt, Nicușor Dan? O fostă judecătoare cere în instanță documente care să ateste studiile acestuia
Comentarii
  • Cum caracterizati Primaria Iasi ?

    INCOMPETENTI

  • Bucium Citizen

    Huooo Chirica.

    Am facut 2km intr-o ora.

    Cica sa reducem poluarea…Cum?

    Pista de biciclete nu exista, infrastructura rutiera nu exista,trotuare nu exista in Bucium.

    Mult mumu _))_

  • Lasa ca e bine asa!
    Intr o tara normala oamenii normali se revolta! Protesteaza! Isi cer drepturile.
    Lasa! Sa fie coada pana la Poieni!

  • Si n-oi am stat la coada ca venisem s-a facem niste poze in Palas si s-a servim masa an Iasi de pranz. A trebuit s-a ne scurtam drumu si s-a ne antoarcem m-ai devreme la Vaslui ca si la Palas wra aglumerat. Nu s-e poate rezolva mai bine ?

  • Carcotasi…..

  • Anuca Iuliana. Patruana, magazin din iasi

    Yo miam loat bmw de 60.000 iduro za stau i. Dop. Fac 4km pie ora. Platiesc impozit taxe roveneta asicurari scunpe atatea……. Nu ie oooook. Neam saturat fagetzi ceva o rgent…… Deblucati trafigul i n iashi va roooog

  • N-ai cum sa latesti soseaua. Trebuie facute drumuri paralele, cu pasarele noi peste calea ferata.
    Ar putea incepe cu drenarea traficului dinspre Visani si CUG pe o pasarela noua cu incepere de la Manta Rosie si iesiri la Mitropolit Varlaam si la Cronicar Mustea.

  • CETATEANUL SPECTATOR

    SA NE SPUNETI SI NOUA SANCTIUNEA PE CARE O POT DA,, POLITISTII LOCALI,, LA REGIMUL RUTIER CONDUCATORILOR AUTO CARE NU LE RESPECTA INDICATIILE ??

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
17 februarie 2026
17 februarie 2026