Prima pagină » Actualitate » Nicușor Dan își umple echipa prezidențială cu foști politicieni, apropiați și tehnocrați, la Cotroceni. Fără consilieri pentru sănătate și educație
Nicușor Dan își umple echipa prezidențială cu foști politicieni, apropiați și tehnocrați, la Cotroceni. Fără consilieri pentru sănătate și educație

Nicușor Dan își umple echipa prezidențială cu foști politicieni, apropiați și tehnocrați, la Cotroceni. Fără consilieri pentru sănătate și educație

06 oct. 2025, 12:42,
Redacția BZI în Actualitate

Administrația Prezidențială se mărește. La patru luni de la preluarea mandatului, președintele Nicușor Dan a semnat numirea a 16 noi consilieri, completând structura de la Palatul Cotroceni cu nume din politica veche, diplomație și apropiați din vechiul său cerc de colaboratori de la Primăria Capitalei.

Toate aceste funcții sunt plătite din bani publici, iar pentru multe dintre ele, atribuțiile exacte rămân neclare. În ciuda acestui val masiv de numiri, nu există încă consilieri pentru sănătate, educație și nici un purtător de cuvânt oficial, deși acestea sunt domenii cheie în orice administrație prezidențială funcțională.

Lista completă a noilor consilieri numiți de Nicușor Dan

Consilieri prezidențiali:

  • Marius Lazurca – politică externă (din 6 octombrie 2025). Fost ambasador în Republica Moldova și Mexic, vehiculat în trecut ca posibil șef al SIE.

  • Valentin Naumescu – afaceri europene (de la 1 noiembrie 2025). Profesor universitar, cu experiență diplomatică.

  • Ludovic Orban – politică internă (din 6 octombrie 2025). Fost prim-ministru și lider PNL, în prezent președinte al Forța Dreptei.

  • Alexandru Ciurea – juridic (din 6 octombrie 2025). Fost consilier juridic al lui Nicușor Dan în mandatul de primar.

  • Diana Iancu – comunicare publică (din 6 octombrie 2025). Fostă colaboratoare în campania electorală.

  • Andreea Miu – Secretariatul General al Administrației Prezidențiale (din 1 noiembrie 2025).

Consilieri de stat:

  • Ana-Maria Geană – românii de pretutindeni (din 6 octombrie 2025). Fostă consilieră la Primăria Capitalei.

  • Cosmin Soare-Filatov – probleme constituționale (de la 1 noiembrie 2025). A fost implicat în campania lui Mircea Geoană.

  • Ramona Dinu – guvernanță corporativă și turism (din 6 octombrie 2025). Fost senator USR.

  • Ștefania Simion – mediu (din 6 octombrie 2025).

  • Diana Pungă – relația cu societatea civilă (de la 1 noiembrie 2025).

  • Cristian Roșu – relații publice (de la 1 noiembrie 2025).

  • Ștefan Dragomirescu – patrimoniu și logistică (din 6 octombrie 2025).

  • Roxana Butnaru – Cancelaria Ordinelor (de la 1 noiembrie 2025).

Consilieri onorifici:

  • Eugen Tomac – relația cu diaspora (din 6 octombrie 2025). Europarlamentar PMP, fost apropiat al lui Traian Băsescu.

  • Andrei Popovici – economie (din 6 octombrie 2025).

Aparatul prezidențial se umflă, atribuțiile rămân vagi

Chiar dacă unele dintre aceste poziții sunt onorifice, iar altele pot fi încadrate în norme legale, realitatea este că aceste funcții presupun costuri pentru contribuabili: salarii, personal de suport, birouri, resurse logistice.

Este neclar de ce este nevoie de 16 consilieri noi, în condițiile în care mulți dintre cei vechi, numiți de foștii președinți, sunt în continuare în funcție. De asemenea, comasarea unor atribuții (ex: doi consilieri pentru diaspora – unul onorific, unul de stat) nu a fost justificată public de președinție.

Numirea unor personaje cunoscute din viața politică ridică întrebări legate de profesionalismul versus politizarea echipei prezidențiale, în contextul în care Nicușor Dan a promis, în campanie, „o administrație fără culoare politică”.

În mod surprinzător, în lista extinsă nu figurează niciun consilier pe sănătate publică sau educație – două domenii unde România se confruntă cu provocări structurale grave. Nici criza locuințelor, nici inflația sau problemele din energie nu par să fi generat nevoia unui consilier specializat.

În lipsa unor explicații clare, extinderea aparatului prezidențial pare mai degrabă o împărțire de poziții către colaboratori fideli sau figuri din foste administrații decât o restructurare cu adevărat orientată spre eficiență.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
FOTO Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță! Ce schimbări anunță ministrul Sănătății
Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță și de volumul real de activitate, nu doar după vechime sau statut profesional. Ideea a fost prezentată de ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, într-un demers ce vizează reorganizarea și plata gărzilor medicale. Măsura, anunțată public la începutul lunii februarie 2026, urmărește să reducă discrepanțele dintre munca […]
Salariile medicilor ar putea fi stabilite în funcție de performanță! Ce schimbări anunță ministrul Sănătății

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
28 martie 2026
28 martie 2026