Prima pagină » Economic Local » Noi reguli pentru cei care vor să obțină banii și în 2026: APIA a plătit 5 milioane de lei – subvenția pentru pârloagă acordată fermierilor din Iași
Noi reguli pentru cei care vor să obțină banii și în 2026: APIA a plătit 5 milioane de lei – subvenția pentru pârloagă acordată fermierilor din Iași

Noi reguli pentru cei care vor să obțină banii și în 2026: APIA a plătit 5 milioane de lei – subvenția pentru pârloagă acordată fermierilor din Iași

30 mai 2026, 02:00,
Raluca COSTIN în Economic Local

Fermierii din Iași au primit subvenții în valoare de 5 milioane de lei în cadrul măsurii pentru terenurile lăsate pârloagă. În această perioadă, trebuie să încarce măcar o fotografie cu terenul în aplicația APIA, pentru a primi subvențiile și în 2026

APIA a plătit fermierilor din Iași subvenția pentru pârloagă pentru anul de cerere 2025. Suma încasată de agricultori este în valoare de 5 milioane de lei și se acordă în măsura PD-28 – „Menținerea de zone neproductive și/sau înființarea de elemente noi de peisaj pe terenurile arabile”. Fiecare fermier a primit 32,93 euro la hectar, fiind vorba de o măsură nou introdusă în 2025. Fermierii care depun cererile la APIA și vor subvenția și anul acesta trebuie să știe că sunt obligați să încarce măcar o fotografie cu terenul, prin aplicația GeoFoto APIA, până la 5 iunie 2026, când se încheie campania de depunere a cererilor.

APIA a plătit 5 milioane de lei – subvenția pentru pârloagă acordată fermierilor din Iași pentru anul de cerere 2025

Una dintre subvențiile așteptate de fermieri, care a fost redusă la jumătate, de la 58 de euro la hectar la 32,83 euro la hectar, a fost virată în conturile beneficiarilor. Aceștia au primit 5 milioane de lei pentru cererile depuse în anul 2025. Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a introdus subvenția pentru pârloagă, PD-28 – „Menținerea de zone neproductive și/sau înființarea de elemente noi de peisaj pe terenurile arabile”, în anul 2025. Subvenția APIA pentru pârloagă este o subvenție nou introdusă, ca urmare a unor reguli de condiționalitate impuse de Uniunea Europeană. Această măsură este aplicată tuturor fermierilor din statele din Uniunea Europeană. Astfel, fermierii trebuie să lase 2% din suprafața terenului pârloagă și pot primi subvenții pentru asta. Agricultorii din Iași sunt nemulțumiți de această măsură.

„Am fost păcăliți. Am făcut calcule și ieșea că putem obține niște bani în plus. Ne ajutau. Acum, primim jumătate din ce au promis că ni se dă. Păi, cu ce mă ajută pe mine să las terenul pârloagă, dacă nici nu primesc bani în plus pentru asta? Anul acesta, nu o să-l mai las, nu mai vreau subvenția asta. O să iau bani pentru cultură”, spune Mircea Petru, fermier din Iași.

APIA efectuează, în continuare, plăți către fermierii din Iași care au cerut subvenții în anul 2025

Fermierii care vor și anul acesta subvenția pentru pârloagă trebuie să știe că sunt obligați încarce măcar o fotografie cu terenul prin aplicația GeoFoto APIA, până la 5 iunie 2026, când se încheie campania de depunere a cererilor. Alte fotografii cu terenul trebuie să mai încarce în perioada 1 septembrie – 30 de noiembrie 2026. Potrivit regulilor APIA, terenul lăsat pârloagă reprezintă un teren arabil necultivat, menținut în bune condiții agricole și de mediu, pe care se efectuează doar lucrările minime de întreținere. Suprafața trebuie să rămână necultivată minimum șase luni într-un an, obligatoriu în perioada martie – august. Totodată, același amplasament nu poate fi menținut pârloagă mai mult de patru ani consecutivi, inclusiv în cazul schimbării utilizatorului terenului. Fermierii care nu îndeplinesc aceste condiții obligatorii riscă să nu primească subvenția pentru pârloagă în 2026. De asemenea, în această perioadă, se efectuează plăți către fermierii din Iași care sunt eligibili la plata ajutoarelor naționale tranzitorii și a sprijinului cuplat vegetal sau zootehnic pentru anul de cerere 2025. Fermierii din Iași cu cererile aprobate pentru ajutorul național tranzitoriu primesc banii săptămâna viitoare.

Tot în această perioadă, APIA a plătit 5 milioane de lei – subvenția pentru pârloagă acordată fermierilor din Iași.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
FOTO NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. “Nesăbuința Rusiei..”
NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. Două persoane au fost rănite, iar autoritățile analizează invocarea Articolului 4 al Alianței. O dronă rusească prăbușită la Galați a provocat primele reacții oficiale ale NATO după ce un bloc de locuințe din România a fost […]
NATO condamnă incidentul de la Galați după ce o dronă rusească a lovit un bloc de locuințe din România. “Nesăbuința Rusiei..”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
01 iunie 2026
01 iunie 2026