Prima pagină » International » O fostă deputată din Afganistan a fost împuşcată mortal împreună cu una dintre gărzile sale de corp, în locuinţa sa din Kabul
O fostă deputată din Afganistan a fost împuşcată mortal împreună cu una dintre gărzile sale de corp, în locuinţa sa din Kabul

O fostă deputată din Afganistan a fost împuşcată mortal împreună cu una dintre gărzile sale de corp, în locuinţa sa din Kabul

15 ian. 2023, 19:00,
în International

O fostă deputată afgană a fost ucisă împreună una dintre gărzile sale de corp, în locuinţa sa din Kabul, de bărbaţi înarmaţi, a anunţat duminică poliţia, transmit agenţiile internaţionale de presă. Fratele ei a fost, de asemenea, rănit.

Mursal Nabizada a fost aleasă în 2018 în Wolesi Jirga, camera inferioară a parlamentului afgan, reprezentând capitala Kabul, în timpul fostului guvern care s-a prăbuşit după retragerea forţelor conduse de SUA în august 2021.

O fostă deputată din Afganistan a fost împuşcată mortal în locuinţa sa din Kabul

Motivul crimelor nu este clar, a declarat purtătorul de cuvânt al poliţiei talibanilor, Khalid Zadran. Forţele de securitate au deschis o anchetă pentru a încerca „să-i găsească pe infractori şi să-i predea justiţiei”, a adăugat el.

Niciun grup sau individ nu a revendicat responsabilitatea pentru asasinarea fostului deputat.

În timp ce asasinările misterioase ale femeilor tinere s-au înmulţit în Afganistan de când talibanii au revenit la putere în august 2021, aceasta este prima dată când a fost vizată o fostă politiciană.

Talibanii au impus restricţii severe asupra femeilor afgane

Pe parcursul celor două decenii de intervenţie militară condusă de SUA în Afganistan, femeile au ajuns în poziţii importante în societatea afgană, multe dintre ele devenind judecătoare, jurnaliste, poliţiste sau angajându-se în politică. Cu toate acestea, cele mai multe dintre ele au fugit din ţară de când talibanii au recâştigat puterea în 2021, dar Nabizada a rămas.

În urmă cu aproximativ patru luni, a apărut la un program TV local cu faţa acoperită şi a spus că lucrează pentru o organizaţie neguvernamentală. Ea a vorbit despre politicile restrictive ale talibanilor împotriva dreptului femeilor la educaţie şi la muncă.

De la întoarcerea lor, talibanii au impus restricţii severe asupra femeilor afgane, împiedicându-le să ocupe locuri de muncă în sectorul public, interzicându-le accesul în licee şi universităţi şi în parcuri. De asemenea, le-au ordonat să se acopere în public, de preferinţă cu o burqa (văl complet).

Capitala Afganistanului, Kabul, a fost scena unor incidente de securitate din ce în ce mai numeroase în ultimele luni. Miercuri, o explozie lângă Ministerul de Externe s-a soldat cu cel puţin cinci morţi şi peste o duzină de răniţi.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
06 decembrie 2025
06 decembrie 2025
Articole similare
Acuzații de discriminare și abuz la o școală din Iași. Părinții sunt revoltați: „Doamna director le-a spus copiilor că arată ca Tuluc, un om cu handicap”
02:00
FOTO Acuzații de discriminare și abuz la o școală din Iași. Părinții sunt revoltați: „Doamna director le-a spus copiilor că arată ca Tuluc, un om cu handicap”
Sărbătoare mare pentru creștinii ortodocși: astăzi este prăznuit Sfântul Ierarh Nicolae, ocrotitorul copiilor
02:00
Sărbătoare mare pentru creștinii ortodocși: astăzi este prăznuit Sfântul Ierarh Nicolae, ocrotitorul copiilor
În comuna Dobrovăț, pentru a beneficia de combustibil gratuit, trebuie doar să cunoști funcționarul public potrivit! Iată cine mai beneficiază de motorina plătită din bugetul local
02:00
FOTO În comuna Dobrovăț, pentru a beneficia de combustibil gratuit, trebuie doar să cunoști funcționarul public potrivit! Iată cine mai beneficiază de motorina plătită din bugetul local
A dormit pe băncile din oraș luni de zile. Singura dorință pe care o mai are bărbatul este să își revadă copiii. Mihai Țuca: „Oare cum arată acum? Poate am trecut pe lângă ei, pe stradă, și nici nu i-am recunoscut”
02:00
FOTO A dormit pe băncile din oraș luni de zile. Singura dorință pe care o mai are bărbatul este să își revadă copiii. Mihai Țuca: „Oare cum arată acum? Poate am trecut pe lângă ei, pe stradă, și nici nu i-am recunoscut”
Tragedie în prag de sărbători: un tânăr de 40 de ani a fost găsit spânzurat la Iași. Acesta ar fi fost motivul pentru care a recurs la gestul extrem
02:00
EXCLUSIV Tragedie în prag de sărbători: un tânăr de 40 de ani a fost găsit spânzurat la Iași. Acesta ar fi fost motivul pentru care a recurs la gestul extrem
Surprize la concursul pentru preluarea șefiei de la Palatul Culturii din Iași! Iată care sunt cei doi candidați care au fost admiși
02:00
Surprize la concursul pentru preluarea șefiei de la Palatul Culturii din Iași! Iată care sunt cei doi candidați care au fost admiși
„Spectacol” în Dacia: un șofer s-a urcat beat la volan și a lovit mai multe autoturisme. A fost scos din mașină de polițiști și jandarmi
02:00
„Spectacol” în Dacia: un șofer s-a urcat beat la volan și a lovit mai multe autoturisme. A fost scos din mașină de polițiști și jandarmi
Va fi cutremur în ring! „Bestia” Alin Nechita de la Iași luptă la Ploiești cu turcul Cagan Irmak: „O să-l dau gata”
02:00
FOTOSPORT Va fi cutremur în ring! „Bestia” Alin Nechita de la Iași luptă la Ploiești cu turcul Cagan Irmak: „O să-l dau gata”
Încep simulările examenelor pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat! Iată când sunt programate
02:00
Încep simulările examenelor pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat! Iată când sunt programate
Cum a ajuns manager? E o prietenie veche
02:00
Cum a ajuns manager? E o prietenie veche