Prima pagină » Titlurile zilei » Paznicul de vânătoare Ion Bălănici îl acuză pe directorul AVPS Iași, Marian Florea, că a fost concediat ilegal: „Angajat doar în acte, interzis pe fondul de vânătoare”

Paznicul de vânătoare Ion Bălănici îl acuză pe directorul AVPS Iași, Marian Florea, că a fost concediat ilegal: „Angajat doar în acte, interzis pe fondul de vânătoare”

29 ian. 2026, 02:00, 20 ,
Raluca COSTIN în Titlurile zilei

Ion Bălănici, paznicul de vânătoare care a fost demis de directorul AVPS Iași, Marian Florea, și a câștigat procesele împotriva asociației, îl acuză din nou pe acesta de încălcarea legii. Pe data de 13 ianuarie 2026 a fost concediat din nou, ilegal, după cum susține paznicul de vânătoare. Ion Bălănici spune că a fost hărțuit, supus la presiuni uriașe și anchete disciplinare, care i-au afectat starea de sănătate.

Ion Bălănici susține că era nevoit să se deplaseze, zilnic, la sediul administrativ al AVPS Iași

Fostul secretar al Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi (AVPS) din Iași, Florin Bălănici, și tatăl său, Ion Bălănici, paznicul de vânătoare demis de asociație, au câștigat procesele împotriva AVPS, în anul precedent. Ion Bălănici susține că, la scurt timp după decizia judecătorilor, au început presiunile la adresa sa și angajatorul nu a respectat obligațiile sale.

„Sunt paznic de vânătoare cu o vechime neîntreruptă de peste 27 de ani în cadrul AVPS Iași. Doresc să aduc în atenția opiniei publice o situație gravă legată de nerespectarea unei hotărâri judecătorești definitive și de tratamentul la care am fost supus după reintegrarea formală în muncă. Prin Decizia definitivă nr. 544, pronunțată de Curtea de Apel Iași la data de 09.07.2025, angajatorul a fost obligat să mă reintegreze pe postul deținut anterior concedierii (paznic de vânătoare – fond cinegetic, nr. 17, Gropnița) și să îmi achite drepturile salariale restante. Deși a fost emisă o decizie administrativă de reintegrare, în realitate nu am fost repus în activitatea de teren, nu mi-au fost acordate atribuțiile specifice postului și nu mi-au fost puse la dispoziție mijloacele minime de muncă (condică de serviciu, legitimație, armament de autoapărare, echipament, telefon). În schimb, am fost chemat zilnic la sediul administrativ din Iași, aflat la aproximativ 50 km de domiciliul meu, fără a exista o decizie legală de delegare și fără asigurarea unui transport rezonabil. Deplasarea presupunea peste 100 km zilnic și un timp total de aproximativ 14-15 ore, ceea ce a generat o stare accentuată de epuizare fizică și psihică”, susține Ion Bălănici, paznicul de vânătoare, care acuză că a fost concediat ilegal.

Ion Bălănici îl acuză pe directorul AVPS Iași, Marian Florea, de concediere ilegală

Presiunile constante din partea conducerii AVPS Iași s-au finalizat cu o nouă concediere, despre care Ion Bălănici spune că este ilegală.

„În paralel, am fost supus unor pretinse «instruiri» SSM și PSI, urmate de testări eliminatorii, fără ca instruirea să fie realizată efectiv și adaptată specificului activității de paznic de vânătoare. Aceste aspecte au fost confirmate ulterior de ISU Iași, care a constatat lipsa instruirii PSI și a sancționat contravențional angajatorul, stabilind că ultima instruire reală fusese efectuată în anul 2023. Totodată, am fost convocat succesiv la mai multe anchete disciplinare, fără ca acestea să fie finalizate prin decizii comunicate, ceea ce a creat o stare continuă de presiune și incertitudine. Ulterior sesizărilor mele către instituțiile statului (ISU, ITM, CNCD), presiunile s-au intensificat, culminând cu o nouă concediere. Situația a fost agravată de neplata salariului pe luna decembrie 2025 la termenul legal (25.12), suma fiind achitată ulterior, în ianuarie 2026, diminuată nejustificat cu aproximativ 900 de lei, fără existența unei decizii legale de reținere. Pe fondul acestui tratament, starea mea de sănătate s-a deteriorat grav, fiind diagnosticat cu hipertensiune arterială și supus unei intervenții chirurgicale. Consider că aceste fapte descriu un model de reintegrare pur formală, urmată de hărțuire morală și măsuri represive, în scopul eliminării mele din activitate, în ciuda unei hotărâri judecătorești definitive”, susține Ion Bălănici.

Paznicul de vânătoare Ion Bălănici a contestat în instanță ultima decizie de concediere

Paznicul de vânătoare a sesizat instituțiile privind nerespectarea legii de către AVPS.

„Am contestat în instanță decizia de concediere și am sesizat instituțiile competente, solicitând respectarea legii, executarea reală a Deciziei nr. 544 a Curții de Apel Iași și tragerea la răspundere a celor responsabili. Fac public acest punct de vedere nu din dorința de conflict, ci pentru ca astfel de practici să nu rămână ascunse și pentru ca alți salariați aflați în situații similare să știe că pot apela la justiție și la instituțiile statului. Menționez că, în pofida caracterului definitiv al Deciziei nr. 544 a Curții de Apel Iași, directorul AVPS Iași a tratat cu sfidare această hotărâre judecătorească, refuzând reintegrarea mea efectivă pe postul deținut anterior și dispunând în schimb convocarea mea zilnică la sediu, fără atribuții, fără mijloace de muncă și fără respectarea condițiilor stabilite de instanță. Această conduită demonstrează lipsa de bună-credință a conducerii AVPS Iași și ignorarea deliberată a autorității de lucru judecat”, mai spune Ion Bălănici.

Florin Bălănici: „Era angajat doar în acte; i-au interzis să meargă pe fondul de vânătoare”

Fostul secretar al Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi (AVPS) din Iași, Florin Bălănici, fiul lui Ion Bălănici, susține că tatăl său a fost hărțuit de conducerea AVPS Iași.

„Instanța a dispus reintegrarea pe postul deținut anterior. L-au repus, formal, cu reangajare în acte pe 10 iulie 2025. Deci era angajat doar în acte; i-au interzis să meargă pe fondul de vânătoare, dar l-au convocat la sediul asociației. Zilnic, fără decont, fără nimic. Este un fel de hărțuire, până cedează angajatul. Nu mai spun că directorul își bate joc de bugetul membrilor vânători și de pescari”, susține Florin Bălănici, fostul secretar al Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi din Iași, fiul lui Ion Bălănici.

Reporterii BZI au încercat să ia legătura telefonic cu directorul AVPS Iași, Sebastian Marian Florea, dar nu a răspuns apelurilor telefonice până la închiderea ediției. Au apărut și acuzații de șantaj în grupul vânătorilor din Iași. Ion Bălănici, paznicul de vânătoare care susține că a fost demis ilegal de directorul AVPS Iași, Marian Florea, a doua oară, contestă în instanță decizia de concediere.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Articol recomandat
Avertisment dur din partea analiștilor economici! Pensionarii români riscă să rămână fără pensii!
Pensionarii români riscă să rămână fără pensii deoarece România riscă să intre în incapacitate de plată. Deficitul bugetar și datoria publică erau foarte mari, iar agențiile de rating puteau oricând să retrogradeze ratingul de țară al României și să îl trimită la „junk”, moment în care pensiile și salariile nu s-ar mai fi putut plăti. […]
Avertisment dur din partea analiștilor economici! Pensionarii români riscă să rămână fără pensii!
Comentarii
  • România, raiul frecătorilor de mentă la stat. Auzi la el: „s-a epuizat fizic și psihic” din cauză că a făcut naveta zilnic 50 de kilometri și a fost supus unor testări.

  • Când fugărești câinii de la măcelărie normal că te mușcă. Mai lăsați și pe alții bre să se-nfrupte că s-a schimbat partidul!

  • Membru vanator

    Confirm situatia , este adevarat ce spune omul. L-am vazut la sediu la ajvps foarte suparat era tinut pe un scaun intrun colt de sala

  • Făi plangere penala ca asta nu este respectare de hotarare judecatoreasca e penal nu sta fai sesizare la parchet

  • La Gropnita nu poti fi paznic. Acolo patroneaza Ionel Tibucanu “dică”, fratele primarului din Coarnele Caprei, Mihai Tibucanu!!! Stai la rand!

  • Desfiintati.
    Oricum se ocupa cu braconajul.
    E ireal ca exista asa ceva.

  • Cei care posteaza comentarii spun un mare adevar. Pacat ca nu le afisati!

  • Copchilu infiat

    Mare impostor si nenea florea
    Daca o fost crescut de mandru ce pretentii sa avem

  • Dupa ce termina Tibucanu de braconat cu Livadariu, o sal lase pe Balanici paznic la Gropnita 🤣🤣🤣

  • Vanator batran

    Laurențiu Lupu A fost crescut în Fam .Balanici De la Ion Balanici Tata lui Nica Balanici ,până când la făcut vânător,nici la wc nu scăpa de el și acum comentează,Să-ți fie rușine măgar 🫏 mare ce ești,Ai lins tigăile la ei și te-a ținut în casa lor și tea învățat să ajungi un mare măgar (Nu vânător)Măcar să fii om cum au fost și ei cu tine.Să fii om e lucru mare.Tu măgar rămâi până la adânci bătrâneți. Nu ai tu valoare lor chiar de toți îi pupați.

  • Nea Balanici, un mare escroc este Brînzac Arsenie.
    Iai dat si masina aproape noua in rate ca nu avea nici cu ce tulbura apa in ceaun si lai ajutat si a ajuns mare jmecher acu.
    Stai cuminte ca Dumnezeu nu bate cu ciomagu le vine randu la toti.
    Chică pe copchii tot ai sa auzi.

  • Au trebuit sa scape de balanici ca le stia combinatiile.
    Bai hotilor bai nici pamantu nu va primeste mai ales pe bășina aia de naie

  • Rahatu asta de florea ar trebui acu sa plateasca paguba asociatiei din salar

  • Membru grupa 27

    MMAP de ce nu le face un control ca sezonul acesta pe victoria sau facut 30 de iepuri si cota e de 100 si e facuta din pix.

  • Balanici s a îmbolnãvit câ nu mai poate bracona noaptea şi nu mai are mistreți de vãnzare.

  • Florea e un mare golan, hot si braconier. S-a inrudit cu mai toti vanatorii prin cumetrii si acu toti il fac de rusine. Cand Florea spune ca pleaca de acasa la vanatoare sau la sedinte, de fapt pleaca la footut la amanta!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
02 aprilie 2026
02 aprilie 2026