Prima pagină » Local » Percheziții la două spitale din Iași și la locuințele unor cadre medicale. Anchetă privind diagnostice false și internări fictive pentru obținerea certificatelor de handicap
Percheziții la două spitale din Iași și la locuințele unor cadre medicale. Anchetă privind diagnostice false și internări fictive pentru obținerea certificatelor de handicap

Percheziții la două spitale din Iași și la locuințele unor cadre medicale. Anchetă privind diagnostice false și internări fictive pentru obținerea certificatelor de handicap

26 aug. 2026, 14:54, 12 ,
Andreea Ciobanu în Local

Polițiștii ieșeni au descins, miercuri, 26 august 2026, în cadrul unei anchete de amploare care vizează presupuse fraude cu documente medicale. Nouă mandate de percheziție domiciliară au fost puse în aplicare la unități medicale din Iași și Pașcani, dar și la locuințele unor cadre medicale.

Potrivit procurorilor, ancheta vizează posibile fapte de înșelăciune, fals intelectual și uz de fals, fiind investigate inclusiv suspiciuni privind întocmirea unor documente medicale cu informații nereale.

Percheziții la Socola Iași și Spitalul Municipal Pașcani

Conform prim-procurorului Parchetului de pe lângă Judecătoria Iași, Liviu Păiuși, cele nouă percheziții au avut loc la Centrul de Sănătate Mintală „Dr. Ghelerter Iași” din cadrul Institutului de Psihiatrie Socola Iași, la Secția nr. 1 a Institutului de Psihiatrie Socola Iași, la Secția Psihiatrie din cadrul Spitalului Municipal de Urgență Pașcani, precum și la domiciliile unor cadre medicale.

Anchetatorii verifică activitatea unor medici și asistente medicale din instituțiile menționate.

„Din cercetările efectuate până în prezent a rezultat faptul că medici și asistente medicale din instituțiile menționate mai sus ar fi întocmit documentații care conțineau mențiuni false referitoare la diagnostice medicale, îngrijiri medicale acordate pacienților, precum și cu privire la internări fictive”, a transmis Liviu Păiuși.

Dosare medicale false pentru certificate de handicap

Potrivit anchetatorilor, documentele presupus falsificate ar fi fost ulterior folosite de persoane care urmăreau să obțină certificate de încadrare în grad de handicap.

Astfel, ancheta urmărește să stabilească dacă anumite persoane ar fi beneficiat în mod ilegal de indemnizații și facilități fiscale în baza unor documente medicale care ar fi conținut informații false.

„Compartimentul de informare și relații publice din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Iași este împuternicit să aducă la cunoștința opiniei publice următoarele:

În cursul zilei de 26.08.2026 au fost puse în executare 9 mandate de percheziție domiciliară, la Centrul de Sănătate Mintală „Dr. Ghelerter Iași” din cadrul Institutului de Psihiatrie Socola Iași, la Secția nr. 1 din cadrul Institutul de Psihiatrie Socola Iași, la Secția Psihiatrie din cadrul Spitalului Municipal de Urgență Pașcani, precum și la locuințele unor cadre medicale.

Investigațiile vizează comiterea infracțiunilor de înșelăciune, prev. de art. 244 alin. 1, 2 Cod penal, fals intelectual, prev. de art. 321 Cod penal, și uz de fals, prev. de art. 323 Cod penal.

Din cercetările efectuate până în prezent a rezultat faptul că medici și asistente medicale din instituțiile menționate mai sus ar fi întocmit documentații care conțineau mențiuni false referitoare la diagnostice medicale, îngrijiri medicale acordate pacienților, precum și cu privire la internări fictive. Persoanele favorizate se prezentau cu dosarele ce conțineau mențiuni false în fața comisiilor responsabile cu eliberarea certificatului de încadrare în grad de handicap și, ulterior, obțineau, în mod fraudulos, indemnizații și facilități fiscale.

Raportat la actele procedurale efectuate în cauză, precizăm că, atunci când împrejurările vor permite, vom fi în măsură să oferim detalii suplimentare.

Precizăm că aceste activități nu pot, în nicio situație, să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție”, a transmis Liviu Păiuși, prim-procuror în cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Iași.

Polițiști și jandarmi, mobilizați pentru percheziții

Operațiunea a fost desfășurată de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economico-Financiare Iași, sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Iași.

La acțiune au participat și polițiști din cadrul Poliției Municipiului Iași și Poliției Municipiului Pașcani, luptători ai Serviciului pentru Acțiuni Speciale Iași și jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Iași.

În urma perchezițiilor, probele identificate urmează să fie analizate de anchetatori pentru stabilirea întregii situații de fapt și a responsabilității fiecărei persoane implicate.

Cercetările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor și a eventualului prejudiciu.

Persoanele vizate beneficiază pe tot parcursul procesului penal de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.

„La data de 26 august a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Iași, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Iași, au pus în aplicare 9 mandate de percheziție domiciliară la mai multe imobile din județul Iași.

Activitățile au fost desfășurate într-o cauză penală în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de înșelăciune, fals intelectual și uz de fals.

Din cercetările efectuate a rezultat faptul că persoanele bănuite de comiterea faptelor ar fi întocmit documente care conțineau mențiuni necorespunzătoare, iar ulterior acestea erau folosite pentru a obține alte beneficii.

Acțiunea a beneficiat de sprijinul polițiștilor din cadrul Poliției Municipiului Iași, Poliției Municipiului Pașcani, luptătorilor Serviciului pentru Acțiuni Speciale Iași și al jandarmilor din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Iași.

Facem precizarea că, pe întreg parcursul procesului penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție”, a transmis Alina Mocanu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Iași.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară
Acciza la motorină va fi redusă cu 20% în perioada 16-31 august 2026. Ministerul Finanțelor anunță o intervenție temporară și reevaluări la fiecare două săptămâni. Ministerul Finanțelor a anunțat reducerea temporară a accizei la motorină cu 20%, măsură care se aplică în perioada 16-31 august 2026. Decizia vine după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale pentru […]
Acciza la motorină scade cu 20% în perioada 16-31 august. Ministerul Finanțelor anunță o măsură temporară
Comentarii
  • Posibil l-au presat pe unul cu dosar in lucru, care o fi fost nemultumit ca lucrurile nu mergeau chiar ca UNSE, si rezultatul e un nou show mediatic, parte din justitia-spectacol de tip sovieto-european.
    Evident ca e o comanda venita de mai sus.

  • Aia de la Ciurea care au castele ,toți au certificat de handicap.Acolo se duc banii.

  • Costică de la Ipatele

    Fomistul de Tâmpeanu de la Spitalul din Pașcani e în stare să pună botul și să ia mălai contra certificate de handicap. Tâmpeanu e un hoț primitiv, nu a învățat nimic de la taicasu în ce privește respectul și frica de lege.

  • Încet încet se curăță sistemul sanitar ieșean…poate se mai liniștesc și alții…oricum la câți bani a furat Cretina Dobre are să dea la toți să se acopere…Alexe,Tabla,mari manageri ai pus în funcție!

  • Verificati spitalele particulare din Iasi unde angajatii sunt exploatati ca niste sclavi !

  • mii de ieseni sant scosi ca nebuni din socola dar ei sunt sanatosi ,platesc bani grei si ies ma devreme la pensie ca nebuni cu chiar 10,15 ani mai devreme ,adevaratii nebuni sunt liberi pe strazi

  • Atenție în special la dr. Gavrilescu dar mai ales psiholog Corina Pilat,care prin intermediul unei anume doamnă Fotea, intermediază comiterea acestor ilegalități! Se cunosc aceste lucruri de ani de zile.

  • A se verifica si cum s_au ocupat posturile de asistenți sefi de la spitale. Asistenții sefi nu au posturile pe vecie. Trebuie sa lucreze program de 8 ore dar ei lucreaza program de 12 ore, se ponteaza nopțile si weekend-urile și stau acasa, de aici rezulta ca se încasează bani de la buget fără să presteze muncă. Cei care se ocupă cu integritatea sa ia masuri.

  • Sindicatul manipulat de PeSeDeu, SANITAS a propus impozite si CAS pe toate pensiile (indiferent de cuantum) numai pentru a li se mării salariile in sănătate. Acu vor să impoziteze și alocațiile pentru copii pentru salkariile lor.

  • STS , vă stă la dispozitie cu identificarea IP urile .

  • Fan Bolojan!!!

    Așadar nu este decit suspiciune, nimic dovedit(aproape inposibil în boli psihiatrice) aici este vb de dat în git între doctori și acum sa va fure mintea de la Bolojan și spagalui cit toate pensiile pe un an!!!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
29 august 2026
29 august 2026