Parlamentarul Petrișor Peiu, senator AUR, a lansat o critică vehementă la adresa politicilor financiare dictate de Uniunea Europeană. Acesta a prezentat o analiză succintă a modului în care costurile de finanțare ale blocului comunitar au explodat în ultimii ani, demontând discursul oficialilor de la București și Bruxelles care susțin că împrumuturile europene reprezintă o soluție avantajoasă pentru statele membre. Liderul AUR a atras atenția asupra riscurilor majore pe care datoria publică le are asupra stabilității economice.
În contextul dezbaterilor recente privind creditele de anvergură și noile alocări bugetare de la nivel european, reacția sa publică vizează direct managementul aplicat de Comisia Europeană și impactul resimțit la nivel național de către contribuabili.
În viziunea reprezentantului opoziției naționaliste, există o contradicție flagrantă în discursul public al guvernanților, care blamează îndatorarea internă, dar salută fără rezerve creditele mari contractate prin intermediul structurilor europene.
„Iată un grafic pentru cei care se mint singuri și îi mint si pe cetățeni că este foarte bine să ne împrumutăm de la UE, pentru că ar fi ,,dobânda mică „. Pentru politicienii cu dublu limbaj care spun că datoria publică uriașă a României este ceva rău, dar datoria strivitoare a Uniunii e ceva bun”, a explicat Petrișor Peiu, senator AUR.
:format(webp)/https://bzi.ro/wp-content/uploads/2026/07/756436683_1677865003320174_4869219179345282541_n.jpg)
Acesta susține că mitul banilor ieftini accesați de la Bruxelles s-a destrămat în ultimii ani din cauza contextului macroeconomic global și a deciziilor luate la vârful executivului european, unde dobânzile au înregistrat un salt spectaculos.
„Adevărul este că, în mandatul Comisiei von der Leyen, costurile cu care se împrumută UE s-au triplat, de la rate medii de 1,1-1,2% la rate de peste 3%. Acum UE se împrumută la dobânzi de 3,5%! Practic, Ursula von der Leyen nu a fost decât un Ciolacu la alte dimensiuni. Ceea ce ii reproșăm azi lui Ciolacu este perfect valabil și pentru von der Leyen!”, a adăugat Petrișor Peiu, senator AUR.
Dincolo de paralela politică dintre premierul României și președinta Comisiei Europene, parlamentarul a analizat efectele concrete ale programelor masive de stimulare economică lansate în perioada post-pandemică, considerând că acestea au destabilizat piața creditelor.
„Acesta este costul uriaș pe care europenii îl plătesc pentru ambițiile megalomanice ale unor politicieni rupți de realitate: Mecanismul de Redresare și Reziliență i-a costat pe europeni 800 de miliarde de euro si a dus la triplarea dobânzilor la care se împrumută UE”, a subliniat Petrișor Peiu, senator AUR.
În finalul intervenției sale, senatorul a avertizat că perspectivele financiare pentru următorul exercițiu bugetar european riscă să adâncească această criză a datoriilor, generând costuri greu de suportat pentru statele membre.
„Dublarea bugetului Uniunii pentru perioada 2028-2034 va avea efectul unui alt Mecanism de Redresare și Reziliență, conducând la costuri aberante și nesustenabile cu dobânzile pentru noi toți!”, a concluzionat Petrișor Peiu, senator AUR.
la cub
Bai Petrisor, te dai TU la Ursula ?
Nu vezi ca esti Gaga si cheltuie banii statul cu tine, un somer guraliv, fara ocupatie, politician smecher de doi bani !!!