Prima pagină » Actualitate » Poliția ar putea verifica locuințele românilor: amenzi pentru cei fără asigurare obligatorie PAD
Poliția ar putea verifica locuințele românilor: amenzi pentru cei fără asigurare obligatorie PAD

Poliția ar putea verifica locuințele românilor: amenzi pentru cei fără asigurare obligatorie PAD

16 mai 2026, 21:40, 6 ,
Redacția BZI în Actualitate

Românii care nu au încheiat asigurarea obligatorie a locuinței ar putea fi verificați direct de Poliția Română și de reprezentanții Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, potrivit unui nou proiect legislativ. Cei care nu respectă obligația legală riscă amenzi de până la 500 de lei.

Asigurarea obligatorie PAD este prevăzută de lege pentru toate locuințele din România și acoperă riscuri precum cutremurele, inundațiile și alunecările de teren. În prezent, însă, gradul de conformare rămâne redus, milioane de proprietari neavând polița obligatorie încheiată.

Proiectul legislativ prevede ca verificările să nu mai fie făcute doar de primării, ci și de Poliția Română și IGSU, care ar urma să primească atribuții suplimentare pentru control și sancționare. Inițiatorii susțin că administrațiile locale nu dispun de suficiente resurse și baze de date eficiente pentru a verifica situația tuturor locuințelor.

În spațiul online, propunerea a generat numeroase reacții din partea românilor, unii considerând măsura necesară pentru respectarea legii, iar alții criticând ideea unor controale suplimentare și a noilor sancțiuni.

Donație lunară
Donează lunar pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Alătură-te comunității noastre de susținători
Donația ta lunară ne ajută să planificăm și să continuăm să informăm corect și echidistant
Donație singulară
Donează o singură dată pentru susținerea jurnalismului de calitate

Plată sigură și protejată
Contribuția ta face diferența
Ne ajuți să rămânem independenți și să aducem informații de care ai nevoie
Articol recomandat
Funcționarea Unității 2 de la Cernavodă, în pericol de oprire din cauza Dunării. „Este inevitabil”, avertizează autoritățile
Nivelul Dunării a ajuns la pragul critic pentru funcționarea Unității 2 de la Cernavodă. Autoritățile avertizează că oprirea reactorului este inevitabilă. Situația de la Centrala Nuclearoelectrică de la Cernavodă a devenit critică după ce nivelul Dunării a coborât la pragul prevăzut în procedurile de funcționare. Unitatea 2, singurul reactor aflat în prezent în producție, ar […]
Funcționarea Unității 2 de la Cernavodă, în pericol de oprire din cauza Dunării. „Este inevitabil”, avertizează autoritățile
Comentarii
  • Hoție pînă la capăt pentru că suntem un popor de slugi idioate !

  • Sclav modern

    Altă mizerie, alt cadou pentru firmele colonizatorilor.

  • Politia ar putea începe cu zecile de mii de basarabeni care au acte fictive că locuiesc in România si încasează alocații din banii publici, dar ei de fapt locuiesc efectiv numai si numai in Republica Moldova! La fel pot sa verifice dacă basarabeniisi ucrainienii au si plătesc asigurări la gipanele de zeci de mii de euro (pont, multe le pot găsi in parcarea de la Pallas Mall, pt că îi vezi zilnic in Mall-uti!), sau roviniete. Oare până unde mergem?!

  • Asa e in tarile civilizate.

    Cum de ce este obligatoriu. Este obligatoriu pentru ca e democratie.

  • Cetatene, care e legătură între asigurarea obligatorie a locuinței, cu ceea ce îndrugi tu in postare? Nu zic că e fals ce spui, dat care e ??

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

`
`
BZI - Editia Digitală - pdf
13 august 2026
13 august 2026