Familia lui Mario pregătește noi demersuri juridice, iar avocatul Adrian Cuculius vorbește despre posibile plângeri penale ce i-ar putea viza inclusiv pe părinții minorilor considerați responsabili.
Anunțul făcut miercuri de reprezentantul legal al familiei adolescentului ucis în județul Timiș readuce cazul în prim-plan și amplifică tensiunea din jurul unei anchete urmărite atent la nivel național. Într-o intervenție televizată, avocatul a indicat că analiza probelor și a responsabilităților este în desfășurare, iar pașii următori pot aduce schimbări importante de direcție.
Plângeri penale, următorul pas luat în calcul de familie
Adrian Cuculius a explicat că rudele victimei nu exclud inițierea unor proceduri suplimentare. În funcție de concluziile la care se va ajunge, pe lista celor vizați s-ar putea afla și părinții copiilor implicați.
„Din punctul nostru de vedere, al familiei lui Mario, urmează să fie făcute nişte acte procedurale, care s-ar putea să implice şi nişte plângeri penale chiar cu privire la părinţii celor care se fac vinovaţi de moartea acestui copil”.
Avocatul a insistat asupra faptului că fiecare acțiune va fi fundamentată legal și că nimic nu va fi făcut în afara cadrului procedural. Practic, familia așteaptă ca ancheta să clarifice cine și în ce măsură poartă răspunderea, pentru ca eventualele plângeri penale să fie susținute de probe solide.
Minorul acuzat ar putea părăsi țara
Unul dintre cele mai discutate subiecte rămâne posibilitatea ca băiatul de 13 ani, indicat drept autor al crimei, să fie dus în afara României. Potrivit avocatului, în absența unor restricții clare, legea nu oferă instrumente pentru a bloca o astfel de decizie a familiei.
„Nu i se poate refuza familiei să-şi mute copilul din stânga în dreapta”.
Explicația vine în completarea situației juridice actuale, în care nu există, cel puțin la acest moment, o măsură care să limiteze libertatea de deplasare.
„Da, copilul poate fi scos din ţară şi singura măsură pe care o are este una de natură administrativă. În clipa aceasta, fără un dosar penal, fără un ordin, nu i se poate refuza familiei să-şi mute copilul din stânga în dreapta.”
În prezent, conform informațiilor oficiale, minorul este internat într-o clinică de neuropsihiatrie.
Ce informații circulă în comunitate
Tema plecării din țară a fost adusă în discuție și de primarul localității Sânmihaiu Român, Viorel Mărcuți. Acesta a relatat ce a auzit la nivel local, subliniind însă că nu există confirmări oficiale.
„N-a fost direct, dar aşa a ajuns la mine: că ei intenţionează să ducă băiatul, nu ştiu la ce moment, că tatăl lucrează acolo (n.r.: în Spania), mama şi să plece afară”.
Edilul a atras atenția că vorbește despre o informație transmisă din comunitate și că nu poate garanta veridicitatea ei.
„E o informaţie, dar nu este verificată, că nu vreau să vă spun prostii, ştiţi ce zic? Aşa a ajuns la mine de la locuitori, că ar veni din partea bunicilor şi asta am spus şi eu mai departe”.
Pot interveni autoritățile din oficiu?
În eventualitatea în care ar apărea riscul sustragerii de la anchetă, există posibilitatea ca instituțiile statului să se autosesizeze. Avocatul familiei a explicat că legea permite deschiderea unui dosar din oficiu, dacă situația o va impune.
„Aici probabil că se doreşte o mutare pe la vreo rudă. Probabil că autorităţile vor putea ţina urma lor şi, la un moment dat, dacă va fi cazul, mă refer la părinţii lui, să-i aducă înapoi. Orice organ de urmărire penală poate deschide un dosar din oficiu”.
Cazul rămâne extrem de delicat. Pe de o parte, familia victimei caută răspunsuri și dreptate, analizând inclusiv varianta unor plângeri penale extinse. Pe de altă parte, autoritățile trebuie să cântărească atent fiecare pas pentru a respecta atât drepturile minorului, cât și nevoia de a face lumină într-un dosar care a marcat profund opinia publică.