Preşedintele FIFA, Gianni Infantino, a confirmat luni seară că Donald Trump l-a sunat în legătură cu cartonaşul roşu primit de atacantul american Folarin Balogun şi că i-a răspuns că organismele disciplinare ale FIFA sunt „independente”, transmite AFP, informează Agerpres.
„În timpul discuţiei noastre, am explicat că sunt în curs proceduri juridice care implică organismele judiciare independente ale FIFA şi că problema va fi soluţionată la momentul oportun de către autorităţile competente”, a declarat pe X oficialul, care se confruntă cu critici ample după ce FIFA a suspendat, duminică, sancţiunea impusă lui Balogun.
„Da, discut în mod regulat chestiuni legate de Cupa Mondială FIFA cu președintele Statelor Unite și, în această privință, am primit într-adevăr un telefon de la președintele Donald Trump, la fel cum primesc telefoane de la șefi de stat, oficiali guvernamentali, reprezentanți ai lumii fotbalului și directori de companii din întreaga lume, cu privire la numeroase subiecte diferite. În timpul conversației noastre, i-am explicat că este în curs un proces juridic care implică organismele judiciare independente ale FIFA și că cazul va fi soluționat la momentul potrivit de către organismele competente. Așa funcționează sistemul FIFA, iar acesta este un principiu pe care îl voi respecta întotdeauna.”, spune Infantino.